Zapowiedź GIEŁDY BIŻUTERII I MINERAŁÓW W KRAKOWIE Hala Czyżyny (17-18.09.2022 r.)

Już za tydzień Giełda Biżuterii i Minerałów w Krakowie. 17-18 września w Hali Sportowej Czyżyny PK odbędą się największe krakowskie targi biżuterii i minerałów.
Poniżej zestawienie atrakcji, które czekają na odwiedzających na giełdzie.

Giełda biżuterii w Krakowie

Na targach prezentowany będzie Meteoryt żelazny Aletai (płyta trawiona) – oktaedryt, IIIE- anomalny, o wadze 7002 gram oraz wymiarach – 74 cm x 33 cm. Lokalizacja – Aletai Prefecture, Yili Hasake Autonomus Prefecture, Xinjiang, Chiny.

Giełda biżuterii w KrakowiePierwszy z okazów został pozyskany w 1898 r. przez miejscowego rolnika w dolinie w górzystym obszarze prefektury Aletai. Był otoczony skałami i do połowy zasypany. Główne fazy meteorytu to kamacyt, taenit, plesyt. Pomniejsze obejmują schreibersyt, daubreelit, troilit i haxonit. Ma największe stężenie złota w grupie i dużo większe stężenie irydu niż wynika to z trendu pozostałych członków grupy.
Drugi okaz został znaleziony w czerwcu 2021 r. na pastwisku w okręgu Aletai. Był zasypany ziemią i trawą oraz pokryty jasnobrązową rdzą.
Obecnie w Polsce znajdują się tylko dwie tak duże płyty z wytrawioną powierzchnią, pochodzące z jednego fragmentu okazu. Jedna prezentowana jest na wystawie Sudeckiego Festiwalu Minerałów w Lubaniu, druga będzie do obejrzenia na giełdzie minerałów w Hali Sportowej Czyżyny PK w Krakowie.

Giełda biżuterii w KrakowieKolejną z giełdowych atrakcji będzie piękna szczotka kwarcowa pochodząca z La Belleza w prowincji Santander w Kolumbii. Wymiary okazu to 30cm x 28cm x 21cm i wadze 8,5 kg.

Giełda biżuterii w Krakowie

Podczas trwania giełdy, w Strefie Wiedzy Instytut Nauk Geologicznych PAN z Krakowa poprowadzi specjalne warsztaty: „Mikroświat minerałów i skał”, czyli mikroskopowe obrazy minerałów i skał w świetle spolaryzowanym, udostępnione na dużym ekranie led i bezpośrednio pod mikroskopem. W ramach tematyki „Art & Science” zwiedzający będą mogli zobaczyć np. z Jack Hills z Australii, posiadający cyrkony datowane na ponad 4 mld lat, a także skały zmienione w warunkach ziemskich pod wpływem pożarów np. z niedawnych pożarów w Czeskiej Szwajcarii.

W trakcie giełdy sprzedawcy pojawią się z nowymi okazami.
Grzegorz Słowik zaprezentuje liczne ciekawostki i rzadkości, w tym również z PL. Na stosiku dostępne będą również:
▪ Cerusyty z malachitem z Konga,
▪ Fluoryty z kamieniołomu Larkins w Irlandii,
▪ okazy Cyrkonów z Norwegii
▪ trochę okazów z kolekcji Drygalskiego, w tym fajne rzadkości.

Targi biżuterii w Krakowie

Fluoryt
Poch.: Larkin’s Quarry, Costelloe, Irlandia

Targi biżuterii w KrakowieCyrkon
Poch.: Seiland, Norwegia

Targi minerałów w KrakowieCerusyt z malachitem pochodzący z Konga

Targi minerałów w KrakowieLueshit, ex. coll. H. Drygalski

Paweł Żochowski zaprezentuje okazy z czterech (!) tegorocznych wypraw w Rumuński rejon Maramuresz. Z nowości, będzie można rozgrzać się przy jeszcze świeżutkich minerałach uranowych pochodzących z okolic Przybramu i Spindlerovego Młyna w Czechach, natomiast dla fanów fluorytów Paweł przywiezie niesamowite fluoryty z klasycznej Rogerly w UK.

Giełda minerałów w KrakowieUraninit
Poch.: Haje, Przybram, Czechy

Giełda minerałów w Krakowie Giełda minerałów w Krakowie#giełdabiżuterii #giełdaminerałów #targibiżuterii #minerałykraków #biżuteria #targiminerałów #mgbim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.