





Jakiś czas temu na naszej stronie facebookowej wrzucałem kilka fotografii, które udało mi się zrobić przy okazji wyjazdów terenowych w Góry Świętokrzyskie oraz na Dolny Śląsk. Obiecałem, że pojawią się jeszcze zdjęcia samych okazów, które udało mi się zebrać, dlatego w tym krótkim wpisie zaprezentuje kilka ciekawszych, bez dłuższego rozpisywania się. Wspomnę tylko jeszcze, że większość z tych okazów (oraz wiele innych) będziecie mogli zobaczyć oraz pozyskać do swoich kolekcji na Sudeckim Festiwalu Minerałów w Lubaniu. Jak już wspominaliśmy, Nas tam również nie zabraknie i tym razem, jeszcze mocniej będziemy się angażować w aktywne tworzenie tego niezwykłego wydarzenia 🙂 Serdecznie zapraszamy!
OKAZY Z WYPRAW TERENOWYCH, 𝕞𝕒𝕛 𝟚𝟘𝟚𝟚 𝕣.
Zestawienie Grzegorza Słowika
1. Zagórze, Góry Świętokrzyskie – dewońskie (Dewon Dolny – Ems) koralowce osobnicze Rugosa sp. (oraz inne) – poszukiwane ze względu na wtórne Czytaj dalej
GIEŁDA MINERAŁÓW NA ZAMKU TENCZYN – Dziedziniec Zamkowy, Rudno. 11-12 czerwiec 2022 r.
Fotorelacja Piotra Zająca
Podczas drugiego czerwcowego weekendu, na Dziedzińcu Zamku Tenczyn w Rudnie zorganizowano giełdę minerałów. Było to wydarzenie towarzyszące Poszukiwaniom agatów „Pierwsza orka”, o którym pisaliśmy na łamach bloga dwa dni temu. Do giełd na Zamku Tenczyn mam szczególny sentyment. Wystawców niewielu, ale za to zawsze jest sporo Czytaj dalej
„PIERWSZA ORKA czyli Wielkie Agatów Szukanie”, pole agatowe przy Muzeum Agatów w Rudnie, Rudno 3. 11 czerwca 2022 r.
Relacja Grupy REALGAR
Niedaleko Krakowa, pod samiutkim Zamkiem Tenczyn każdy może znaleźć agat
Poszukiwania minerałów to zawsze wielka frajda. Jeszcze gdy do tego dochodzi owocna lokalizacja i dobra pogoda, to mamy gwarant dobrej zabawy. Po raz kolejny Muzeum Agatów w Rudnie wyszło z propozycją kolekcjonerskiej imprezy, czyli poszukiwań agatów. Wydarzenie skierowane do każdego zainteresowanego poszukiwaniami – kolekcjonerów, poszukiwaczy, geologów małych i dużych. Niektórzy wiedzieli czego szukają, inny liczyli po prostu na trochę wysiłku fizycznego, miło spędzony czas czy na zwyczajne machanie łopatą. Agaty dopisały…nie trzeba jechać w Sudety, u nas pod Krakowem też są!
PIERWSZA ORKA. Wydarzenie organizowane przez Muzeum Agatów w Rudnie
3,2,1 start!…i ruszyli w poszukiwaniu agatów
Agat – co to takiego? Agatem nazywamy odmianę chalcedonu (skrytokrystalicznej odmiany kwarcu) charakteryzującą się obecnością warstw o różnym zabarwieniu.
Występuje w wielu formach i odmianach. Najczęściej spotykany jest w postaci migdałów o koncentrycznej budowie.
Jak występuje? Migdały czyli zmineralizowane pęcherzyki pogazowe bywają obecne w wylewnych skałach magmowych – tzw. melafirach (paleobazalcie). W okolicach Czytaj dalej
05 czerwca 2022 roku odbył się II Zlot Grupy MINERAŁY STAREJ KAMIENICY I NIE TYLKO. Spotkanie miało miejsce w kamieniołomie w Przeździedzy przy tzw. Agatowej Skale. Jest to miejsce znane w kręgach kolekcjonerskich z występowania charakterystycznych agatów szczelinowych. Tak więc prócz wspaniałej atmosfery była ciężka praca i piękne okazy. Zapraszam do fotorelacji.
Więcej aktualności znajdziecie na fejsbukowej grupie 👉 MINERAŁY STAREJ KAMIENICY I NIE TYLKO, którą serdecznie polecam 😊 Czytaj dalej
Zapraszam na pierwszy z serii wpisów o naszych wycieczkach po Dolinkach Krakowskich. Pytacie co Dolinki robią na blogu kolekcjonerów minerałów? Cóż…nie zawsze mamy możliwość jechać w teren za minerałami, bo nie tylko „kamienie” nam w głowach, ale przecież mamy rodziny z którymi spędzamy czas. Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie (czy raczej potocznie Podkrakowskie) to jeden z najprzyjemniejszych sposobów na połączenie rodzinnej wycieczki z geologią. Jest to geoturystyka w najlepszej postaci…jesteś z dzieciakami i tłumaczysz im w terenie skąd wzięły się te majestatyczne wapienne skały.
Dolinki Podkrakowskie są naprawdę wyjątkowe i wcale tutaj nie przesadzam. Za każdym razem gdy spaceruję po Dolinkach, nie mogę uwierzyć, że nie jestem gdzieś kilkaset kilometrów dalej, tylko na Jurze pod samiutkim Krakowem. Te widoki, majestatyczne skały, zapach unoszący się w powietrzu…prawie jak na porządnym urlopie. Tutaj się po prostu oddycha!
Piotr Zając
Mapa lokalizacyjna z oznaczeniem Parku Dubie
Park Dubie w Dolinie Pstrąga
Dubie, Małopolskie, Polska
Mamy wiosnę, więc czas napisać o terenie. Tym razem nie będzie to jednak miejscówka związana z okazami, choć w zasadzie rzut Estwingiem jest kamieniołom Dubie. Wpis o nim znajduje się w bazie REALGARA i zachęcam do jego przeczytania.
Dzisiaj zabiorę Was w ciekawe miejsce, gdzie można wybrać się całą rodziną. Trochę edukacyjnie, trochę rozrywkowo. Najważniejsze, że można zabrać nawet maluchy, a pytanie „Tata, pojedziemy tam jeszcze❓❓”- jest dla mnie najlepszym wyznacznikiem tego, czy warto.
Relacja Tomasza Zyguły
🚲 Długość trasy: około 700 m (od parkingu wschodniego do zachodniego).
Trasa przystosowana dla rodziców z dziećmi w każdym wieku. Droga z kostki brukowej – rowerki i wózki dadzą radę! Płasko, bez nachyleń, w słońcu.
💥 Park Dubie to piękne wapienne skały oraz ogrom atrakcji: plac zabaw, siłownia, ścianka wspinaczkowa, piaskownice, tyrolka, park linowy itd….ale przede wszystkim „geoogródek”, a w nim m.in. lapidarium z opisem podkrakowskich skał oraz różne zabawy edukacyjne.
🌄 Można połączyć z przejściem przez Rezerwat Dolina Racławki
⚒ W pobliżu kopalnia Dubie Lafarge
Geoogródek w wiosennej oprawie
Dubie mieści się w gminie Krzeszowice, powiecie krakowskim, w województwie małopolskim. Znajduje się tu Kopalnia Dolomitu Dubie Lafarge. Tuż przy niej utworzono Park Dubie „Dolina Pstrąga”. Jest to różnorodny kompleks edukacyjno-rozrywkowy Czytaj dalej