Aktualności

AKTUALNOŚCI – 12.04.2020 r.


AKTUALNOŚCI – 12 kwiecień 2020 r.
Kolejna porcja blogowych aktualności.

Na początek, z racji Świąt Wielkanocnych chciałbym złożyć Wam Drodzy Czytelnicy najserdeczniejsze życzenia, błogosławieństwa Bożego, wszystkiego co najlepsze i jak najszybszego zakończenia tego trudnego czasu pandemii. Obyśmy już niedługo mogli się spotkać w terenie czy na giełdach minerałów!


Malujemy jajka i kamyczki 🙂

Kolejna rzecz, to muszę wspomnieć o moim małym sukcesie. Chciałbym zaprezentować świeżutki Przewodnik geologiczny autorstwa: Tomasz Bartuś, Marek Łodziński i Wojciech Mastej – Geostrada Sudecka. Na fotografii poniżej zobaczycie drugi tom monografii, z fotografią ametystu na okładce mojego autorstwa. Wewnątrz również znajdziecie moje fotografie, chociaż nie tak liczne jak zdjęcia innych autorów. Oczywiście przewodnik warto zdobyć nie tylko z uwagi na ciekawe fotografie; w trzech tomach zawarto szczegółowy opis wielu interesujących sudeckich lokalizacji, więc jest to pozycja, która może stanowić cenną pomoc, chociażby w przygotowaniu do wyjazdu w teren. Gorąco zachęcam do uzupełnienia swoich domowych biblioteczek 🙂

Teraz przejdziemy do mniej przyjemnych wiadomości. Wszyscy przeżywamy trudny czas związany z pandemią koronawirusa, co odbija się na wielu aspektach naszego codziennego życia. Siedzimy zamknięci w domach, często martwiąc się o zdrowie, pracę czy o niepewne jutro. Taki stan rzeczy również odbija się na naszej pasji, chociażby z uwagi na brak możliwości wybrania się w teren, czy przez zawieszenie giełd minerałów. Wielu organizatorów wstrzymało w tym roku targi (przynajmniej te najbliższe), co wydaje się jedynym słusznym rozwiązaniem w tej sytuacji. Najbardziej jednak boli fakt odwołania Sudeckiego Festiwalu Minerałów, imprezy która wyznacza trendy wśród polskich giełd minerałów. Kolejny sudecki odbędzie się dopiero w 2021 roku, więc niestety trzeba uzbroić się w sporo cierpliwości. Na otarcie łez jest jednak światełko w tunelu, bowiem krąży informacja, że jeszcze w tym roku odbędzie się w nieco mniejszym gronie spotkanie kolekcjonerskie nawiązujące do SFM. Szczegóły jednak dopiero mają się pojawić. Przy okazji, nie znalazłem informacji czy tegoroczne Lwóweckie Lato Agatowe zostało odwołane. Ktoś wie jak się sprawy mają?


Źródło: Forum Kolekcjonerów Minerałów

Pewnie wielu z Was kojarzy magazyn kolekcjonerski LAPIS. Dla tych którzy nie znają wyjaśniam, że jest to bardzo popularny miesięcznik dla miłośników i kolekcjonerów minerałów, wydawany od ponad 40 lat. W związku z koronawirusową pandemią, redakcja zamieściła najnowszy, kwietniowy numer w całości online na swojej stronie, gdzie można go bezpłatnie przeczytać (odnośnik). Pozycja skierowana jest przede wszystkim do tych, co są za pan brat z językiem niemieckim, chociaż uważam że w dobie internetu nawet nieznajomość języka nie stanowi większego problemu. Dla chcącego nic trudnego 🙂


3 komentarze

 • Bartek Grzesik

  Piotrze – gratuluję wkładu w Geostradę Sudecką! Cieszę się, że odwiedziłem Twój blog, dzięki temu nie przegapię nowych publikacji :-).

  Konwencja całego tryptyku (wnoszę po udostępnionych na stronie wydawnictwa fragmentach i spisach treści) przywodzi na myśl kultowe „Zbieramy minerał i skały” sprzed 30 lat Janeczka, Kozłowskiego i Żaby. Myślę, że wielu miłośników minerałów i geoturystyki czekało na coś w tym klimacie. Swoją drogą zastanawia mnie sprawa tomu I, który jest dopiero w zapowiedziach Wydawnictwa AGH, a II i III są już u nich w sprzedaży.

  • admin

   Bardzo dziękuję, jest mi strasznie miło za słowa uznania 🙂
   Co do pierwszego tomu to sam niestety nie wiem. Dostałem do sprawdzenia przed wydrukiem tom II i III. Pierwszego nie widziałem. Wiem tylko że ma do mnie jeszcze trafić. Jak coś będę wiedział dam znać. Pozdrawiam

  • Tomasz

   Tom I przewodnika geologicznego właśnie przeszedł z drukarni i jest już dostępny w sprzedaży na stronie Wydawnictw AGH. Korzystając z okazji chciałbym powiedzieć kilka słów na temat całego tryptyku.
   „Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny” to duża, 3-tomowa publikacja opisująca 43 wybrane, najbardziej interesujące pod względem geologicznym miejsca w położone polskiej części Sudetów i na ich przedgórzu. Geostrada Sudecka jest trasą turystyczną biegnąca od Bogatyni na północnym zachodzie do czeskiej Opawy na południowym wschodzie. W 13 rozdziałach wstępnych szczegółowo omawiane są powstanie Sudetów oraz budowa geologiczna jednostek geologicznych, na których obszarze położone są przedstawiane stanowiska.
   Książka jest skierowana do szerokiego grona odbiorców poczynając od studentów oraz pasjonatów geologii chcących poszerzyć wiedzę z zakresu nauk o Ziemi, a kończąc na profesjonalistach – geologach i geografach. Bogaty materiał ilustracyjny, obejmujący około 120 map geologicznych i innych, 15 typowych profili geologicznych, 20 przekrojów, 10 blokdiagramów, schematów i innych, a przede wszystkim prawie 900 doskonałej jakości zdjęć (w tym unikatowy zbiór zgładów skał sudeckich), bibliografia obejmująca w trzech tomach niemal 950 pozycji oraz bogaty zbiór słówek geologicznych obejmujący ponad 2400 haseł stanowią o wyjątkowości tej pracy. Do trzech tomów przewodnika dołączono także załączniki zawierające legendy do map geologicznych indeks udostępnionych w internecie map geologiczno-turystycznych i map obiektów dziedzictwa geologiczno-górniczego Geostrady Sudeckiej w skalach 1:25 000. Całość uzupełnia indeks haseł rzeczowych, geograficznych oraz osobowych. Praca została opublikowana przez Wydawnictwa AGH w ramach obchodów 100 lat AGH.

   W imieniu redaktorów i autorów serdeczne dziękuję Panie Piotrku za użyczenie wspaniałych zdjęć.
   Serdecznie pozdrawiam! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *