WARYSCYT

Waryscyt (eng. Variscite, ros. Варисцит) to rzadki minerał fosforanowy, uwodniony fosforan glinu o wzorze Al(PO4) x 2H2O.

Waryscyt TS
Waryscyt
Poch.: Podwiśniówka k. Kielc (wielkość: 3 mm)

Nazwa waryscyt pochodzi od dawnej krainy Variscia (aktualnie Vogtland w Niemczech), gdzie został po raz pierwszy opisany przez mineraloga Friedricha Adolfa Breithaupta (rok 1837). Ten sam minerał w roku 1834 określono jako utahlit (od Utah w USA). Aktualnie ta nazwa odnosi się do ozdobnych odmian waryscytu. Podobnie odmienną nazwą określa się odmianę waryscytu bogatą w żelazo – redondyt.

W. najczęściej występuje w skupieniach masywnych, sferolitycznych, promienistych, włóknistych, nerkowatych, naciekowych. Rzadko występuje w postaci kryształów, które są izometryczne, krótkosłupkowe, słupkowate, igiełkowe, tabliczkowe. Bywa biały, jasnoszary, zielony, błękitny, brązowy itd., często przyjmując bardzo intensywne barwy. Może być również bezbarwny. Jest przezroczysty do przeświecającego. Posiada białą rysę i szklisty, tłusty lub matowy połysk. Charakteryzuje się twardością około 4-5 w skali Mohsa, oraz gęstością rzędu 2.57 g/cm3. Przełam muszlowy lub zadziorowaty, oraz jednokierunkowa, wyraźna łupliwość. W świetle ultrafioletowym wykazuje zieloną fluorescencję.

War01
Waryscyt pokrywający powierzchnię kwarcytu kambryjskiego
Poch.: Podwiśniówka k. Kielc

W. najczęściej wypełnia szczeliny, spękania i próżnie, oraz tworzy druzy głównie w łupkach krzemionkowych, kwarcytach i szarogłazach. Stanowi produkt procesów hydrotermalnych i egzogenicznych niskich temperatur. Powstaje w wyniku oddziaływania roztworów zawierających fosforany na skały bogate w glin.

Współwystępuje z wavellitem, kwarcem, goethytem, wardytem, metawaryscytem. Tworzy kryształy mieszane (roztwór stały) ze strengitem. Posiada znaczenie kolekcjonerskie, jubilerskie i naukowe.

War02
Waryscyt pokrywający powierzchnię kwarcytu kambryjskiego
Poch.: Podwiśniówka k. Kielc

Najpiękniejsze okazy waryscytu znane są z USA (Utah, Mercur, Lewiston, Fairfield, Ely), Australii (Dayboro, Queensland), Austrii (Brandberg), Boliwii (Posoconi, Huanuni), Niemiec i Czech. W Polsce występuje w skałach paleozoicznych okolic Kielc

War03
Waryscyt w świetle naturalnym

War04
Waryscyt w świetle UV (zielona fluorescencja)

Wiśniowka mała TS
Wiśniówka Wielka k. Kielc

5 thoughts on “WARYSCYT

  1. Pingback: GIEŁDA MINERAŁÓW I BIŻUTERII UE (05-06.11.2016r.) | REALGAR

  2. Pingback: NOWE OKAZY Jesień 2016 – CZ. 2 | REALGAR

  3. Pingback: I WYSTAWA ORAZ GIEŁDA MINERAŁÓW I SKAMIENIAŁOŚCI W TARNOBRZEGU (16-17.09.2017 r.) | REALGAR

  4. Pingback: WYPRAWY TERENOWE W ROKU 2017 – cz. 2 | REALGAR

  5. Pingback: GIEŁDA MINERAŁÓW I BIŻUTERII UE (17-18.03.2018r.) | REALGAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *