GIEŁDA BIŻUTERII I MINERAŁÓW W KRAKOWIE Hala Czyżyny. Wrzesień 2024 – RELACJA
Końcówka września, mamy już astronomiczną jesień, więc ruszyła też Wrześniowa Giełda Biżuterii i Minerałów w krakowskiej Hali Czyżyny. Po pierwszym dniu wydarzenia mogę już opisać, co ciekawego wypatrzyliśmy na stołach, czy dobrze się bawiliśmy, co nam się podobało, a co nie. Ten wpis to również dobra okazja, by podglądnąć giełdę jeszcze w trakcie jej trwania, z soboty na niedzielę. No to Giełda biżuterii i minerałów Kraków 2024 – zaczynam relację!
Co nowego proszę pana?
Giełda w Hali Czyżyny jak zawsze. Nadal cieszy mnie to, że jest to poniekąd spotkanie przyjaciół i znajomych, gdzie można porozmawiać o wyprawach, przygodach i doświadczeniach. W tym wypadku nie mam na myśli wyłącznie sprzedawców ale również coraz częściej kolekcjonerów (nawet tych najmłodszych), którzy odwiedzają nas po raz kolejny na giełdzie (lub znamy się już z warsztatów). Oczywiście jak giełda to są też okazy i tak jak zawsze, w Hali Czyżyny dało się wypatrzeć naprawdę przyjemne ciekawostki na licznych stołach. Muszę jednak trochę ponarzekać, bo zmniejszyła się nieco ilość wystawców z krajowymi okazami, na rzecz minerałów i skamieniałości z zagranicy, a także przybyło biżuterii i rękodzieła. Trochę mnie to smuci, chociaż nie przeszkodziło mi kupić naprawdę przyjemnych okazów do kolekcji…bo właśnie, jak się chce, to się da. Z polskich minerałów były trzy stoiska, które najbardziej zwróciły moją uwagę – sole i gipsy z kop. Rudna, baryty z Ostrówki oraz agaty z Doliny Ścinawki. Oczywiście wspomniane stoiska nie były tak monotonne, ale po tych minerałach da się je rozpoznać. Więcej szczegółów znajduje się na fotografiach poniżej.
Hala Czyżyny w Krakowie
Małe przypomnienie o jakiej giełdzie mówimy. Wrześniowa giełda biżuterii i minerałów Kraków 2024 to wydarzenie organizowane w Hali Sportowej Czyżyny Politechniki Krakowskiej przy al. Jana Pawła II 37 w Krakowie. Podczas wydarzenia można nabyć biżuterię, rękodzieło oraz to, co dla nas kolekcjonerów najważniejsze – skamieniałości i minerały. Jest to już dziesiąta, jubileuszowa giełda organizowana w tej lokalizacji. Targi czynne są w godz. 10:00-18:00, w weekend 28-29 września 2024 roku.
Okaz konkursowy
Jest już tradycją i nieodłącznym elementem każdej giełdy, że zaraz po przekroczeniu progu Hali Czyżyny znajduje się okaz o który można powalczyć, zostawiając swój adres e-mail. Tym razem jest to zawieszka z czaroitu, która (jak widać na fotografii) wzbudzała zainteresowanie.
Stoisko Grupy REALGAR
Musi być nieco autoreklamy, bo jak wiadomo, na giełdzie w Czyżynach mamy własne stoisko. Już rozpisywałem się na naszych mediach społecznościowych o szczegółach naszego udziału, więc tutaj tylko wspomnę, że prowadziliśmy warsztaty z minerałów użytkowych (zastosowania minerałów w życiu codziennym), a także na stoisku były zagadki, krzyżówki i kolorowanki dla młodych adeptów geologów :), oraz minerały z naszych wyjazdów terenowych. Najbardziej cieszy mnie to, że pojawiło się dzisiaj przy naszym stole wiele, wiele osób, chcących po prostu dowiedzieć się czegoś więcej o minerałach. Taki jest tego cel, chcemy opowiadać o geologii i przekazywać pasję. Aż siedmiu realgarowców zaangażowanych było w obsługę stoiska i naprawdę, mieliśmy pełne ręce roboty!
Wystawa główna, czyli meteoryt Campo del Cielo
Opis znajdujący się na stronie organizatora: „Na giełdzie będzie prezentowany niesamowity meteoryt Campo del Cielo – meteoryt żelazny, którego fragmenty są znajdowane w Argentynie. Ważący 72 kg okaz ma ślady skorupy obtopieniowej powstałej w czasie przelotu przez atmosferę”.
Za każdym minerałem stoi człowiek
Giełda giełdą, ale by móc pokazać minerały, ktoś musiał je najpierw wydobyć, przewieźć i zaprezentować. Bardzo lubię przedstawiać sylwetki kolekcjonerów i sprzedawców…bez tego żadna relacja z giełdy nie byłaby kompletna!
Przejdźmy do okazów. Dzisiaj trzon relacji stanowią polskie minerały (jak by mogło być inaczej!) i trochę różnych rzadkości. Wiadomo, staram się nie powtarzać okazów, które już były pokazywane na blogu, dlatego też nie jest to łatwe zadanie; najpierw wyszukać minerały, które nie były wcześniej pokazywane, a potem jeszcze zrobić fotografie, które będą satysfakcjonujące. Z giełdy na giełdę to się jednak udaje 🙂
Trochę okazów z doliny rzeki Ścinawki w okolicach Kłodzka. W trzeciorzędowych i czwartorzędowych żwirach tarasu rzecznego Ścinawki występują ciekawe skały i minerały, m.in. skrzemionkowane drzewa, agaty, jaspisy czy karneole.
Więcej kolorowych minerałów. Dalej nie opisuję, szczegóły można wyczytać z etykietek.
Czymś zakończyć trzeba, więc zakończę…tym. Tzw. „aura” to minerały poddane obróbce w komorze próżniowej, gdzie dodaje się tytan czy złoto, by uzyskać efekt iryzacji. Robi się tak z kwarcem i jak widać można też z kyanitem. W sumie to nawet kiedyś śmiałem się przy okazji Warsaw Mineral Expo 2017, że PKiN też udekorowano w barwy aura. Ładne to może jest, ale nie lubię. Podobnie jak barwionych geod kwarcowych z Maroka.
Piotr Zając
realgarblog.com
Poznaj nasze ostatnie blogowe relacje z krakowskiej giełdy w Hali Czyżyny :
Marcowa Giełda w roku 2024
Krakowskie przedwiośnie dla kolekcjonerów, czyli Marcowa Giełda Biżuterii i Minerałów Kraków 2024. Niby jeszcze zima, ale każdy z nas już czuje po kościach chęć ruszenia w teren. W ten sposób jedni z nas odreagowują tęsknotę … ← Czytaj więcej
Listopadowa Giełda w roku 2023
Podczas giełdy udało się wypatrzeć sporo ciekawych okazów u wystawców, oraz zaprezentowano wystawę „Minerały Słowacji”. W relacji skupiliśmy się na nowościach i okazach, których nie było podczas poprzednich edycji… ← Czytaj więcej
Wrześniowa Giełda w roku 2023
Udało się w pełni wykorzystać ten giełdowy, wrześniowy weekend, począwszy od piątku, gdy rozłożyliśmy wystawę i nasze stoisko, przez sobotę i niedzielę prowadząc warsztaty, stoisko do identyfikacji minerałów… ← Czytaj więcej
Fraza kluczowa: giełda biżuterii kraków 2024 – Hala Czyżyny | giełda biżuterii kraków 2024 – MGBiM | giełda biżuterii kraków 2024 – wrzesień | giełda minerałów kraków 2024
Jeden komentarz
Asakura
Super relacja, widać że giełda była ekstra, żałuję że nie mogłem być , miło że dużo fotek , a tak przy okazji fajna fotka portretowa z mineralem Piotrek. 😁 Widzę że był też rzadkie i fajne minerały jak juangodoyit😁. Od siebie dodam iz ze wspomnianej kopalni meksykańskiej Ojuela pochodzi też inny rzadki mineral – adamin ( zwany również adamitem) będący zasadowym arsenianem cynku, koloru żółtego nieprzezroczysty ( jego rzadsze odmiany mają kolor jasnoniebieski przezroczysty z tęczowa poswiata ). Co do tzw tytanowej aury ( teczowych kolorow) naturalnie uzyskuje ja również srebrzystobialy mineral rodzimy bizmut Bi , na skutek procesów wietrzenia i utleniania na powietrzu ( mam jego kryształ, niestety okaz laboratoryjny, z Chin , ma tęczowe kolory i kształt jak schodowe piramidy Majów, Azteków 😁).