Sudecki Festiwal Minerałów 2022 - wystawy konkursowe kolekcjonerów
Wystawy

Wystawy konkursowe kolekcjonerów cz. 1 – SUDECKI FESTIWAL MINERAŁÓW 2022 LUBAŃ


Lubań. Wystawy prezentowane podczas Sudeckiego Festiwalu Minerałów stanowią nieodłączny i jeden z najważniejszych elementów tej imprezy. Jak co roku prócz wystaw przygotowanych przez organizatorów, także kolekcjonerzy mieli możliwość zaprezentowania swoich zbiorów. Przypomnijmy sobie jak to było. Zapraszam na pierwszą część zestawienia: Sudecki Festiwal Minerałów 2022 – Wystawy konkursowe.

Lista uczestników wystaw prywatnych kolekcjonerów

Polska – amonitowe eldorado. Kol. Witold Góral

Amonity – wymarłe morskie głowonogi najliczniej rozpowszechnione i najbardziej zróżnicowane na przełomie jury i kredy. Na pierwszy rzut oka skamieniałości to niekoniecznie najlepszy materiał na wystawę na Sudeckim Festiwalu Minerałów. Jeśli jednak szerzej spojrzymy na zagadnienie i zdamy sobie sprawę, że fosylizacja to nic innego jak mineralizacja pierwotnej substancji budującej części twarde organizmu, to już bardziej jesteśmy skłonni to zaakceptować. Do tego dodajmy sobie, że komory powietrzne muszli amonitów bywają zmineralizowane chociażby kwarcem, kalcytem, barytem czy goethytem i już na pewno nie ma dalszych wątpliwości.

sudecki festiwal minerałów 2022 wystawy konkursowe
Amonit Choffatia sp. z barytem – Czatkowice. Kol. W. Góral
sudecki festiwal minerałów 2022 wystawy konkursowe
Amonit Macrocephalites sp. – Bolęcin. Kol. W. Góral

Agaty z Gozdna. Kol. Antoni Grzybek

Pogórze Kaczawskie obfituje w liczne agatowe lokalizacje. Do pierwszej dwójki z tych najbardziej znanych i lubianych z całą pewnością zalicza są najpierw Płóczki Górne, a potem Nowy Kościół, podczas gdy Gozdno niekoniecznie stanowi początek zestawienia. Jeszcze do niedawna na myśl o Gozdnie powiedziałbym bez wahania: „agaty w ryolicie, raczej niewyróżniające się – taki drugi słabszy Nowy Kościół„. Dziś mogę powiedzieć, że było to błędne myślenie…agaty z Gozdna raz, że mogą być bardzo ciekawe, a dwa że rysunkiem i barwą zdecydowanie różnią się od swoich nowokościołowych „kuzynów”.

sudecki festiwal minerałów 2022 wystawy konkursowe
Agat – Gozdno. Kol. A. Grzybek

sudecki festiwal minerałów 2022 wystawy konkursowe

Worldwide agates. Kol. Hannes Holzmann

Hannes Holzmann, znany austriacki kolekcjoner agatów, posiadający budowaną przez ponad 30 lat kolekcję, która uchodzi za jedną z najlepszych na świecie prywatnych kolekcji agatów. Jego agaty są bajeczne, wyjątkowe, niesamowite – począwszy od 2018 roku podczas naszych wojaży w Lubaniu mieliśmy okazję podziwiać piękne okazy z Chihuahua, Agate Creek czy Utah i nie sposób im się napatrzeć. Są to okazy na miarę pozycji kustosza wystaw agatowych SFM.

sudecki festiwal minerałów 2022 wystawy konkursowe agates hannes holzmann agate chihuahua

Minerały pegmatytów masywu strzegomskiego. Kol. Andrzej Korzekwa

Nie jest tajemnicą, że pegmatyt to klucz do dobrych okazów mineralogicznych. O Strzegomiu śmiało można pisać „eldorado kolekcjonera„, ze względu na ogrom minerałów, które spotykane są w okolicznych kamieniołomach. Na samym Strzegomiu można zbudować niejedną wartościową kolekcję i co najlepsze – będzie ona ciekawa i różnorodna. Andrzej Korzekwa, znany strzegomski kolekcjoner od lat udowadnia to swoimi fenomenalnymi zbiorami.

aksynit strzegom fluoryt andrzej gross-rosen

Dalszy ciąg wystaw przedstawimy w kolejnym wpisie.

Piotr Zając
realgarblog.com

 

Fraza kluczowa: Sudecki Festiwal Minerałów 2022 wystawy konkursowe – Lubań | sudecki festiwal minerałów 2022 wystawy konkursowe – część pierwsza

Daj Kamienia


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *