WIELKA WOJAŻ KARPACKA 2013 – Od Przegdórza, aż po krańce Bieszczad | cz. 2

Ciąg dalszy relacji terenowej. Na część pierwszą zapraszam pod linkiem

CEGIELNIA JASŁO – SOBNIÓW
Podkarpackie, Polska

Dawna cegielnia zlokalizowana przy ul. Kwiatowej w Jaśle. W profilu ścian przekopu cegielni odsłania się kompleks piaskowcowo-łupkowy warstw krośnieńskich dolnych w obrębie którego występują tzw. wapienie jasielskie (dawniej zwane łupkami jasielskimi). Stanowią one ważny horyzont powalający na korelację różnych profili warstw krośnieńskich, oraz są szczególne ze względu na liczne skamieniałości ryb które w nich występują. Jest to lokalizacja już raczej historyczna (teren jest częściowo zrekultywowany) jednak przy niewielkim nakładzie pracy wciąż można natrafić na części szkieletów ryb. Nie są to jednak okazy takie jak kiedyś; trafiano tutaj na pełne szkielety wraz z promieniami płetw i zarysem miękkich części ciała, a nawet na ślady organów świetlnych (ichtiofauna łupków jasielskich cechuje się masowym występowaniem batypelagicznych ryb z organami świetlnymi (Jarzmańska 1960)).


KOPALNIA SUROWCÓW SKALNYCH KLĘCZANY
Małopolskie, Polska

Kopalnia Surowców Skalnych Klęczany. Kamieniołom piaskowca magurskiego słynny przede wszystkim z powodu pięknych kryształów kalcytu. Opisywano tutaj speleotemy (głównie polewy i stalaktyty węglanowe, oraz grubokrystaliczne kalcyty) wypełniające spękania i szczeliny w piaskowcach, nietypowe dla Karpat zewnętrznych w takiej ilości i różnorodności form. Powszechnie spotyka się tu również drobne kryształy kwarcu, czyli tzw. diamenty marmaroskie. Niektóre z nich zawierają inkluzje węglowodorów, które w świetle ultrafioletowym świecą na jaskrawo żółte i zielone barwy.
Powyżej kilka krótkich ujęć nagranych w kamieniołomie Klęczany

Różnorodne formy kalcytu:


Szczelina tektoniczna


Kryształy kwarcu z inkluzjami bituminów, tzw. kwarce bitumiczne

Aragonit

Kalcyt z KSS Klęczany w kolekcji Jana Tołysza (wielkość okazu ok. 7 cm)

BÓBRKA – ROGI
Podkarpackie, Polska

Dawny kamieniołom położony obok Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. Odsłaniają się tutaj łupki menilitowe w których występują liczne skamieniałości ryb. Lokalizacja o tyle prosta, że znalezienie odpowiedniej warstwy nie stanowi problemu – gołym okiem widać w którym miejscu kolekcjonerzy eksploatują łupki w poszukiwaniu szkieletów ryb.

RUDAWKA RYMANOWSKA
Podkarpackie, Polska

O tym wspaniałym miejscu nie będę się rozpisywał, tym bardziej, że zrobił to szczegółowo Mateusz jakiś czas temu. W każdym razie co by się nie powtarzać odsyłam do artykułu o Rudawce Rymanowskiej:
Rudawka Rymanowska – Ściana Olzy

SKORODNE
Podkarpackie, Polska

Kamieniołom piaskowców krośnieńskich w miejscowości Skorodne. Lokalizacja ciekawa chyba jedynie ze względów geoturystycznych – pod względem okazów kilka średniej jakości szczotek kalcytu.

Piotr Zając
realgarblog.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.