giełda minerałów kraków
Aktualności

Zapowiedź GIEŁDA BIŻUTERII I MINERAŁÓW W KRAKOWIE Hala Czyżyny. Marzec 2023


W najbliższą sobotę, 25-26 marca 2023 roku odbędzie się Marcowa Giełda Biżuterii i Minerałów w Krakowie. Grupa REALGAR jest mocno zaangażowana w organizację tej imprezy, dlatego chcielibyśmy zaprosić Was do Hali Sportowej Czyżyny na wspólne spędzanie czasu. Poniżej przedstawiamy garść aktualnych informacji dotyczących tego nadchodzącego wydarzenia.

giełda minerałów kraków

Podczas targów zaprezentujemy własną realgarową wystawę oraz stoisko z licznymi atrakcjami

Podczas targów zaprezentowany zostanie zbiór rysunków kolekcjonera minerałów i członka grupy REALGAR Marcina Kaczmarczyka. W swoich pracach wykonywanych ręcznie – ołówkiem i kredkami nie tylko oddaje on charakterystyczne cechy minerałów, ale również podkreśla ich naturalne piękno. W ten sposób powstaje wyjątkowa w swoim rodzaju kolekcja; przestrzeń gdzie geologia łączy się ze sztuką. Na fotografii jeden z najnowszych rysunków Marcina.

giełda minerałów kraków

Na realgarowym stoisku zaprezentujemy nasze minerały z małopolskich lokalizacji. Mogę tutaj wymienić m.in. chalcedony z okolic Wolbromia, Agaty z Rudna, Celestyny z Posądzy, oraz zupełną nowość – Rozenit z kop. Olkusz-Pomorzany (okazy z 2021 roku). Dla najmłodszych pasjonatów przygotujemy realgarowe rysowanki, krzyżówkę, opowiadania o minerałach, a także trochę „kamyków” z naszych wyjazdów.

kolekcja minerałów realgar
Agat z Rudna (kol. Muzeum Agatów w Rudnie), Siarka z kop. siarki w Posądzy oraz Chalcedon z okolic Wolbromia.

W ramach targów swoją ofertę zaprezentuje ponad 140 wystawców

Poniżej najnowsze informacje uzyskane od wystawców:

Na stoisku krakowskiego kolekcjonera Jacka Szczerby zaprezentowanych zostanie kilka unikatowych okazów złota krystalicznego na kwarcu, oraz zrostów kryształów złota. Okazy będą pochodziły z lokalizacji w Newadzie, Brusson Mine we Włoszech, oraz Mato Grosso do Sul w Brazylii. Stoisko zaoferuje do sprzedaży dwa piękne okazy meteorytu żelaznego Morasko z lok. Morasko k/ Poznania.
Okaz o wadze 7,7 kg pozostał w całości, a drugi o wadze 10,1 kg jest częścią dużego okazu o wadze 21,6 kg. Powierzchnia została zeszlifowana, a następnie wytrawiona w celu uwidocznienia charakterystycznych figur Thomsona – Widmanstattena oraz inkluzji troilitu w otoczce grafitowej. Ponadto szereg pięknych okazów malachitu z kopalni Capata, Katanga, Kongo.

giełda minerałów w krakowie

złoto rodzime

Na stoisku M K Capar zostaną wystawione najnowsze Labradoryty z Madagaskaru o bardzo efektownej labradoryzacji.

Wieść niesie, że na stoisku Kasi Tupik i Pawła Żochowskiego zostaną wystawione nowe Wiwianity z kop. Jocão claim, Conselheiro Pena, Minas Gerais, Brazylia, scolecyty w geodach z Indii, Thompsonity i rarytasy – Antymonity wydobyte w latach 50-tych, z Włoch (Montauto mine, Manciano, Grosseto Province, Toskania, Włochy). Wisienką na torcie są kraby pleistoceńskie z Turcji. Nie mogę się napatrzeć na te urocze krabowe mordki 😉

Na stoisku Marka Łodzińskiego zostaną wystawione m.in. snopkowe kryształy Prehnitu z Maroko, oraz skamieniałości – muszle ślimaków i małży z Akwitanii, Bordeaux.

Wystawy i pokazy

Dla odwiedzających przygotowana zostanie wystawa bursztynów bałtyckich oraz wystawa opali szlachetnych z Etiopii w kolekcji Jacka Szczerby.

W gablocie ekspozycyjnej, przeznaczonej do prezentacji dla publiczności zobaczymy w srebrnej szkatule 12 sztuk wyselekcjonowanych kilkunasto-karatowych opali szlachetnych. Na stoisku zostanie również zaprezentowana unikalna, bardzo duża (4 cm) inkluzja larwy chrząszcza spuszczela pospolitego z rodziny kózkowatych (Hylotrupes bajulus) w bursztynie bałtyckim pochodzącym z Polski.

giełda minerałów w krakowie

W strefie Wiedzy odbędą się pokazy Mikroświat Minerałów i Skał na stoisku Muzeum Geologicznego Instytutu Nauk Geologicznych PAN, a także przygotowane zostanie stoisko klubu Inkluzja z atrakcjami dla najmłodszych.
Dodatkowo po raz pierwszy w Krakowie zaprezentowane zostaną gigantyczne kwarce z Brazylii. Każdy o wadze ponad 500 kg.

giełda minerałów kraków

Marcowa Giełda Biżuterii i Minerałów w Krakowie, 25-26 marca 2023 roku.
HALA SPORTOWA CZYŻYNY POLITECHNIKI KRAKOWSKIEJ, al. Jana Pawła II 37 wejście od ul. Życzkowskiego Kraków.
Targi czynne są w godz. 10:00-18:00.

giełda minerałów kraków
Serdecznie zapraszamy!

Fraza kluczowa – Giełda minerałów Kraków – Hala Czyżyny | Giełda minerałów Kraków – Wystawa REALGAR | Giełda minerałów Kraków – Mikroświat minerałów i skał


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *