Muzea

MUZEUM WYDZIAŁU NAUK O ZIEMI NA UNIWERSYTECIE ŚLĄSKIM


Przy okazji giełdy minerałów w listopadzie 2018 roku, nadarzyła się okazja by odwiedzić Muzeum Wydziału Nauk o Ziemi na Uniwersytecie Śląskim w Sosnowcu przy ul. Będzińskiej 60.

Poniżej zaprezentowana galeria to jedynie skromny ułamek zbiorów które można oglądać na Wydziale. Muzeum dysponuje bowiem siedemnastoma wystawami stałymi oraz licznymi wystawami czasowymi. Jak podaje strona internetowa jest to ponad 1500 okazów minerałów i 1200 skamieniałości. Wszystkie okazy zaprezentowane w pięknych, oświetlonych gablotach z podziałem na poszczególne grupy tematyczne.

Z uwagi na ogrom imponującej kolekcji, jak i nasze skromne możliwości tego przedstawienia, w ramach wpisu udostępniamy fotografie jedynie dwóch wystaw stałych oraz jednej czasowej (chociaż też wybiórczo i nie w pełnym wymiarze). W ten sposób równocześnie zachęcamy do naocznego podziwiania zbiorów tam zawartych.
Niech ta krótka galeria stanowi przedsmak tego, co możecie zobaczyć przyjeżdżając na Uniwersytet Śląski.

WYSTAWA STAŁA | Minerały świata systematyka:

WYSTAWA STAŁA | Ewolucja człowieka:

WYSTAWA CZASOWA | Kolekcja gipsów Jerzego Żaby:

Fotografie: Tomasz Zyguła
Tekst i wpis: Piotr Zając
realgarblog.com


Jeden komentarz

  • Asakura

    Wspaniale mineraly, trzeba odwiedzić kiedy te wystawę choć człowiek z Podkarpacia. Ps. Nie chce się czepiać ale jeden z okazów barytu miał plakietkę opisowa na wystawie, (wnoszę z zamieszczonych w tym artykule fotografii) z nazwa i wzorem BeSO4. Myślę że nie celowo, tylko pomyłka ale jednak 😁 Bardzo dziękuję za wpisy na blogu o wystawach muzealnych, faktycznie zachęca zobaczyć na żywo. Prosiłbym żeby przy relacjach muzealnych dodawać informacje praktyczne, tj godziny i dni otwarcia, czy wstęp wolny czy płatny, orientacyjny przedział cenowy za wstęp. Serdecznie pozdrawiam prowadzących bloga. Często tu wracam by zobaczyć czy zostaliście jakieś nowe artykuły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *