Wystawy

SANDOMIERZ – Wystawa krzemieni pasiastych na Zamku Królewskim


Czasami tak się zdarza, że planując urlop lub zwykłą rodzinną wycieczkę wybierzemy miejsce, które zupełnie przypadkowo będzie w jakiś sposób związane z geologią bądź kolekcjonerstwem minerałów. Zwiedzając Małopolskę czy województwo świętokrzyskie niejednokrotnie można się w ten sposób mile zaskoczyć, nawet jeśli wcześniej założyliśmy, że damy sobie całkowity spokój z „kamulcami”. Tak było i w tym przypadku, więc planując wycieczkę warto wcześniej sprawdzić co oferują lokalne muzea. Z racji tego, że osobiście lubię oglądać również wystawy historyczne, wybrałem na swój kolejny cel – Sandomierz. Średniej wielkości miasto z wieloma zabytkami, ładnym rynkiem i zamkiem.
Relacja Tomasza Zyguły

Sandomierz… Zamek królewski z krzemieniem pasiastym

 

 

Zamek królewski w Sandomierzu wzniesiono za czasów Kazimierza III Wielkiego po najeździe litewskim w XIV wieku. Wybudowano go na skarpie wiślanej w miejscu dawnego grodu i stanowi on obecnie swego rodzaju odzwierciedlenie przemian i nawarstwień historycznych jakie miały tu miejsce. Dzisiejszy Zamek Królewski znacznie różni się od tego sprzed wieków, co jest wynikiem licznych przebudów, remontów czy walk które odbywały się na jego terenie. Ciekawostką jest, że po trzecim rozbiorze Polski zaborcze władze austriackie przeznaczyły budynek na więzienie i siedzibę sądu kryminalnego. Od 1986 roku funkcjonuje w nim Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.

W komnatach zamku otwarte zostały różne wystawy, niektóre stałe, niektóre tymczasowe. Na wszystkie obowiązuje jeden bilet, którego koszt wynosi 15 zł. W czasie kiedy byliśmy w Sandomierzu można było zobaczyć wystawę malarstwa współczesnego, fotografie z Afryki oraz wystawę krzemieni pasiastych i wykonanej z nich biżuterii. Ciekawe były też wystawy prezentujące obraz polskiej wsi, antyki i zabytki z okolic, a także część paleontologiczna. Nas szczególnie zainteresowały krzemienie pasiaste, z których słynie ziemia sandomierska, a także przedmioty z lokalnych wykopalisk archeologicznych.

Jednym z najciekawszych eksponatów tej wystawy jest siekierka wykonana z krzemienia pasiastego. To właśnie tego typu narzędzia oglądane w lokalnym muzeum w latach 70tych ubiegłego wieku przyczyniły się do wzrostu popularności tej skały, która zaczęła być powszechnie wykorzystywana w jubilerstwie. Sam krzemień pasiasty jest kamieniem bardzo ładnym, unikatowym na skalę światową, choć wbrew wielu zapisom nie pochodzi wyłącznie z ziemi Sandomierskiej. Jedne z najładniejszych występują jednak właśnie tam.

Wycieczka do Sandomierza była bardzo udana. Muzeum zwiedza się swobodnie, w towarzystwie umiarkowanej liczby turystów, chociaż pewnie w sobotę i niedzielę jest ich trochę więcej. Cena nie jest wygórowana, a widoki z Zamku na ziemię sandomierską pozwalają się wyciszyć i ukoić nerwy.

Z czystym sumieniem polecam sandomierski zamek, jako cel luźnej weekendowej wycieczki. Na pewno zamkowe mury przypadną Wam do gustu, a jeżeli tylko będzie tam jeszcze wystawa pasiaków, to koniecznie musicie ją zobaczyć 🙂

Autor wpisu: Tomasz Zyguła
Korekta: Piotr Zając
realgarblog.com


6 komentarzy

  • Tymon

    Krzemienie pasiaste rządzą. Ogólnie krzemienie to naprawdę piękny, choć pozostający w cieniu np. agatów i chalcedonów kamień. Pomimo tego iż występuje dużo częściej kamyki w kolorze czerwonym, beżowym, lub brązowe w łaty są naprawdę ładne i powinny się cieszyć większym zainteresowaniem wśród jubilerów.

  • janmazurek38@wp.pl

    W dniu 21.08.2020 r. w piasku zamówionym w żwirowni, na budowę,znaleziono przedmiot z krzemienia o dług. ok.9 cm przypominający wisiorek, z wykonanym otworem.
    Ps.Fakt ten zgłoszono do Muzeum Archeologicznego w Szczecinie.
    Pozdrawiam. Janek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *