I GIEŁDA MINERAŁÓW W TARNOBRZEGU. Wrzesień 2017
We wrześniu 2017 roku ruszyliśmy w stronę miasta Tarnobrzeg. Kilka tygodni wcześniej usłyszeliśmy o planowanej wystawie oraz giełdzie organizowanej przez Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego – wydarzeniu niezwykle potrzebnym ze względu na bogatą historię górnictwa siarkowego na tym terenie oraz wspaniałe okazy z czasów trwającej eksploatacji złóż siarki. Impreza która moim zdaniem powinna stać się cyklicznym wydarzeniem i trwać już od lat, jak chociażby ma miejsce np. w Strzegomiu. Na miejscu nie pojawiły się co prawda tłumy kupujących, ale za to mieliśmy okazję by poznać miejscowych kolekcjonerów i wymienić się doświadczeniami. Powierzchnia giełdy niewielka, całość zamykała się w jednej sali spichlerza. Łącznie z naszym było sześć stoisk, z czego dwa nastawione przede wszystkim na okazy z Machowa.
I WYSTAWA ORAZ GIEŁDA MINERAŁÓW I SKAMIENIAŁOŚCI – Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego, budynek tzw. spichlerza przy ul. Stanisława Pawłowskiego 14. Tarnobrzeg, 16-17 wrzesień 2017 r.
Relacja Piotra Zająca
W spichlerzu gościliśmy jedynie w sobotę ale wyglądało na to, że słaba pogoda odstraszyła chętnych (lało niemiłosiernie), bądź reklama dotarła do zbyt małej liczby odbiorców. Pewnie trzeba trochę czasu by taka impreza się rozkręciła i w kolejnych latach będzie już tylko lepiej. Nie było przepychu i panowała przyjemna kameralna atmosfera a jedynym poważniejszym problemem było zbyt słabe oświetlenie pomieszczenia (panował półmrok). Kto nie zabrał ze sobą własnej lampy, tracił na tym ogromnie, po prostu na stoisku było ciemno. Tym samym przepraszam za jakość niektórych fotografii – sporo musiałem odrzucić, a niestety nie zabrałem ze sobą statywu (nie jestem również zwolennikiem zbyt częstego używania lampy błyskowej). Myślę, że mimo wszystko poradziłem sobie nie najgorzej i ujęte zostało to, co najważniejsze.
Zwyciężył okaz p. Andrzeja Bezkorowajnego, czyli największe prezentowane kryształy celestynu (górny po prawej). Mój okaz co prawda nie zdobył miejsca ale chociaż jestem szczęśliwy za wyróżnienie (dolny po lewej).
Okazy konkursowe
Fotorelację zaczniemy od tego co najbardziej interesujące, czyli okazów z Machowa. Poniżej fotografie z wystawy i części handlowej p. Marka Zdyrskiego – to właśnie tutaj spędziliśmy najwięcej czasu.
Poniżej galeria. Na fotografiach głównie podstawowy machowski zestaw: celestyn, siarka i baryt.
Poniżej zamieszczam fotografie bogatego zbioru hauerytów z margli pectenowych Jeziórka.
Od dłuższego czasu polowałem na ten minerał, ale dotychczas zniechęcały mnie zarówno cena jak i jakość okazów dostępnych na rynku. Tym razem udało się kupić taki okaz jaki chciałem i jestem szczęśliwym posiadaczem hauerytu z Jeziórka! (będzie przy okazji kolejnego wpisu dot. nowości w kolekcji).
Kryształy hauerytu w marglu pectenowym
Poch.: Jeziórko, Machów, Tarnobrzeg, Podkarpackie, Polska
Poniżej sesja okazu który mnie szczerze zafascynował. Kryształ bardzo przejrzystego, pięknie załamującego światło gipsu z Machowa. Okaz wypożyczony na czas giełdy, wystawa p. Marka Zdyrskiego
Fotografie powyższego okazu w świetle UV:
I Wystawa oraz Giełda minerałów obfitowała nietylko w okazy związane z eksploatacją złóż siarki. Na giełdzie można było wypatrzeć również okazy z innych zakątków Kraju, jak również z zagranicy. Poniżej przegląd tych, które wypatrzyliśmy, m.in. waryscyty (variscity) z Wiśniówki (i metawaryscyty) czy minerały regionu olkuskiego.
Buteleczki z węglowodorami fliszu karpackiego
Wapienie osiarkowane z Piaseczna
Próbując wybierać co lepsze z marokańskich agatów trzeba było się posiłkować latarką w telefonie.
Agaty
Poch.: Kerrouchene, Khénifra, Béni Mellal-Khénifra, Maroko
Fotografie rubinów i spineli z Birmy w świetle UV
Na giełdzie prócz niewielkiej przestrzeni handlowej zaprezentowaliśmy nasze kolekcje okazów z kopalni siarki w Posądzy.
Skrajnie po prawej: jeden z naszych najlepszych okazów, druza wypełniona kryształami celestynu w mioceńskim wapieniu. Dwie połówki w dwóch kolekcjach.
Piotr Zając
realgarblog.com
Fraza kluczowa: Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego | I Giełda w Tarnobrzegu