Festiwal Minerałów 2024
Giełdy minerałów, imprezy i wydarzenia

LUBAŃ – SUDECKI FESTIWAL MINERAŁÓW 2024. Dzień drugi i trzeci – RELACJA


Z samego rana przywitał nas żar z nieba, a wraz z nim gorące okazy. Sudecki Festiwal Minerałów 2024- dzień drugi i trzeci. Przy wspaniałej pogodzie bardzo przyjemnie spacerowało się między namiotami, a odpowiednie, mocne słoneczne światło pozwalało zobaczyć cały urok i blask skarbów natury. Na stoiskach porozrzucanych po malowniczych wąskich uliczkach wokół wieży ratuszowej w Lubaniu ciężko było wytypować najlepsze okazy. To prawdziwy festiwal – pełen przepięknych kolorów, fantazyjnych kształtów, różnorodnych kompozycji.  Wiele stołów ugina się pod świetnymi okazami, które jak zawsze nas zachwycają. Zobaczcie co udało nam się zobaczyć drugiego dnia i pamiętajcie, że festiwal trwa jeszcze do niedzieli. Warto wygospodarować czas, by przeżyć razem z nami te emocje i wzbogacić swoją kolekcję o wystawiane tu perełki.

Festiwal Minerałów 2024

SUDECKI FESTIWAL MINERAŁÓW 2024 – Rynek w Lubaniu
Relacja Grupy REALGAR

Spacerując po  miasteczku w tym czasie (festiwal zaczyna się co roku w pierwszy weekend lipca), można nacieszyć oczy i zaopiekować się świetnymi okazami z okolicznych lokalizacji – te polecamy najbardziej. Znajdziecie tu przegląd całego bogactwa Sudetów i Dolnego Śląska – piławskich pegmatytów, halitów z kopalni Rudna, spirytyzowanych barytów, wielobarwnych chalkopirytów, karkonoskich ametystów, a także z innych licznych lokalizacji. Są olkuskie galeny, świętokrzyskie baryty i malachity, oraz wiele okazów z całego świata.

Festiwal Minerałów 2024
Nasz operator i rysownik, czyli Marcin – człowiek od zadań specjalnych

Lubań to (szczególnie) w trakcie Sudeckiego Festiwalu Minerałów świetny pomysł na spędzenie weekendu dla całej rodziny. Nie tylko wytrawni kolekcjonerzy znajdą tutaj coś dla siebie. W orbicie tego, co interesuje nas najbardziej – doskonałych okazów minerałów,  możecie znaleźć wiele atrakcji dla dzieci. Koncerty, dmuchane zamki, warsztaty dla najmłodszych. Zapraszamy w tym kontekście także na nasze geoedukacyjne stanowisko.

Festiwal Minerałów 2024
Z robieniem relacji nie ma żartów, czasami trzeba dać z siebie więcej

Warto pamiętać, że prócz zabawy, festiwal jest dla nas spotkaniem z wieloma kolekcjonerami i zdobywaniem nowych doświadczeń. Rozmowy na stoisku edukacyjnym Realgara to czas, kiedy nie tylko możemy przekazać wiedzę młodym kolekcjonerom, ale również samemu się czegoś nauczyć. Rozmaite rozmowy o miejscówkach i wyprawach sprawiają, że wszyscy możemy tworzyć i wymieniać bazę wartościowej wiedzy.  Bawiliśmy się znakomicie między innymi w towarzystwie Eligiusza Szełęga, który identyfikował minerały, a także podpisywał napisane przez siebie książki każdemu, kto zgłosił się przy naszym stoliku.

O okazach można powiedzieć naprawdę dużo, jednak najlepiej zobaczyć je na żywo. Pojawiło się kilka nowości, klasyki i minerały rzadkie. Każdy bez problemu mógł znaleźć coś dla siebie niezależnie od tego w jaki sposób dobiera okazy do swojej kolekcji.

Festiwal Minerałów 2024
Autor książki Minerały i skały Polski, Eligiusz Szełęg w trakcie rozdawania autografów 🙂
Festiwal Minerałów 2024
Na blogu znajduje się recenzja książki „Minerały i skały Polski”
Festiwal Minerałów 2024
Radość, gdy możemy opowiadać o minerałach i są chętni, by nas wysłuchać 🙂
Festiwal Minerałów 2024
…a w tym czasie wkoło trwa zabawa

Poniżej sylwetki wystawców i ich stoisk. Zacznijmy od Oliwii i Patryka. Relacja bez tej niesamowicie pozytywnej pary nie byłaby kompletna 🙂

Festiwal Minerałów 2024
Lubański American Gothic. Warto zauważyć, że aragonit w tej wersji robi za widły
Festiwal Minerałów 2024
…i jeszcze trochę aragonitu floss ferri na półeczkach

Festiwal Minerałów 2024

Festiwal Minerałów 2024
Autunity z Bergen w Niemczech. Ładnie świecą w UV, co niestety nie jest specjalnie widoczne na fotografiach

Festiwal Minerałów 2024Festiwal Minerałów 2024

Poniżej przegląd giełdowych okazów, które nas zaciekawiły (a niektóre nawet trafiły do naszych kolekcji):

Festiwal Minerałów 2024
Siarka rodzima z kop. Machów
Festiwal Minerałów 2024
Kwarc z Karpacza
Festiwal Minerałów 2024
Aragonit z kop. Rudna
Festiwal Minerałów 2024
Piromorfit z Lutyni
Festiwal Minerałów 2024
…i kolejny piromorfit z Lutyni, na galenie
Festiwal Minerałów 2024
Turmalin schorl z Piławy Górnej
Festiwal Minerałów 2024
Pokusa. Jak tu nie pogrzebać w tak zacnym pudełeczku tanzanitów

Poniżej waryscyty z Wiśniówki. Nie da się nie lubić tych zielonych „kuleczek”:

Festiwal Minerałów 2024
Ten okaz po prostu musiał trafić do mojej kolekcji
Festiwal Minerałów 2024
Trochę meteorytów, tak dla odmiany pomiędzy zdjęciami minerałów 🙂
Festiwal Minerałów 2024
Cavansyty z Indii w przystępnych cenach

Festiwal Minerałów 2024Festiwal Minerałów 2024
Festiwal Minerałów 2024 Festiwal Minerałów 2024 Festiwal Minerałów 2024 Festiwal Minerałów 2024 Festiwal Minerałów 2024 Festiwal Minerałów 2024 Festiwal Minerałów 2024 Festiwal Minerałów 2024

Rzućmy jeszcze okiem na wystawy. Na fotografiach szkło uranowe i migawka z wystawy w Wieży Brackiej.

Festiwal Minerałów 2024

Krótki przegląd okazów z trzech wybranych konkursowych wystaw kolekcjonerów. Numer 8 – „Kalcyt-mineralogiczny kameleon” Mariusz Oleszczuk, numer 9 – „Mineralogiczny wehikuł czasu” Bartosz Pieterek  i Mateusz Szczepanik, oraz numer 5 „Oblicza kwarcu z Sokołowca” Mirosław Kobiela.

Festiwal Minerałów 2024

Piotr Zając, Tomasz Zyguła i Radosław Mółka
realgarblog.com

Jeśli podobał Ci się ten wpis, kliknij w Patronite i postaw nam kawę. Dzięki wsparciu możemy tworzyć kolejne treści na blogu!

patronite
Fraza kluczowa: sudecki festiwal minerałów 2024


Jeden komentarz

  • Asakura

    Bardzo fajna relacja, szkoda że odległość (jestem z Podkarpacia) i przede wszystkim obowiązki nie pozwoliły mi być na tym festiwalu . Super że pojawiło się bardzo dużo, doskonałej moim zdaniem jakości zdjęć minerałów w relacji z tego wydarzenia. Pojawienie się tanzanitu (mineralu metamorfizmu średniego stopnia) w ofercie na festiwalu minerałów to moim zdaniem rzadkosc i wielki rarytas, bo wg mojej wiedzy ta 1 z 3 odmian zoisytu ( inne to thulit i anyolit) będącego zasadowym krzemianem wapniowo- glinowym , odkryta na wzgórzach Merelani w Tanzanii w 1967 r występuje tylko w tym afrykańskim kraju 😁 ps pozdrawiam serdecznie cały zespół i redakcję bloga Realgar

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *