LUBAŃ – SUDECKI FESTIWAL MINERAŁÓW 2019 – Wystawa: Polska – mineralogiczne eldorado

SUDECKI FESTIWAL MINERAŁÓW – Wystawy w Ratuszu Muzeum Regionalnego na rynku w Lubaniu
Relacja Piotra Zająca

Jeszcze przed wyruszeniem do Lubania wiedziałem, że moim głównym celem jeśli chodzi o wystawy na SFM jest zobaczenie Topazów ze Strzegomia. Z opowiadań innych kolekcjonerów wynikało, że trafienie Topaz Pocket w 2018 bije na głowę wszystkie znane nam dotychczas polskie topazy. Rzeczywiście, nie zawiodłem się, zrobiły na mnie wrażenie i na pewno warto je było zobaczyć na własne oczy. Teraz już tylko życzyłbym sobie, by w Borowie trafiło się znacznie więcej takich kieszeni z których topazy poleciałyby również do naszych kolekcji 🙂

POLSKA –
mineralogiczne
eldorado

wystawa obejmowała jedne z najgłośniejszych trafień mineralogicznych z ostatnich lat. Były wspomniane topazy, wspaniały strzegomski fluoryt zwany „Koroną”, moriony, szkieletowe hality z tolbachitem (tołbaczyt?) z Sieroszowic, a także po jednym świetnym okazie halitu z atacamitem i gipsu z herbersmithytem z kop. Rudna. To jednak lewa połowa wystawy, bo drugą połowę zajmowały najnowsze baryty z pirytem pochodzące z Lubina. Warto zwrócić uwagę na fotografię w tle wystawy, dzięki której możemy zobaczyć (i porównać) dwa największe baryty jeszcze przed wyciągnięciem z kawerny.

Opis wystawy zamieszczony na stronie Sudeckiego Festiwalu Minerałów:
Na wystawie tej zaprezentowane zostaną unikalne okazy z kilku trafień z ostatnich 3 lat, z terenów Dolnego Śląska. Zwiedzający zobaczą nowe baryty z pirytem z Lubina, jedne z najlepszych fluorytów i kwarców z regionu strzegomskiego, kolorowe wtórne minerały z kopalń KGHMu, a przede wszystkim barwne topazy – największe znane z terenów Polski (a zarazem Europy centralnej i zachodniej) kamienie szlachetne. Większość okazów na tej wystawie będzie pokazywana publicznie po raz pierwszy.
Piotr Zając
realgarblog.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *