wystawy konkursowe 2023
Giełdy minerałów, imprezy i wydarzenia,  Wystawy

WYSTAWY KONKURSOWE KOLEKCJONERÓW cz. 1. Sudecki Festiwal Minerałów 2023 w Lubaniu


Wystawy prywatnych kolekcjonerów to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów Sudeckiego Festiwalu Minerałów. Począwszy od maja każdego roku trwają zapisy na wypełnienie kilkunastu gablot znajdujących się w Sali Ślubów w zabytkowym Ratuszu. Chętnych nie brakuje i wielu kolekcjonerów chce zaprezentować swoje zbiory – wyjątkowe kolekcje czy nowe odkrycia. Wystawy biorą udział w konkursie…bo to konkurs jest w którym jury nagradza najlepsze, najciekawsze i wyjątkowe z kolekcjonerskich wystaw.

wystawy konkursowe 2023

Wyniki konkursu o najlepsze wystawy konkursowe 2023 były następujące:

Pierwsze miejsce: „Szare może być piękne – małopolskie srebro“ Bartosz Pieterek, gablota nr 8
Drugie miejsce: „Stanisławów – barytowe historie” Mateusz Szczepanik, gablota nr 9
Trzecie miejsce: „O rany, rany, kocham moje fosforany” Beata Greś, gablota nr 2
Nagroda publiczności: „Skarby Sudetów” Andrzej Korzekwa i Liwia Stróżek, gablota nr 5

Równocześnie odbywało się losowanie wśród odwiedzających wystawę. Tym razem wrzucając kupon do urny można było otrzymać nagrodę – agat z Nowego Kościoła. Okaz słusznych rozmiarów i pięknego rysunku.

Zapraszam na pierwszą część relacji po wystawach konkursowych. W dzisiejszym wpisie prezentuję gabloty od jeden do cztery.

Minerały Dolnego Śląska. Wystawa: Tomasz i Filip Dzielniccy

Dolny Śląsk od tysięcy lat był skarbnicą minerałów, kruszców i kamieni szlachetnych, a co za tym idzie, domem dla wszelkiego rodzaju poszukiwaczy, górników, naukowców. Nie inaczej jest w wieku XXI. Prezentowane okazy zostały zebrane i pozyskane na przestrzeni ostatnich 40 lat. Część z nich pochodzi z niedostępnych już stanowisk, jak na przykład Gębczyce, Stanisławów czy kopalnia Victoria w Wałbrzychu. Okazy z Dolnego Śląska można znaleźć w muzeach i kolekcjach prywatnych na całym świecie.

Geograficznie Dolny Śląsk dzieli się na następujące jednostki: Przedgórze Sudeckie, Sudety, Nizina Śląska, Nizina Śląsko-Łużyca, Obniżenie Milicko-Głogowskie oraz Wał Trzebnicki. Powyższy tekst autorstwa Tomasza i Filipa Dzielnickich pochodzi z opisu umieszczonego na wystawie.

wystawy konkursowe 2023 wystawy konkursowe 2023 złoto rakowice wystawy konkursowe 2023 wystawy konkursowe 2023 wystawy konkursowe 2023

O rany, rany, kocham moje fosforany. Wystawa: Beata Greś

VARISCYT pol. WARYSCYT – Nazwa pochodzi od dawnej krainy Variscia (aktualnie Vogtland w Niemczech), gdzie został po raz pierwszy opisany w roku 1830, przez mineraloga Johanna Friedricha Augusta Breithaupta. Ten sam minerał w roku 1834 określono jako Utahlit (od Utah w USA).

WAVELLIT – Odkryty przez dr Wiliama Wavella (1750-1829) lekarza, botanika, historyka i filozofa z Harwood Parish, Devonshire w Anglii. Nazwany w 1805 roku przez Wiliama Babingtona, na cześć Wiliama Wavella. Nazw pochodzących od nazwiska, nie należy zapisywać fonetycznie, natomiast w wielu językach minerał ten ma swoje lokalne nazwy.

wystawy konkursowe 2023
Rozmowy z kolekcjonerami. Tym razem o fosforanowej pasji z Beatą Greś
Różnice pomiędzy wavellitem a variscytem

Oba fosforany stanowią produkt procesów hydrotermalnych i egzogenicznych niskich temperatur. Powstają w wyniku oddziaływania roztworów zawierających fosforany na skały bogate w glin. Wchodząc w spękania i próżnie, oraz tworząc druzy głównie w łupkach krzemionkowych, kwarcytach i szarogłazach. Oba wykazują twardość około 4 w skali Mohsa oraz rysę białą. Te dwa minerały różnią się proporcjami składników (atomów i ich grup) oraz występowaniem różnych form związanych z wodą.

Woda występuje w minerałach w kilku formach. Jedną z nich jest woda krystalizacyjna: to cząsteczki wody luźno związane z resztą struktury; dany związek stosunkowo łatwa ich pozbawić poprzez ogrzewanie. Takie cząsteczki wody zapisujemy stosując mnożnik na końcu wzoru chemicznego. Inna forma, a tak naprawdę pochodzą od cząsteczki wody, są grupy hydroksylowe (wodorotlenowe). Mają one – w przeciwieństwie do cząsteczek wody – ładunek elektryczny, ujemny. To powoduje, że „poszukują” takich cząsteczek lub atomów, które będą miały ładunek dodatni, celem zobojętnienia. Oderwanie grup OH od związku chemicznego jest znacznie trudniejsze i powoduje jego całkowity rozpad. Powyższy tekst autorstwa Beaty Greś pochodzi z opisu umieszczonego na wystawie.

wystawy konkursowe 2023wystawy konkursowe 2023 wystawy konkursowe 2023 wystawy konkursowe 2023 camp floyd llichtenberg open cast wystawy konkursowe 2023wystawy konkursowe 2023 wystawy konkursowe 2023

Agaty z Gozdna. Wystawa: Antoni Grzybek

Pogórze Kaczawskie obfituje w liczne agatowe lokalizacje. Do pierwszej dwójki z tych najbardziej znanych i lubianych z całą pewnością zalicza są najpierw Płóczki Górne, a potem Nowy Kościół, podczas gdy Gozdno niekoniecznie stanowi początek zestawienia. Jeszcze do niedawna na myśl o Gozdnie powiedziałbym bez wahania: „agaty w ryolicie, raczej niewyróżniające się – taki drugi słabszy Nowy Kościół„. Dziś mogę powiedzieć, że było to błędne myślenie…agaty z Gozdna raz, że mogą być bardzo ciekawe, a dwa że rysunkiem i barwą zdecydowanie różnią się od swoich nowokościołowych „kuzynów”.

agat gozdno agat gozdno wystawy konkursowe 2023

Tarnobrzeska Siarka – Zatopiony Skarb. Wystawa: Jarosław Januszewski

Największy ośrodek eksploatacji i przetwórstwa siarki elementarnej w Polsce znajduje się w północnej części Kotliny Sandomierskiej, w widłach Wisły i Sanu. Po rozległej niegdyś Puszczy Sandomierskiej pozostały dzisiaj skromne leśne fragmenty. Wisła pokryła dno dolin urodzajnymi madami rzecznymi, zaś na wyższych terasach utworów polodowcowych wytworzyły się uboższe bielice i piaski. W życie przyrodnicze tego środowiska, począwszy od r. 1954 wkroczył przemysł siarkowy, który rozbudowując swój potencjał górniczo-chemiczny dla udostępnienia bogactwa mineralnego  liczyć się musiał z określoną skalą degradacji środowiska naturalnego. Powyższy tekst pochodzi z opisu umieszczonego na wystawie – książki stanowiącej element ekspozycji.

wystawy konkursowe 2023 wystawy konkursowe 2023 wystawy konkursowe 2023 wystawy konkursowe 2023 machów okazy

Fotografie: Piotr Zając, Tomasz Zyguła, Mariusz Jodłowski
realgarblog.com

Jeśli podobał Ci się ten wpis, kliknij w Patronite i postaw nam kawę. Dzięki wsparciu możemy tworzyć kolejne treści na blogu!

patronite

Poznaj więcej wpisów – relacji z wystaw podczas Sudeckiego Festiwalu Minerałów w Lubaniu:

meteoryt

Wystawa: Meteoryty – Dotyk kosmosu

Na wystawie można było zobaczyć kilkaset okazów meteorytów, w tym te bardzo rzadkie z Marsa czy Księżyca, te znane od dawna jak i te zupełnie nowe (z 2023 roku), maleńkie i ogromne, ale przede wszystkim w jednym miejscu zgromadzono okazy z około 15-tu różnych…. ← Przejdź do wpisu


topaz

Wystawa: Świat topazów – topazy świata

Topaz to ceniony przez kolekcjonerów i wytwórców biżuterii minerał, zaliczany czasem do kamieni szlachetnych. Charakteryzuje się dużą twardością, bogactwem barw i często pięknym połyskiem. Znany jest głównie z takich krajów jak Brazylia, Afganistan, USA, Rosja czy Ukraina… ← Przejdź do wpisu


sudecki festiwal minerałów 2023

Wystawa: Agaty z kolekcji Holgera Weigelta

Na wystawie zaprezentowano 100 najlepszych okazów ze zbiorów Holgera Weigelta. Swoją karierę zawodową związał z ochroną środowiska, natomiast hobbystycznie zajmuje się sztuką, działalnością wydawniczą oraz pisze wiersze. Ponad wszystko jednak fascynują go minerały… ← Przejdź do wpisu


sudecki festiwal minerałów 2023

Wystawa: Okazy z Republiki Kongo

Spontaniczna wystawa na której zaprezentowano okazy z kolekcji Tomasza Praszkiera. W gablocie dominował błękit i zieleń z uwagi na przewagę okazów dioptazów, smithsonitu, czy plancheitu; były to większości okazy z nowych trafień z Republiki Kongo… ← Przejdź do wpisu

Fraza kluczowa: wystawy konkursowe 2023 – Lubań | wystawy konkursowe 2023 – Sudecki Festiwal Minerałów 2023 | wystawy konkursowe 2023 – kocham moje fosforany
Aplikacja geologiczna Daj Kamienia


3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *