sudecki festiwal minerałów polska
Giełdy minerałów, imprezy i wydarzenia,  Wystawy

POLSKA MINERALOGICZNE ELDORADO. Sudecki Festiwal Minerałów 2019


Jeszcze przed wyruszeniem do Lubania wiedziałem, że moim głównym celem jeśli chodzi o wystawy na SFM jest zobaczenie Topazów ze Strzegomia. Z opowiadań innych kolekcjonerów wynikało, że trafienie Topaz Pocket w 2018 bije na głowę wszystkie znane nam dotychczas polskie topazy. Rzeczywiście, nie zawiodłem się, zrobiły na mnie wrażenie i na pewno warto je było zobaczyć na własne oczy. Teraz już tylko życzyłbym sobie, by w Borowie trafiło się znacznie więcej takich kieszeni z których topazy poleciałyby również do naszych kolekcji 🙂

sudecki festiwal minerałów polska

POLSKA –
mineralogiczne
eldorado

wystawa obejmowała jedne z najgłośniejszych trafień mineralogicznych z ostatnich lat. Były wspomniane topazy, wspaniały strzegomski fluoryt zwany „Koroną”, moriony, szkieletowe hality z tolbachitem (tołbaczyt?) z Sieroszowic, a także po jednym świetnym okazie halitu z atacamitem i gipsu z herbersmithytem z kop. Rudna. To jednak lewa połowa wystawy, bo drugą połowę zajmowały najnowsze baryty z pirytem pochodzące z Lubina. Warto zwrócić uwagę na fotografię w tle wystawy, dzięki której możemy zobaczyć (i porównać) dwa największe baryty jeszcze przed wyciągnięciem z kawerny.

sudecki festiwal minerałów polska

Opis wystawy zamieszczony na stronie Sudeckiego Festiwalu Minerałów:
Na wystawie tej zaprezentowane zostaną unikalne okazy z kilku trafień z ostatnich 3 lat, z terenów Dolnego Śląska. Zwiedzający zobaczą nowe baryty z pirytem z Lubina, jedne z najlepszych fluorytów i kwarców z regionu strzegomskiego, kolorowe wtórne minerały z kopalń KGHMu, a przede wszystkim barwne topazy – największe znane z terenów Polski (a zarazem Europy centralnej i zachodniej) kamienie szlachetne. Większość okazów na tej wystawie będzie pokazywana publicznie po raz pierwszy.

sudecki festiwal minerałów polska

topaz pocket
sudecki festiwal minerałów polskasudecki festiwal minerałów polska

topaz borów
sudecki festiwal minerałów polska

sudecki festiwal minerałów polska
sudecki festiwal minerałów polska
herbersmithyt
sudecki festiwal minerałów polska

Piotr Zając
realgarblog.com

Jeśli podobał Ci się ten wpis, kliknij w Patronite i postaw nam kawę. Dzięki wsparciu możemy tworzyć kolejne treści na blogu!

patronite

Daj Kamienia
Fraza kluczowa: sudecki festiwal minerałów polska – lubań | sudecki festiwal minerałów polska – wystawa w ratuszu


Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *