dolina aleksandrowicka
Wyprawy

DOLINA ALEKSANDROWICKA – Dolinki Podkrakowskie


Piękne wapienne skały i garść tego, co można wynieść ze spaceru po lesie…to właśnie Dolina Aleksandrowicka. To też atrakcyjny plac zabaw, mostek i dwa stawy. Na ich widok przypomniał mi się fragment „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza:

Odezwały się chórem podwójnym dwa stawy, Jako zaklęte w górach kaukaskich jeziora, Milczące przez dzień cały, grające z wieczora…
dolina aleksandrowicka
Tablica pamiątkowa dla mieszkańców Aleksandrowic umieszczona na wapiennej skale

Dolina Aleksandrowicka
Aleksandrowice, Małopolskie, Polska
#dolinkipodkrakowskie

📏 Długość trasy: około 2,5 km. Zaczynamy i kończymy w tym samym miejscu na dużym, bezpłatnym i przestronnym parkingu z wiatą, ławkami, tablicami edukacyjnymi, mapą. Obok klub sportowy KS Topór.

🚲 Atrakcyjna wycieczka dla rodziców z dziećmi, ale trzeba liczyć się z wejściem na skały wydeptaną ścieżką. Wózek raczej nie da rady; dużo lepiej sprawdzi się nosidełko lub chusta dla malucha. Większość trasy pokonujemy przez las.

🌄 Dolina Aleksandrowicka znajduje się po południowej stronie Garbu Tenczyńskiego. Stanowi ona część Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego z uwagi na liczne walory przyrodnicze, a jej zbocza zbudowane z wapieni w znacznym stopniu pozarastane są roślinnością. Trasa wycieczki prowadzi przez prawe zbocze Doliny, a jej najpopularniejszą atrakcją jest skała zwana Krzywy Sąd (lub Krzywosąd), której nazwa związana jest z legendą opisaną na tablicy umieszczonej w jej pobliżu. Nieopodal znajduje się również atrakcyjne miejsce do uprawiania wspinaczki; skała o nazwie Głowa Słonia.

dolina aleksandrowicka
Tablica – mapa doliny z oznaczonym szlakiem Nordic walking
dolina aleksandrowicka skały
Zdjęcie satelitarne Doliny Aleksandrowickiej z zastosowaniem cieniowania, z oznaczeniem obiektów fizjograficznych. Źródło: geoportal.gov.pl

Podobnie jak inne dolinki podkrakowskie powstanie doliny związane jest z procesami, które miały miejsce po alpejskich ruchach górotwórczych w miocenie, poprzedzone powstaniem m.in. Garbu Tenczyńskiego czy Rowu Krzeszowickiego. Z końcem trzeciorzędu rozpoczął się proces tworzenia dolin, które to kolejno w efekcie procesów glacjalnych przyjęły obecny kształt. Dalsze zmiany to już głównie działalność człowieka.

jesienny spacer pod krakowem
Nasz przedszkolak dzielnie pokonał podejście pod górę

Zbocza Doliny Aleksandrowickiej budują skaliste wapienie górnojurajskie, natomiast jej dnem płynie potok Aleksandrówka, główny „sprawca” tutejszej rzeźby terenu. Wapienie górnej jury (J3) to węglanowa skała osadowa pochodzenia organicznego, zbudowana w przeważającej mierze z kalcytu. Powstała ona w wyniku nagromadzenia na dnie ciepłego jurajskiego morza osadu, na który składały się liczne węglanowe szczątki organiczne (np. muszle czy szkielety).

głowa słonia

Wracając do samej wyprawy, marsz w górę może stanowić nie lada rodzinną atrakcję (podobnie jak podziwianie przyrody czy skał), która może nieźle zmęczyć, w szczególności jeśli coś lub kogoś dodatkowo ze sobą niesiemy. Dobrym miejscem na odpoczynek jest płaski wierzchołek Krzywego Sądu (z krzyżem) z widokiem na pobliskie jeziora. Spędzając tu chwilę można z bliskiej odległości zobaczyć samoloty wznoszące się z lotniska w Balicach. Super rozrywka dla dzieciaków!

dolina aleksandrowicka
Nie dość, że piękny widok, to jeszcze można sprawdzić punktualność odlotów i przylotów 🙂
dolina aleksandrowicka
Ryanair unoszący się w dal…
dolina aleksandrowicka
Widok na staw w Aleksandrowicach

Spacerując w takim miejscu przyroda potrafi nas zaskoczyć, zachwycić…czy to ładnymi liśćmi i tysiącem kolorów na drzewach…

chore drzewo
… czy ciekawą formą swojego pnia…
trzmielina
…a nawet fantazyjną formą owoców, jak u trzmieliny pospolitej.
żuczek
Ten mały owad kroczył naszą ścieżką 🙂
liśc klonu
Jeszcze zielony, ale już jesienny liść klonu

Dolina Aleksandrowicka zachwyca, ale warto też zwrócić wzrok na południe. Stojąc na Zachruściu można dostrzec autostradę A4 i w oddali majączące wzniesienia. Tak więc, gdy nogi się nam zmęczyły, znaleźliśmy niewielką łąkę na odpoczynek, licząc przy tym przejeżdżające samochody.

dolina aleksandrowicka
Widok z Zachruścia
rośliny chronione zabierzów
Spacerując mija się po drodze liczne tablice edukacyjne
dolina aleksandrowicka
…a gdy już tablice przestaną interesować, zawsze można postać na mostku wsłuchując się w szum płynącej pod nim wody. Ewentualnie można powrzucać wcześniej znalezione po drodze „skarby” i sprawdzić, czy każdy kamyk zatonie

Dolina Aleksandrowicka to dobre miejsce na krótki rodzinny wypad. Bez tłumów, kolejek i wrzawy, po prostu cisza i spokój. Gdy nie ma czasu na kolejną daleką wyprawę, a trzeba naładować baterie. W sam raz po smacznym niedzielnym obiedzie, przygotowując już przestrzeń na kolację 🙂

Mariola Zając
realgarblog.com

Jeśli podobał Ci się ten wpis, kliknij w Patronite i postaw nam kawę. Dzięki wsparciu możemy tworzyć kolejne treści na blogu!

patronite

Poznaj inne nasze rodzinne wycieczki po Dolinkach:

 

park dubie

Park Dubie – Dolinki Podkrakowskie

Jest to różnorodny kompleks edukacyjno-rozrywkowy nieopodal doliny Racławki. Prócz ładnych skałek i cichego potoku, znajdziemy tutaj lapidarium w którym można poznać różne rodzaje skał występujących w Gminie Krzeszowice. Po zapoznaniu się z nimi czeka nas zabawa… ← Czytaj więcej

Daj Kamienia
Fraza kluczowa: dolina aleksandrowicka

dolina aleksandrowicka


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *