paweł edmund strzelecki
Aktualności

AKTUALNOŚCI – sierpień 2023 r. „Rok Pawła Edmunda Strzeleckiego”


Paweł Edmund Strzelecki. Wybitny podróżnik, odkrywca, geolog. Człowiek imponującej wiedzy i rozległych zainteresowań. Pierwszy Polak, który okrążył świat w celach naukowych, a jego dokonania są znane i cenione na całym globie. W 150 lat od śmierci tego wybitnego Wielkopolanina Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego.

paweł strzelecki
Pomnik Pawła Edmunda Strzeleckiego w australijskim Jindabyne. Fot. użytkownika MD111, Wikimedia Commons, użyta na licencji CC BY-SA 2.0

Rok Pawła Edmunda Strzeleckiego

Inicjatywa ma na celu oddanie hołdu temu wybitnemu uczonemu i odkrywcy. Cytując pierwsze wersy Uchwały Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 22 lipca 2022 r, w sprawie ustanowienia roku 2023 Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego:

„W 2023 roku przypada 150. rocznica śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego, wybitnego badacza, podróżnika, odkrywcy i filantropa, pierwszego Polaka, który okrążył indywidualnie kulę ziemską w celach naukowych. Nazwiskiem Pawła Edmunda Strzeleckiego zostało nazwanych wiele obiektów geograficznych w Australii, a on sam trwale wpisał się w jej historię…”

Grupa REALGAR bierze udział w projekcie

Geologia i podróżowanie to filary naszej realgarowej działalności. W ten sposób nawiązujemy do dokonań naszego wybitnego rodaka, czerpiąc z Jego odkryć i osiągnięć. W nawiązaniu do tego blog REALGAR został zaproszony do wzięcia udziału w projekcie zrzeszającym grupy poszukiwaczy, podróżników, pasjonatów…w projekcie przypadającym na Rok Pawła Edmunda Strzeleckiego. Na kanale Mandalien music / year od Edmund Strzelecki został przygotowany film o naszej działalności. Dobrze przedstawia to jacy jesteśmy – jest dynamicznie, zabawnie i w dobrych rytmach, bo specjalnie na potrzeby filmu autor przygotował własną, wyjątkową muzykę. Zapraszamy do oglądnięcia 🙂

Piotr Zając
realgarblog.com

realgar blogFraza kluczowa: Paweł Edmund Strzelecki


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *