LUBAŃ – SUDECKI FESTIWAL MINERAŁÓW 2019 – Wystawa: Kalcyty z Grabiszyc

SUDECKI FESTIWAL MINERAŁÓW
Relacja Piotra Zająca

Najwyższy czas by wziąć na warsztat Sudecki Festiwal Minerałów który odbywał się w dn. 04-07 lipca 2019 r. Zacznijmy od fotorelacji z wystaw, bo wśród wielu atrakcji które oferował SFM, to głównie dla nich pokonaliśmy ponad 400 km z Krakowa.

KALCYTY
Z GRABISZYC

czyli jedna z pięciu wystaw prezentowanych w Ratuszu Muzeum Regionalnego na rynku w Lubaniu. Opis wystawy znajdziecie na i pod trzecią fotografią, a od siebie natomiast dodam, że prócz ogromu wspaniałych okazów prezentowanych na tej wystawie, zainteresowało mnie głównie zróżnicowanie form grabiszyckiego kalcytu. Znane mi są oczywiście pochodzące z brekcji bazaltowej, zbudowane z rozet szczotki, jak również charakterystyczne kuliste skupienia kalcytu o żółtej barwie, jednak to nie jest wszystko. Wygląda na to, że warto zwrócić uwagę nie tylko na to co najbardziej znane i przyciągające wzrok, np. wściekle pomarańczowe szczotki 🙂

Opis wystawy zamieszczony na stronie Sudeckiego Festiwalu Minerałów:
Kilka lat temu, kolekcjonerzy minerałów z Lubania – Łukasz Tekiela i Piotr Lejczak, w trakcie eksploracji kamieniołomu bazaltu w Grabiszycach, natrafiło na żółte i pomarańczowe kalcyty. Na początku znalazcy nie zdawali sobie sprawy, że odkrycie to będzie jednym z ważniejszych mineralogicznych znalezisk ostatnich lat w Polsce. W ciągu kilku lat wydobyli tam okazy doskonałej klasy. Najlepsze ze znalezionych w Grabiszycach okazów zobaczyć będzie można na wystawie specjalnej w Ratuszu.

Piotr Zając
realgarblog.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *