Sudecki Festiwal Minerałów 2023
Aktualności

Zapowiedź Sudecki Festiwal Minerałów 2023


Sudecki Festiwal Minerałów w Lubaniu to jedna z największych w Europie imprez związanych z geologią i mineralogią. W dniach 30 czerwiec – 02 lipiec 2023 r. do Lubania zjeżdżają kolekcjonerzy, by porozmawiać o okazach, swoich odkryciach i jak co roku przeżyć niezapomniane przygody. Festiwal w Lubaniu pod hasłem „Minerały i zabawa” to nie tylko ogromna giełda minerałów, ale także wystawy mineralogiczne na wysokim światowym poziomie.

Już od 30 czerwca rozpoczniemy kolejny cykl #RealgarOnTour. Od pierwszych godzin Sudeckiego Festiwalu Minerałów będziemy prezentowali wszystkie jego najciekawsze elementy; od wystaw, przez stoiska wystawców, a nawet być może jakieś zakulisowe atrakcje 🙂 Na dwa tygodnie przed wydarzeniem przygotowaliśmy film o SFM, gdzie rozmawiamy o przygotowywanych wystawach. Film, którego nagranie sprawiło nam wiele radości i rozpoczęło ten wakacyjny, festiwalowy czas (co zresztą widać, szczególnie pod koniec 😉). Wpadnijcie do Lubania. Będziemy czekać na Was przy naszym realgarowym stoliku. Blog geologiczny REALGAR – oficjalny patron medialny Sudeckiego Festiwalu Minerałów.
W tym roku wystawy na Sudeckim Festiwalu Minerałów to (opis wydarzenia i fotografie pochodzą ze strony organizatora):
 • „Meteoryty – goście z kosmosu” – wystawa główna (sala Muzeum w Ratuszu)
 • „Topazy świata – świat topazów” (sala Muzeum w Ratuszu)
 • „Agaty z kolekcji Holgera Weigelta” (sala Muzeum w Ratuszu)
 • „Minerały Sudetów Zachodnich” (Wieża Bracka)
 • Wystawy konkursowe prywatnych kolekcjonerów (Sala Ślubów w Ratuszu)
festiwal minerałów w lubaniu
Źródło: festiwalmineralow.pl
Wystawa: „Meteoryty – dotyk kosmosu” – to wystawa główna tegorocznego Festiwalu. Meteoryty fascynują ludzi od tysięcy lat, a dla znakomitej większości z nas są jedyną możliwością „dotknięcia kosmosu”. Większość meteorytów jest bardzo starych (ma 4.5 miliarda lat) i „pamiętają” powstanie Układu Słonecznego, który przemierzały przez długi czas zanim trafiły na Ziemię. Niektóre z nich pochodzą natomiast z dużo bliższych miejsc takich jak Mars czy Księżyc – co ciekawe, te o bliższym „źródle” są niezwykle rzadkie. Mało osób zdaje sobie z tego sprawę, ale z terenów Polski znanych jest aż 25 różnych spadków meteorytowych!
Na wystawie „Meteoryty – dotyk kosmosu” zobaczyć będzie można kilkaset okazów meteorytów, w tym te z Marsa czy Księżyca, te znane od dawna jak i te zupełnie nowe (z 2023 roku!), maleńkie i ogromne, ale przede wszystkim zgromadzonych w jednym miejscu zostaną okazy z około 15-tu różnych spadków meteorytowych z terenu Polski! Będzie to najprawdopodobniej najważniejsza wystawa meteorytowa w historii naszego kraju.
Meteoryt Gan Gan
Meteoryt żelazny Gan Gan, Chubut z Argentyny, z wytrawioną powierzchnią ujawniającą figury Widmanstättena. Wielkość 25 cm. Kol. Macovich Foto. Mark Mauthner. Fot. pochodzi ze strony festiwalmineralow
Wystawa: „Topazy świata – świat topazów”
Topaz to ceniony przez kolekcjonerów i wytwórców biżuterii minerał, zaliczany czasem do kamieni szlachetnych. Charakteryzuje się dużą twardością, bogactwem barw i często pięknym połyskiem. Znany jest głównie z takich krajów jak Brazylia, Afganistan, USA, Rosja czy Ukraina. Mało osób wie, że topazy trafiają się również w Polsce – w rejonie Strzegomia na Dolnym Śląsku. I tam właśnie, w jednym z kamieniołomów granitu, natrafiono w 2018 roku na pegmatyt ze spektakularnymi okazami tego minerału, które są niewątpliwie największymi i najlepszymi jakościowo znanymi z Polski. I właśnie największy z kryształów z tego znaleziska będzie po raz pierwszy prezentowany publicznie, w otoczeniu z okazów z całego świata.
topaz adun
Topaz z kwarcem pochodzący z Adun-Chilon w Kraju Zabajkalskim, 8 cm. Fot. Joaquim Callen. Źródło: festiwalmineralow.pl
Wystawa: Agaty z kolekcji Holgera Weigelta (Niemcy)
Holger Weigelt (ur. 1961 r.) mieszka w nieodległym od Lubania Chemnitz, a z wykształcenia jest chemikiem. Swoją karierę zawodową związał z ochroną środowiska. Na tym jednak nie kończą się jego zainteresowania – hobbystycznie zajmuje się sztuką, działalnością wydawniczą oraz pisze wiersze. Ponad wszystko jednak fascynują go minerały. Już jako dziecko kolekcjonował okazy mineralogiczne i paleontologiczne. Od 2006 roku zbiera agaty z Meksyku i Argentyny, a od 2016 również agaty z Chin. W jego kolekcji dominują okazy z takich lokalizacji jak: Ojo Laguna, Rancho Coyamito, Estation Moctezuma, San Rafael, La Manea i Paso Berwyn. Na Sudeckim Festwialu Minerałów zaprezentowanych zostanie 100 najlepszych okazów z jego zbiorów.
Holger Weigelt agates
Agat z kolekcji Holger Weigelta. Fot. pochodzi ze strony festiwalmineralow.pl
Wystawy konkursowe prywatnych kolekcjonerów to nieodłączny element Festiwalu od jego początków. Jakość tych wystaw nie ma sobie równych w naszej części Europy. Poniżej znajduje się lista wystaw zgłoszonych na tegoroczną edycję festiwalu.
 • „Minerały Dolnego Śląska” Tomasz Dzielnicki i Filip Dzielnicki
 • „O rany, rany, kocham fosforany” Beata Greś
 • „Agaty z Gozdna” Antoni Grzybek
 • „Tarnobrzeska Siarka – Zatopiony Skarb” Jarek Januszewski
 • „Skarby Sudetów” Andrzej Korzekwa i Liwia Stróżek
 • „Subiektywne kompendium kwarcu” Bernard, Miłosz i Michał Kłodowski
 • „Świat zamknięty w krysztale. Fluoryt – kolor, kształt, tekstura …” Bartek Łoński
 • „Szare może być piękne – małopolskie srebro“ Bartosz Pieterek
 • „Stanisławów – barytowe historie” Mateusz Szczepanik
 • „Różnorodność minerałów Polski” Aleksy Tywanek
 • „Mineralogiczne spaghetti“ Marcin Wróblewski
 • „Agatowa Tęcza” Dominik Zbyszek
Lubań lawa

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *