chalcedon winogronowy
Giełdy minerałów, imprezy i wydarzenia

Zapowiedź WRZEŚNIOWA GIEŁDA BIŻUTERII I MINERAŁÓW W KRAKOWIE (09.2023)


Wrześniowa Giełda Biżuterii i Minerałów w Krakowie 2023 – już tylko dwa weekendy dzielą nas od kolejnych krakowskich targów w Hali Czyżyny. O atrakcjach, które przygotowano będziemy jeszcze pisać, a dziś odpowiemy sobie na pytanie – co REALGAR będzie robił na targach? Uwaga, uwaga 💥 mamy dla Was aż dwie wystawy, warsztaty, oraz stoisko do identyfikacji minerałów!

wrześniowa giełda biżuterii

Stoisko grupy REALGAR – wystawy, identyfikacja, warsztaty

Warsztaty geologiczne, oraz identyfikacja minerałów. W Strefie Wiedzy zapraszamy na warsztaty geologiczne przygotowane z myślą o małych i dużych kolekcjonerach i pasjonatach geologii. „Chcielibyśmy przekazać wiedzę, oraz zainteresować nasza pasją. Będziemy opowiadać o tym co kochamy najbardziej, czyli o minerałach. Zachęcamy również, by przynieść swoje okazy do identyfikacji; postaramy się pomóc przy identyfikacji Waszych skarbów”.

Chętnie rozpoznamy okazy, które przyniesiecie do identyfikacji. Dzieciaki będą mogły porysować, rozwiązać krzyżówkę lub wziąć udział w warsztatach, w tym czasie zerkniemy co to za ciekawe okazy znaleźliście.
Dla osób działających w naszej apce Daj Kamienia, przygotowana zostanie kolejna RozDAJKA. Dawno żadnej nie było, więc już czas najwyższy na kolejną!

Przy stoisku zostanie przygotowane również miejsce do spędzenia z nami czasu. Zapraszamy do rozmowy o działalności Grupy, projektach oraz miejscach występowania minerałów. Będzie można podglądnąć jak tworzone są blogowe wpisy na tym jedynym w swoim rodzaju blogu.

Wystawa rysunków Marcina Kaczmarczyka

Podczas targów zaprezentowane zostaną nowe prace, nad którymi Marcin pracował przez ostatnie miesiące. Tym razem zostaną wystawione prace takie jak np. kwarc z Jegłowej, ametyst z Las Vigas w Meksyku, dioptaz z cerusytem z Kongo, czy fluoryt z Erongo w Namibii. Trzeba również uchylić rąbka tajemnicy, że tym razem autor poszedł o krok dalej; prócz ołówka, czy kredek, w ruch ruszył również pędzel i farby. Podobno ma to być coś wyjątkowego, ale ciiiii…chyba jeszcze nad tym pracuje, więc nie chwalmy się na razie 🙂

giełda minerałów kraków
Kwarc z Jegłowej. Rysunek autorstwa Marcina Kaczmarczyka

Wystawa specjalna „Minerały Polski – Najciekawsze, najrzadsze, wyjątkowe”

Członkowie grupy REALGAR zaprezentują minerały ze swoich kolekcji. W specjalnie na ten cel przygotowanej gablocie umieścimy okazy, te „naj” z naszych kolekcji. Są takie okazy, które nie powinny leżeć w pudłach; chcą być oglądane. Pokażemy je Wam 🙂

Wrześniowa giełda minerałów 2023

Relacja z giełdy

Od lat wiadomo, że REALGAR to m.in. relacje z najważniejszych wydarzeń kolekcjonerskich. Tym razem nie będzie inaczej. Prócz przygotowania relacji z giełdy, która zostanie opublikowana na blogu w nocy z soboty na niedzielę, planujemy również filmy i rolki na naszych mediach społecznościowych. Być może będą również live – pasuje kontynuować dobry trend, zapoczątkowany na ostatnim Sudeckim Festiwalu Minerałów 😉

Wrześniowa giełda minerałów 2023

Wrześniowa Giełda Biżuterii i Minerałów 2023 – Atrakcje mineralogiczne

Targi w krakowskiej Hali Czyżyny to zawsze dobra okazja, by uzupełnić swoje kolekcje o jak najlepsze okazy, a także spotkać się z innymi pasjonatami i wymienić doświadczeniami. Nasze kolekcjonerskie życie kręci się trochę z giełdy na giełdę – kupujemy, sprzedajemy i spotykamy się, by omówić co tam kto i gdzie znalazł. Czasami również tworzymy wystawy, wykłady czy prowadzimy warsztaty. Tak jest i tutaj – w Hali Czyżyny. Ludzie interesują się minerałami i to cieszy. Poniżej przedstawiam zestawienie przygotowanych atrakcji – stricte pod minerały, chociaż atrakcji dla zainteresowanych skamieniałościami również na targach zabraknie.

Specjalna wystawa pt. „Minerały Świata” z kolekcji Jolanty i Jacka Szczerbów

Wyjątkowy zbiór minerałów zarówno z Polski jak i z różnych rejonów świata. Pokazany zostanie okaz polskiego złota aluwialnego i blisko jedno uncjowy samorodek złota w kwarcu z Dolnego Śląska oraz kryształ diamentu o wadze ok. 4,5 karata w skale kimberlitowej z RPA. Ponadto dolnośląskie szafiry z Kruczych Skał i Izerskiej Łąki. Z okazów zagranicznych obejrzeć będzie można akwamaryny z Pakistanu, turkus z Armenii, malachity z Chin, bajecznie kolorowe opale z Etiopii i unikalny okaz opalu szlachetnego z najstarszych kopalń zlokalizowanych w miejscowości Dubnik na Słowacji.

Złoto dolny śląsk

Mikroświat minerałów – krystalizacja kryształów w czasie rzeczywistym!

W Strefie Wiedzy krakowski fotograf i eksperymentator, z zawodu chemik obliczeniowiec, a z zamiłowania koniarz i poszukiwacz piękna w naturze nie tylko ożywionej Wojciech Płonka – na specjalnym pokazie w czasie rzeczywistym od 60 do 300 sekund zademonstruje, jak powstają kryształy. Pokazany zostanie proces krystalizacji kryształów z roztworów w temperaturze pokojowej i po podgrzaniu m.in. takich faz jak mentol, czy abe. Wzrost kryształów będzie można obejrzeć pod mikroskopem i na ekranie. Wojciech jest kilkukrotnym finalistą i laureatem prestiżowego konkursu Nikon Small World in Motion – część jego prac jest do obejrzenia na stronie: https://www.nikonsmallworld.com/people/wojtek-plonka, a niektóre z nich będzie można śledzić „na żywo” w trakcie pokazu. Uwaga – na REALGARZE będzie z tego live!

Wrześniowa giełda minerałów 2023

Okaz morionu ze skaleniem ze Strzegomia

Muzealnej klasy i wielkości zrost czarnego kwarcu (morionu) z jasnym skaleniem (albitem) o wadze około 45 kg i fantastycznym szklistym połysku, pochodzący z kawerny pegmatytowej z jednego z kamieniołomów granitów w okolicach Strzegomia, na Dolnym Śląsku.

Wrześniowa giełda minerałów 2023

Wrześniowa Giełda Biżuterii i Minerałów 2023 – Atrakcje paleontologiczne

Wystawa fragmentów szkieletów Mozozaurów z marokańskiej Sahary i skrzemionkowanych drzew jurajskich z Madagaskaru i z Indonezji

Wśród eksponatów na wystawie będzie można obejrzeć m.in. kompletne czaszki morskich gadów – mozozaurów, z klasycznego stanowiska Khouriba w Maroku o wieku górno kredowym (60 mln. lat). Tej klasy i wielkości okazy nie znajdują się w żadnych zbiorach muzealnych w Polsce, a ich właścicielem jest małopolski kolekcjoner Kamil Capar. Pokazane zostaną również niesamowite przekroje skrzemionkowanych drzew jurajskich z Madagaskaru i paleogeńskie z Indonezji. Ze względu na ich trwałość i piękne, różnorodne barwy krzemionki, która zastępowała miękkie tkanki drzew, znajdują one zastosowanie w galanterii kamiennej jako blaty stołów, czy siedziska.

Wrześniowa giełda minerałów 2023

Wystawa Krakowskiej Preparatorni Mamut

Wystawa autorstwa mgr inż. Janusza Kucharskiego, absolwenta Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH, pokaże w krótki i praktyczny sposób, jakie zabiegi są stosowane po znalezieniu skamieniałości. Zademonstrowany zostanie amatorski i profesjonalny sprzęt do preparacji skamieniałości (dłuta, wiertła, młotki, grawerki i aparatura działająca na bazie sprężonego powietrza) oraz sposób jego użycia. Będzie można zapoznać się z tajnikami obróbki preparatorskiej, która prowadzi do odsłonięcia ukrytych w skale szczątków organizmów. Będą pokazane skamieniałości przed preparacją i dla porównania w trakcie oraz po jej zakończeniu.

Wystawa paleontologiczna Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk o Ziemi oraz Krakowskiego Stowarzyszenia Paleontologicznego

Na wystawie zaprezentowane zostaną wyjątkowe okazy skamieniałości, pochodzących ze zbiorów Jakuba Armatysa, Rafała Kaucza, Adama Tkocza i Bartosza Zimońskiego. Eksponaty datowane są na okres jury, kredy oraz miocenu (od 180 do 30 mln. lat temu) i zostały znalezione w różnych lokalizacjach w Polsce i Niemczech. Są to m.in. skorupy amonitów, zęby rekinów i pancerze krabów. W ramach wspólnych wypraw paleopasjonaci zbierają okazy do własnych kolekcji, ale i bywa, że trafi się taki, który ma znaczenie naukowe i przy współpracy ze środowiskiem naukowym powstają prace na ich temat. Ważnym aspektem wypraw jest też regularne sprawdzanie miejsc, gdzie trwają różnego rodzaju prace budowlane, przy prowadzeniu których odsłaniane są interesujące formacje geologiczne z fauną i florą. Obiekty te pojawiają się na krótko i nigdy więcej nie będą już dostępne, a dzięki pasjonatom zebrane w nich skamieniałości mogą zostać zachowane dla przyszłych pokoleń.

Wrześniowa giełda minerałów 2023

Stoisko grupy Inkluzja

Grupa Inkluzja to klub pasjonatów paleontologii początkowo zrzeszający zainteresowanych z woj. łódzkiego, a obecnie tworzony przez ludzi z całej Polski. Klub promuje paleontologię okiem pasjonatów na arenie krajowej, a wśród członków znajdują się także geolodzy i biolodzy, często o uznanej marce w świecie kolekcjonerów. Na potrzeby prezentacji wykonują modele, rekonstrukcje i preparaty mikroskopowe, które pozwalają przybliżyć zainteresowanym świat pradawnych organizmów i zaszczepić nowe hobby.

Tym razem tematem ich interaktywnej ekspozycji będą kopalne ryby, zarówno te duże jak i małe, zaczynając od pokrewnych rybom konodontów przez akantody, zęby rekinów, płaszczek, a kończąc na oligoceńskich śledziach i strzępielowatych. Oprócz eksponatów makroskopowych będą pokazywane obiekty w mikroskopach, a także profesjonalne modele, ruchome symulacje w obrazie 3D oraz grafiki autorstwa Bartka Czadera. Najmłodsi będą mogli zabawić się w paleontologów poszukując kopalnych szczątków w piaskownicy.

Wrześniowa Giełda Biżuterii i Minerałów 2023 – Atrakcje dla najmłodszych

Geolandia

To miejsce stworzone z myślą o dzieciach. Pod profesjonalną opieką najmłodsi będą mogli bezpłatnie rysować, kolorować, wyklejać, a także lepić z plasteliny oraz modeliny. Na chętnych czekać będą gipsowe dinozaury do pomalowania oraz kolorowe paciorki, z których będzie można własnoręcznie zrobić bransoletkę. Do dyspozycji będą też gumowe i pluszowe dinozaury oraz gry i układanki tematyczne. Rodzice w tym czasie będą mogli spokojnie zwiedzać targi – dzieci mogą zostać pod opieką animatorek.

Do zobaczenia! 16-17 września 2023 r.
Hala Sportowa Czyżyny Politechniki Krakowskiej, al. Jana Pawła II 37 wejście od ul. Życzkowskiego, Kraków
Więcej informacji na: https://gieldymineralow.pl/
Relacja z ostatniej marcowej giełdy w Hali Czyżyny: https://realgarblog.com/gielda-mineralow-krakow-marzec-2023/
Na blogu REALGAR zapowiedź wydarzenia:

Wrześniowa Giełda Biżuterii i Minerałów w Krakowie
16-17 września 2023 r.
Hala Sportowa Czyżyny Politechniki Krakowskiej, al. Jana Pawła II 37 wejście od ul. Życzkowskiego, Kraków
Więcej informacji na: https://gieldymineralow.pl/

Fraza kluczowa: Wrześniowa Giełda Biżuterii i Minerałów 2023


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *