HALOTRICHITE – Minerał Halotrychit
Halotrichit (eng. halotrichite, ros. галотрихит) to rzadki minerał grupy siarczanów; uwodniony siarczan żelaza i glinu o wzorze FeAl2(SO4)4 x 22H2O. Zarówno w literaturze jak i na giełdach minerałów spotykany pod nazwą (spolszczeniem): halotrychit.
Jego nazwa pochodzi z greckiego hals (sól) i trichos (włosy) nawiązując do włóknistego wykształcenia tego minerału (z łac. halotrichum – sól włóknista).
Krystalizuje w formie włosków i włókien, igiełek i słupków. Najczęściej tworzy skupienia skorupowe, nerkowe i kuliste, a także nagromadzenia ziemiste i pylaste. Jest bardzo kruchy i delikatny. Charakteryzuje się jedwabistym lub szklistym połyskiem i białą rysą. Jego twardość to 2 w skali Mohsa, gęstość 1,9 g/cm3.
Ma barwę białą, żółtą lub zielonkawą. Czasem bywa bezbarwny.
Halotrychit
Poch.: Kop. Guido, Zabrze, Śląskie, Polska
Zgodnie z uzyskaną informacją dot. lokalizacji: podpoziom 355, przecinka ścianowa numer 4 od napędu przenośnika.Trafienie w 2018 r. Kol. Piotr Zając
H. powstaje w procesie tzw. „kwitnięcia” siarczków, czyli utleniania, rozkładu chemicznego pirytu lub markasytu. Jest spotykany w węglach kamiennych i brunatnych (o wysokiej zawartości siarczków) oraz skałach ilastych i niektórych złożach kruszcowych. Może się również tworzyć w wyniku ekshalacji wulkanicznych.
Ma jedynie wartość kolekcjonerską (nie ma zastosowania w przemyśle).
Dobrze wykształcone kryształy są rzadko spotykane ze względu na delikatne wykształcenie tego minerału. Wymaga on także specjalnego traktowania – ulega rozpuszczeniu przy kontakcie z wodą (najlepiej przechowywać go w zamkniętym pudełku).
Główne złoża halotrichitu występują w USA, Niemczech, Słowacji, Iranie i Chile.
W Polsce spotykany jest w Rudkach k. Nowej Słupi, Wieściszowicach, Dobrzyniu nad Wisłą oraz kop. Guido w Zabrzu.
Halotrichit z kop. Guido w Zabrzu
Zgodnie z uzyskaną informacją dot. lokalizacji: podpoziom 355, przecinka ścianowa numer 4 od napędu przenośnika.Trafienie w 2018 r. Kol. Tomasz Zyguła
Okazy prezentowane na 63 giełdzie minerałów w Sosnowcu
Piotr Zając
realgarblog.com
Jeden komentarz
Pingback: