Agatowy Król Rudno 2023
Giełdy minerałów, imprezy i wydarzenia

AGATOWY KRÓL 2023 – II Międzynarodowe mistrzostwa w poszukiwaniu agatów w Rudnie


Sobota 10 czerwca 2023 roku, południe. Na rozgrzanej od słońca rudniańskiej ziemi właśnie rozpoczynają się mistrzostwa. Niczym w amerykańskim westernie zawodnicy chwycili za broń…łopaty, kilofy, młotki. Wychodzą…ich celem są agaty i najwyższy tytuł – Agatowy Król może być tylko jeden. U podnóża Zamku Tenczyn, na polu agatowym przy Muzeum Agatów w Rudnie rozpoczęły się II międzynarodowe mistrzostwa w poszukiwaniu agatów o tytuł Agatowego Króla.

zawody agatowe
Pola agatowe w Rudnie na tle Zamku Tenczyn

„II Międzynarodowe Mistrzostwa w Poszukiwaniu Agatów o tytuł Agatowego Króla”, pole agatowe przy Muzeum Agatów w Rudnie, Rudno 3. 10 czerwca 2023 r.
Relacja Grupy REALGAR

Agatowy Król 2023 to wydarzenie, w którym uczestnicy szukają agatów na polach w Rudnie. To już kolejna edycja tej imprezy, która w tym roku przyciągnęła zarówno uczestników z całej Polski (serdecznie pozdrawiamy ekipę z Podlasia!), jak również z zagranicy. Wziąć udział mogą wszyscy; od najstarszych do najmłodszych, od zahartowanych i doświadczonych kolekcjonerów do zafascynowanych „kamieniami” raczkujących zbieraczy. Duch walki nie wykluczył sportowej atmosfery; mimo rywalizacji, każdy mógł liczyć na pomoc sąsiada.

Tak rozpoczęliśmy tę przygodę. Witamy w naszej bajce 🙂

II Międzynarodowe mistrzostwa w poszukiwaniu agatów o tytuł agatowego króla
Breloczki uczestników zawodów

Największą grupą uczestników okazały się rodziny z dziećmi. To właśnie od najmłodszych lat warto zaszczepiać zalążek do przyszłej pasji. W każdym momencie można było zasięgnąć rady, oraz wiedzy Organizatorów, dzięki czemu bez trudu dało się zidentyfikować znalezione okazy. Na ogromny sukces wydarzenia miało wpływ wiele czynników, ale na największą uwagę zasługuje jego format: promowanie szeroko pojętej geologii w mocno praktyczny sposób. Na świeżym powietrzu wiedza wchodzi dużo lepiej 😉

Agatowy Król Rudno 2023
Pola należą do poszukiwaczy

Agat. Czego szukają uczestnicy zawodów?

Agatem nazywamy odmianę chalcedonu (skrytokrystalicznej odmiany kwarcu) charakteryzującą się obecnością warstw o różnym zabarwieniu. Występuje w wielu formach i odmianach. Najczęściej spotykany jest w postaci migdałów o koncentrycznej budowie. Migdały czyli zmineralizowane pęcherzyki pogazowe bywają obecne w wylewnych skałach magmowych – tzw. melafirach (paleobazalcie). W okolicach Krzeszowic melafiry wieku permskiego występują m.in. w Regulicach, Simocie czy w Rudnie, gdzie budują najwyższe wzniesienie Garbu Tenczyńskiego – Górę Zamkową.

W miejscach gdzie niegdyś płynęły potoki lawowe występują migdały i to właśnie za nimi od wielu lat chętnie rozglądają się kolekcjonerzy. Nie trzeba jednak szukać wyłącznie melafirowych skał z migdałami – agatami. Melafir łatwo ulega erozji, natomiast migdały zbudowane z chalcedonu są na nią w większym stopniu odporne. Dzięki temu agaty znajdywane są w warstwie gleby na polach w Rudnie.

Agatowy Król w szczegółach, czyli kto, co i jak

Organizatorem zawodów jest Muzeum Agatów w Rudnie we współpracy z Stowarzyszeniem Blisko-Daleko-Aktywnie, oraz Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Rudno. W wydarzeniu wzięło udział ponad 60 drużyn, około 200 osób.
Jury w najznakomitszym składzie:

    • Witold Koprucha – Kustosz, kolekcjoner posiadający najpiękniejszy, największy zbiór Agatów z Rudna, właściciel muzeum,
    • Dr Agata Jarzynka –  Muzeum Geologiczne ING PAN,
    • Mgr Piotr Olejniczak – Kierownik Muzeum Geologicznego WGGIOŚ AGH,
    • Jens Götze – Profesor mineralogii technicznej na Uniwersytecie Technicznym Akademii Górniczej we Freibergu,
    • Johann Holzmann – Znany na świecie kolekcjoner agatów, posiadający w swych zbiorach ponad 3000 agatów.

Nad organizacją wydarzenia czuwała dyrektor mistrzostw, Kinga Kurlit Heller.
Komisja według ustalonego regulaminu oceniała agaty pod względem barwy, jakości, kształtu.

This slideshow requires JavaScript.

Podczas wydarzenia uczestnicy mogli raczyć się wspaniałymi ciastami przygotowanymi przez uśmiechnięte Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rudnie. Dla każdego uczestnika przygotowane były również kiełbaski z grilla. Opiekę medyczna nad zawodami sprawowała firma Rato med Marcin Kryda wraz z Bernadetta Koprucha. Uczestnicy zawodów mieli możliwość zapoznania się z minerałami i skałami występującymi w Rudnie, uczyli się rozpoznawania agatów na stanowisku: rozpoznawania minerałów. Tam pod czujnym okiem Piotra Olejniczaka, Agaty Jarzynki i Alicji Szambelan-Turek, każdy zawodnik miał możliwość odkrycia skarbów kryjących się w rudniańskich polach. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego nie tylko był uczestnikiem zawodów i zawzięcie walczył o tytuł Agatowego Króla, ale również przygotował namiot, który cieszył się duża popularnością. Uczestnicy mogli posłuchać o najciekawszych gatunkach roślin i zwierząt objętych ochroną. Dzieci otrzymały naklejki i kolorowanki. Dla wszystkich uczestników przygotowane były foldery opisujące Parki Krajobrazowe. Klimat imprezy uświetnił zespół muzyczny grający na żywo.

zawody agatowe
Poszukiwanie agatów to nie przelewki. Tutaj się pracuje!

Każda drużyna startująca w zawodach otrzymała tzw. zestaw startowy, na który składała się torba z oficjalnym logiem II Międzynarodowych Mistrzostw w Poszukiwaniu Agatów o Tytuł Agatowego Króla 2023, album monograficzny o podkrakowskich agatach, mapki z ciekawymi trasami turystycznymi przygotowane przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, smyczki i przybory do pisania, oraz inne gadżety od sponsorów imprezy.

REALGAR w Rudnie, czyli co zawierała Skrzyneczka skarbów

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że REALGAR przyjaźni się z Muzeum Agatów w Rudnie od samego początku. W pewnym sensie Rudno jest naszym kolekcjonerskim centrum i bardzo dbamy o to, by się miało jak najlepiej. Promujemy Muzeum, pomagamy uczestnikom wydarzeń, współpracujemy. Tym razem chcąc podkreślić wartość tej wyjątkowej imprezy jaką są II Mistrzostwa w Poszukiwaniu Agatów, przygotowaliśmy naszą realgarową nagrodę – Skrzyneczkę skarbów, czyli minerałów z najlepszych polskich lokalizacji [1]. Zmieściliśmy tam między innymi agat z Nowego Kościoła, fluoryt ze Strzegomia, szczotki gipsowe z kop. Rudna, kalcyty z Siewierza czy chalcedon z Wolbromia.

Agatowy Król Rudno 2023

W czasie, gdy nasz Boss Grzegorz pilnował skrzyneczki skarbów, zawodnicy w najlepsze przekopywali agatowe pola. Mimo mało obiecujących prognoz pogoda dopisała; przez całość trwania wydarzenia uczestnicy byli zagrzewani do walki przez liczne promienie słoneczne. Przez to również rywalizacja była trudniejsza i bardziej zacięta – ziemia była zbita i sucha, a znalezienie agatów było niezwykle pracochłonne. Jak powszechnie wiadomo deszcz jest sprzymierzeńcem agatowców. Tak właśnie wyglądają prawdziwe mistrzostwa, nie może być łatwo. Nawet natura dała o tym znać.

Agatowy Król Rudno 2023 II Międzynarodowe mistrzostwa w poszukiwaniu agatów

Na fotografiach poniżej przedstawiamy sylwetki uczestników, a przy okazji pokazujemy nieco realgarowej pracy od kuchni. Na nasze szczęście nie tylko pracą człowiek żyje i na pomaganiu oraz przygotowaniu nagrody dla Agatowego Króla nasza pasja się nie kończy. My również braliśmy udział w zawodach! Były trzy realgarowe drużyny i chociaż tytułu nie udało nam się zgarnąć, to bawiliśmy się doskonale!

Agatowy Król Rudno 2023 Agatowy Król Rudno 2023 Agatowy Król Rudno 2023 Agatowy Król Rudno 2023 Agatowy Król Rudno 2023 zawody agatowe

II Międzynarodowe mistrzostwa w poszukiwaniu agatów o tytuł agatowego króla
Drużyna odnajduje zakopany skarb

W tym czasie drużyny REALGARA mocno pracowały. Poszły w ruch nie tylko łopaty, ale nawet grabki i samochody wywrotki! Przed takimi zawodnikami żaden agat nie miał szans się schować 🙂

Agatowy Król Rudno 2023 Agatowy Król Rudno 2023 zawody agatowe

Po dwóch godzinach kopania nastał czas odprężenia i odpoczynku. Gdy uczestnicy raczyli się posiłkiem, Jury obradowało.

zawody agatowe
Agatowe pola przekopane wzdłuż i wszerz
Agatowy Król Rudno 2023
Biesiada obowiązkowo musi być
Hannes Holzmann agates
Panowie Hannes Holzmann i Jens Götze nie tylko oceniali agaty, ale również służyli swoją bogatą wiedzą podczas przyjmowania okazów uczestników…
Jens Götze agates
…bo przecież mistrzostwa to nie tylko rywalizacja, a przede wszystkim nabywanie nowych doświadczeń i wiedzy…
Agatowy Król Rudno 2023
…bawiąc się przy tym w najlepsze. Agaty po prostu sprawiają radość 🙂
Agatowy Król Rudno 2023
Występy na żywo tę radość jeszcze podgrzewały
zawody agatowe
Nagroda główna – puchar Agatowego Króla, a w tle Skrzyneczka Skarbów Realgara
II Międzynarodowe mistrzostwa w poszukiwaniu agatów
Jury gotowe do ogłoszenia wyników

Puchar, nagrody…no dobra, to kto został tym Agatowym Królem?

Sześćdziesiąt drużyn, jeden Agatowy Król. Ten tytuł na najbliższe dwa lata zdobyła drużyna „Foki” z Krakowa. Zwycięzcy otrzymali przepiękny puchar, oraz nagrody: namiot, smartwatch, książkę, kubek termiczny, termos, portfel, bony do spa, restauracji i inne, oraz realgarowe skarby. Oprócz głównej nagrody i tytułu, Jury przyznało sześć wyróżnień. Wyróżnione drużyny zostały uhonorowane mnóstwem nagród…smartwatche, plecaki, vouchery itp. Wybierano również najciekawszą i najzabawniejszą nazwę drużyny. Najciekawsza nazwa: „Chłopcy agatowcy i babcia z Rzeszowa”. Najśmieszniejsza nazwa: „Ciupapi Maniani” z Trzebini. Po rozdaniu nagród uczestnicy zawodów otrzymali gromkie brawa.

Agatowy Król Rudno 2023
Agatowy Król. W momencie robienia tego zdjęcia, nie było to jeszcze wiadome
Agatowy Król Rudno 2023
Zwycięski Agat
Agatowy Król Rudno 2023
Drużyna „Foki” zgarnia tytuł i nagrody!

This slideshow requires JavaScript.

W tym miejscu zakończymy naszą relację, chociaż dla nas to jeszcze nie koniec. Agaty z Rudna są dla nas szczególne, więc pozostajemy tutaj na dłużej. Dziękujemy Muzeum Agatów za możliwość uczestnictwa w Mistrzostwach i do zobaczenia w Rudnie, na polach agatowych, hałdzie, muzeum i przyszłych wydarzeniach!

[1] PS – Agatowy Królu zgłoś się do nas, opiszemy Ci każdy z okazów ze Skrzyneczki Skarbów 😉

Na więcej filmów z wydarzenia zapraszamy na nasz kanał na nasze media społecnościowe:

Piotr Zając z Grupą REALGAR:
Tekst: A. Szambelan-Turek, P. Siuda, A. Błasiak

Uczestnicy wydarzenia: M. Kaczmarczyk, G. Słowik, P. Siuda, A. Błasiak
realgarblog.com

 

Fraza kluczowa: Agatowy Król 2023 – Zawody agatowe | Agatowy Król 2023 – II Międzynarodowe Mistrzostwa w poszukiwaniu Agatów w Rudnie | Agatowy Król 2023 – szukanie kamieni

Daj Kamienia


2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *