Giełdy minerałów, imprezy i wydarzenia

NIEPOŁOMICE – 9 GIEŁDA MINERAŁÓW I BIŻUTERII (01-03.05.2019 r.)


IX GIEŁDA MINERAŁÓW I BIŻUTERII – Tanzanite.art „Multistone”, Zamek Królewski, Niepołomice
Relacja Tomasza Zyguły


Plakat 9 Giełdy minerałów i biżuterii w Niepołomicach

Giełda minerałów w Niepołomicach to takie wydarzenie z przymrużeniem oka.
Jest to niewielka giełda minerałów i biżuterii (w rzeczywistości raczej na odwrót) połączona z giełdą kwiatową. Okazy i biżuteria prezentowane są w dwóch komnatach Zamku Królewskiego, natomiast cała reszta – kwiaty, rośliny i inne rozmaitości na dziedzińcu zamku.


Dziedziniec zamkowy

Nie jest to giełda typowo kolekcjonerska, jakiej można by się spodziewać. W średniej wielkości salach wystawiono trochę minerałów, chociaż niestety w tym roku to biżuteria stanowiła zdecydowaną większość.

Niestety informacji o dodatkowych atrakcjach nie mam żadnych. Nie znajdziemy tu płukania złota, cięcia agatów, czy kącika zabaw dla dzieci. Jest natomiast wystawa, ale w tym roku ograniczono ją wyłącznie do jednej niewielkiej gabloty z opalami. Nie było także żadnego okazu do wygrania, co w poprzednich latach odbywało się na przemian z biżuterią.


Gablota wystawowa z opalami

Do atrakcji można ewentualnie zaliczyć klasyczny grill na wolnym powietrzu, dzięki czemu można się posilić przed zakupami. Taka gastronomia w pełni wystarcza zważywszy na bliskość zamku od rynku (ok. 200 m), gdzie dostępne są restauracje, sklepy, lody, kebab itd.

Warto wspomnieć, że do centrum jest dobry dojazd samochodem. Z parkowaniem w święta bywa różnie, ale miejsc jest na tyle dużo, że spokojnie po chwili uda nam się zaparkować.
Z Krakowa, Bochni i innych okolicznych miejsc kursują busy i autobusy. Przystanek i pętla są w bliskiej odległości od zamku.


Wystawa „Opale szlachetne”


Patrząc pod kątem minerałów to jest to giełda uboga.
Niewielu handlarzy się tu wystawia, a dla kolekcjonerów interesujących się wyłącznie polskimi okazami, bardzo ciężko cokolwiek wyszukać.

Dlaczego zatem w ogóle się tam co roku wybieramy?


Jedna z zamkowych komnat wypełniona przez wystawców

Odpowiedź jest bardzo prosta, to nie jest impreza takiej rangi jak w Krakowie, Warszawie, Katowicach czy Lubaniu, a raczej wydarzenie symboliczne. Z jednej strony jest formą spędzania wolnego czasu podczas święta (zawsze w dniach 1-3 maja), z drugiej natomiast po prostu zachęca do tego żeby wyjść całą rodziną w jakieś inne niż dotychczas miejsce. Skłania by spędzić wspólnie czas i kto wie, być może zaszczepić u kogoś pasję do kolekcjonowania. Wstęp na giełdę jest darmowy i mam nadzieję, że już taki pozostanie. Warto po prostu przyjść, nacieszyć się urokami zamku, odwiedzić wystawy, iść na lody i pospacerować po miasteczku.


Chryzopraz
Poch.: Szklary, Dolnośląskie, Polska

Dziś wyjątkowo ciężko wystawić oceny, pod kątem kolekcjonerskim.
Patrząc jednak z perspektywy małego miasteczka, to jest to wydarzenie bardzo przyjemne i ważne dla lokalnej społeczności.
Kto wie, być może ta impreza rozwinie się kiedyś na tyle, że zaczną do Niepołomic zjeżdżać wystawcy z coraz lepszymi towarami. W końcu to właśnie nieopodal Niepołomic przebiegał szlak handlowy łączący Wieliczkę z krajami Europy Wschodniej.

OGÓLNA OCENA GIEŁDY: 2.5/5 


Kalcyt
Poch.: Maroko


Przekrój przez pień skrzemionkowanego drzewa (araucaria)
Poch.: Madagaskar

Igiełkowe kryształy goethytu w geodach kwarcowych
Poch.: Amerzgane, Ouarzazate, Drâa-Tafilalet, Maroko


Piryty i bursztyny…takie połączenie

Cytryny…pewnie brazylijskie


Trylobity Ellipsocephalus hoffi
Poch.: Jince, Czechy
Wiek: Kambr środkowy


Turmalin Schörl
Poch.: Minas Gerais, Brazylia


Ametysty
Poch.: Urugwaj (Artigas) i Brazylia (Rio Grande do Sul)


Kyanit
Poch.: Barra de Salinas, Coronel Murta, Minas Gerais, Brazylia


Realgar i aurypigment
Poch.: Chiny


Miedź rodzima
Poch.: Kop. Caledonia, Mass, Ontonagon, Michigan, USA


Blenda cynkowa
Poch.: Olkusz, Małopolskie, Polska


Bębniaczki

Relacja i fotografie: Tomasz Zyguła
Uzupełnienia i wpis: Piotr Zając
realgarblog.com


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *