park dubie
Wyprawy

PARK DUBIE – Dolinki Podkrakowskie


Zapraszam na pierwszy z serii wpisów o naszych wycieczkach po Dolinkach Krakowskich. Pytacie co Dolinki robią na blogu kolekcjonerów minerałów? Cóż…nie zawsze mamy możliwość jechać w teren za minerałami, bo nie tylko „kamienie” nam w głowach, ale przecież mamy rodziny z którymi spędzamy czas. Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie (czy raczej potocznie Podkrakowskie) to jeden z najprzyjemniejszych sposobów na połączenie rodzinnej wycieczki z geologią. Jest to geoturystyka w najlepszej postaci…jesteś z dzieciakami i tłumaczysz im w terenie skąd wzięły się te majestatyczne wapienne skały.

park dubieDolina Pstrąga rowerkiem 🙂

Dolinki Podkrakowskie są naprawdę wyjątkowe i wcale tutaj nie przesadzam. Za każdym razem gdy spaceruję po Dolinkach, nie mogę uwierzyć, że nie jestem gdzieś kilkaset kilometrów dalej, tylko na Jurze pod samiutkim Krakowem. Te widoki, majestatyczne skały, zapach unoszący się w powietrzu…prawie jak na porządnym urlopie. Tutaj się po prostu oddycha!
Piotr Zając

park dubieMapa lokalizacyjna z oznaczeniem Parku Dubie

Park Dubie w Dolinie Pstrąga
Dubie, Małopolskie, Polska

Mamy wiosnę, więc czas napisać o terenie. Tym razem nie będzie to jednak miejscówka związana z okazami, choć w zasadzie rzut Estwingiem jest kamieniołom Dubie. Wpis o nim znajduje się w bazie REALGARA i zachęcam do jego przeczytania.
Dzisiaj zabiorę Was w ciekawe miejsce, gdzie można wybrać się całą rodziną. Trochę edukacyjnie, trochę rozrywkowo. Najważniejsze, że można zabrać nawet maluchy, a pytanie „Tata, pojedziemy tam jeszcze❓❓”- jest dla mnie najlepszym wyznacznikiem tego, czy warto.
Relacja Tomasza Zyguły

park dubie

📏 Długość trasy: około 700 m (od parkingu wschodniego do zachodniego).
Trasa przystosowana dla rodziców z dziećmi w każdym wieku. Droga z kostki brukowej – rowerki i wózki dadzą radę! Płasko, bez nachyleń, w słońcu.
🚲 Park Dubie to piękne wapienne skały oraz ogrom atrakcji: plac zabaw, siłownia, ścianka wspinaczkowa, piaskownice, tyrolka, park linowy itd….ale przede wszystkim „geoogródek”, a w nim m.in. lapidarium z opisem podkrakowskich skał oraz różne zabawy edukacyjne.
🌄 Można połączyć z przejściem przez Rezerwat Dolina Racławki
⚒ W pobliżu kopalnia Dubie Lafarge 

park dubieGeoogródek w wiosennej oprawie

Dubie mieści się w gminie Krzeszowice, powiecie krakowskim, w województwie małopolskim. Znajduje się tu Kopalnia Dolomitu Dubie Lafarge. Tuż przy niej utworzono Park Dubie „Dolina Pstrąga”. Jest to różnorodny kompleks edukacyjno-rozrywkowy nieopodal doliny Racławki. Prócz ładnych skałek i cichego potoku, znajdziemy tutaj lapidarium w którym można poznać różne rodzaje skał występujących w Gminie Krzeszowice. Po zapoznaniu się z nimi (fragmenty skał można poznać organoleptycznie 😉 ) czeka nas zabawa w dopasowanie tego co zapamiętaliśmy. Wszystko jest fajnie opisane i posegregowane, a kiedy pobawimy się kamieniami przychodzi czas na edukację przyrodniczą. Spragnieni wiedzy młodzi geolodzy i przyrodnicy mogą się również pobawić .dolina pstrąga

Do dyspozycji jest dużo piasku i dość nietypowy plac zabaw. W tym miejscu warto powiedzieć o jednym. Rodzice też nie będą się nudzić. Jest miejsce na rozpalenie grilla lub ogniska, więc na razie podelektujmy się smacznymi kiełbaskami. Kiedy już odpoczniemy, a jest piękna pogoda możemy się poopalać. Tak, są takie drewniane leżanki gdzie już kilka osób to robi, są też wolne. Trochę głupio tyle leżeć?? No dobra, spalimy kiełbaski na siłowni pod chmurką. Tu pewnie bardziej wykażą się tatusiowie… no jednak nie. Możemy spotkać wszystkich, tatę, mamę i dziadka z babcią. Wszyscy zadowoleni, a trzeba wspomnieć również o tym, że wcale nie ma tu tłoku i to mimo darmowych parkingów!

Ścianka wspinaczkowa dla najmłodszych

park dubie

Kiedy już muskuły urosną można zagrać (lub pooglądać) w piłkę. Jest tu super boisko z wspaniałym widokiem, a kto nie lubi piłki może się powspinać. Dorośli z instruktorem na skałkach, a dzieciaki na specjalnie przygotowanej ściance. Czy to wszystko?? Nie! Idziemy dalej i dochodzimy do Smażalni Ryb Dubie. Szczerze?? Można nawet nie lubić ryb, ale świeży pstrąg w sezonie, dobrze przyrządzony przemawia do mnie tak samo jak minerały w gablocie. Nie chodzi o to żeby robić komuś reklamę. Chodzi o to, że nasz czas jest dziś cenniejszy niż cokolwiek innego.

park dubie wapienne ostańceMajestatyczne wapienne skały

Jeździmy zwiedzać różne kraje i cieszymy się lub nie, a tymczasem gdzieś niedaleko nas, wcale nie w centrum miasta powstaje coś co powoduje, że jesteśmy spełnieni. Cieszymy się my – dorośli, cieszą się nasze dzieci, starsi robią formę, a między tym wszystkim jest nasza pasja, skały i minerały. Co można chcieć więcej?? Zapomniałem, przy smażalni ryb jest wybieg dla koni. Miła obsługa pozwala nam wejść na ten teren, a tam?? Przepiękne formacje skalne.
Park Dubie? Nie musicie pytać. TAK! Jeszcze nie raz tam pojedziemy!

dolina pstrągaPark Dubie tętni życiem. Sami zobaczcie ile dzieje się na tej fotografii!

park dubieWidok na Geoogródek

ptasie skrzydła budki lęgowe park dubie park dubieNo to skaczemy! jak żaba czy lis?

Skały w Lapidarium Geoogródka. Pewnie nie jednemu studentowi geologii taki przegląd skał się przyda. Na kolokwium z rozpoznawania w sam raz!

ah…tak wejść znowu do kamieniołomu Dubie ๏‿๏

młody geolog młody geolog młody geolog„Młody geolog” czyli początki z petrografią

park dubie…a tym czasem żuczek w trawie siedzi ෴

park dubie

Tomasz Zyguła i Piotr Zając
realgarblog.com

Daj Kamienia
.

Poznaj pozostałe wpisy na blogu REALGAR:

▪  UKRAIŃSKIE MINERAŁY z rosyjskim atakiem w tle
▪  REGULICE – co wulkanizm ma do ametystów i agatów?
▪  INKLUZJE czyli o tym co w krysztale zamknięte
▪  RUDNO – O melafirach, heulandycie i agatach
▪  KOPALNIA W POSĄDZY – Zapomniane dziedzictwo siarkowe
▪  PERŁY JANINY czyli o wyjątkowej kolekcji Pawła Siudy i libiąskich Skittlesach

#kamienieminerały #parkdubie #dolinapstrąga #dolinkipodkrakowskie #wdolinkikrakowskie #lapidarium #kopalniadubie #małygeolog #trasadlabobasa #lafarge #kopalniadubie #wapieńdębnicki #tuffilipowicki #melafir #dolomitzezbrzy #węgielkamienny #diabaz #wapieńwęglowy #ryodacytporfirowy

Fraza kluczowa: Park Dubie | Dolinki Podkrakowskie | Wapienie jurajskie | Jura


Jeden komentarz

  • Le Baragosse

    Parking jest bezplatny, a przy nim znajduje sie plac zabaw, stadion pilkarski oraz skaly o ciekawych nazwach zwiazanych z tym boiskiem: Jupiter, Murawa, Pilka, Trybuna, Brama i Slupek. Wspolrzedne parkingu przy Parku Dubie: 50.156159, 19.694404

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *