giełda minerałów biżuterii niepołomice
Giełdy minerałów, imprezy i wydarzenia

10 GIEŁDA MINERAŁÓW I BIŻUTERII W NIEPOŁOMICACH Zamek Królewski. Maj 2024


Minęło pięć lat od ostatniej giełdy w Niepołomicach. Po drodze był covid i pewnie inne zdarzenia, które spowodowały, że giełda zaliczyła pół dekady przerwy. Na szczęście w tym przypadku jest comeback 🙂 Zapraszam na relację z pierwszego dnia jubileuszowej X giełdy minerałów i biżuterii na Zamku Królewskim w Niepołomicach – Tanzanite.art („Multistone”). Pod kątem minerałów giełda maleńka, ale za to bardzo przyjemna. Przyjemna, bo świetny klimat, przyjemna, bo darmowa, przyjemna, bo ludzi ogrom (też dlatego, że to giełda łączona z giełdą kwiatową) i jeszcze raz przyjemna, bo z wystawami. Giełda trwa w dn. 01 – 03 maja 2024 roku.

giełda minerałów biżuterii niepołomice

giełda minerałów biżuterii niepołomice

W naszej relacji z IX edycji tego wydarzenia w 2019 roku, daliśmy mu ocenę 2.5/5. Niewiele, ale równocześnie jest to jasne, że to nie jest impreza pokroju Sudeckiego Festiwalu Minerałów czy Lwóweckiego Lata Agatowego. Powiem więcej, przeważająca liczba osób przyszła na giełdę, bo wstęp jest za darmo i przede wszystkim dlatego, bo planowała przyjść na giełdę kwiatową. Nie jest to więc impreza dla zaprawionych kolekcjonerów, ale takie lokalne przedsięwzięcie, gdzie spacerowicze wpadają na zamek kupić, by kwiatka i pooglądać „kamienie”.

giełda minerałów biżuterii niepołomice

Osobiści uważam, że to też dobrze. Takie łączenie imprez ma sens, bo pojawia się więcej osób, a im więcej ludzi złapie bakcyla na kamienie, tym lepiej. Można narzekać, że tylko trzech wystawców z minerałami, ale równocześnie ta relacja pokazuje, że nawet u tak niewielkiej ilości sprzedawców, da się znaleźć okazy do kolekcji (ba! nawet ja coś kupiłem. Co prawda Żonie, ale zawsze 😉 ). Jeszcze muszę wspomnieć, że miejsce w którym odbywa się giełda – Zamek Królewski w Niepołomicach jest przepiękny i nadaje giełdzie niesamowitego klimatu. Dodatkowo jeszcze darmowy wstęp (czyli słuszna cena za wejście 🙂 ) i nie ma co narzekać.

Jedyne co bym na ten moment zmienił, to więcej informacji o giełdzie przed Zamkiem Królewskim. Przyznaje, że byłem w Niepołomicach po raz pierwszy od połowy lat 90tych i miałem drobne problemy, by trafić na giełdę. Jak już wiedziałem gdzie jest zamek, to jeszcze szukałem do niego wejścia. Strzałki „na giełdę” bardzo ułatwiłyby sprawę.

Jeszcze kwestia parkingu. Przy samym Zamku chyba niezbyt jest możliwość zaparkowania samochodu. Niemniej darmowych parkingów jest wiele; myśmy parkowali w pobliżu ronda przy ul. Pięknej. Kilkaset metrów spacerkiem nikomu nie zaszkodziło…nie zaszkodziło, tym bardziej, że Niepołomice są po prostu piękne. Zadbane, czyste, mądrze rozplanowane. Bardzo mi się podobało, a już Park Niepołomickie Błonia…WOW! Na pewno tu wrócimy.

giełda minerałów biżuterii niepołomice

tenebrescencja
Hackmanit – rzadka odmiana sodalitu zawierająca w swym składzie niewielkie ilości siarki. Jej obecność powoduje zjawisko optyczne: tenebrescencję. Tenebrescencja to zdolność do zmiany koloru pod wpływem światła słonecznego. Okazy hackmanitu ze zdjęcia pochodzą z Badakhstanie w Afganistanie, przypuszczam, że dokładniej Ladjuar Medam. PS. w UV świeci jak szalone 😉
tongbei garnet
Granaty z Wushan, Tongbei (Fujian). Znane są piękne okazy kryształów kwarcu pokrytych na powierzchni licznymi kryształami spessartynów o pięknej czerwonej barwie.
tongbei spessartyn
Spessartyny na mikroklinie z Tongbei, Fujian, Chiny

giełda minerałów biżuterii niepołomice

cyrkon skardu
Cyrkon z pakistańskiego Skardu
ametyst berłowy
Ametyst berłowy
giełda minerałów biżuterii niepołomice
Kongijski malachit

blenda cynkowa

giełda minerałów biżuterii niepołomice

biżuteria niepołomice

kimberlite
Kimberlit z kop. Monastery, Clocolan w RPA. Skała magmowa, głębinowa, ultrazasadowa powstająca w głębi skorupy ziemskiej w warunkach bardzo wysokich ciśnień i temperatur. Właśnie dlatego w tej skale bywają obecne diamenty.

giełda minerałów biżuterii niepołomice

ryby rudawka
Szkielety ryb w oligoceńskich łupkach menilitowych Rudawki Rymanowskiej
blenda skorupowa
Blenda skorupowa z kop. Olkusz-Pomorzany (w bardzo dobrej cenie 😉 )
granit orbikularny
Granit orbikularny, w tym wypadku to chyba również rapakiwi, czyli odmiana granitu zawierająca kuliste ziarna czerwonych skaleni potasowych z obwódkami zbudowanymi z plagioklazu. Skała o bogatych walorach dekoracyjnych.
agat rudno
Agat z Rudna…nawet tutaj przywiało Rudno 😉

Na uwagę zasługuje też fakt, że na tej giełdzie przygotowano wystawy, a jak wiadomo, nie na każdej giełdzie są one obecne (nawet na niektórych większych). Wielkościowo wystawy maleńkie jak i ta giełda, ale nadal – są i można je sobie oglądnąć. Wystawy „Biżuteria” oraz „Minerały w ultrafiolecie” spełniły moje oczekiwania. Co prawda przywykłem do większych ekspozycji, ale taka miniaturyzacja też jest fajna. Na razie nie pokarzę wszystkiego w tym wpisie. Wydarzenie trwa do 3 maja, więc poczekam z pełną relacją do końca giełdy. Oczywiście póki jest możliwość, to zachęcam, by je zobaczyć na własne oczy.

wystawa biżuteria

giełda minerałów biżuterii niepołomice

minerały fluorescencyjne

minerały fluorescencyjne

Na zakończenie podkreślę, że mnie się po prostu podobało. Bez większych oczekiwań, więc się nie zawiodłem. Równocześnie każdy coś przywiózł…minerałka, kwiatka, czy jakąś pamiątkę. Skoro wszyscy zadowoleni, to proszę Państwa, polecam tę giełdę. Lubię takie małe lokalne imprezy!

giełda minerałów biżuterii niepołomice
…a po giełdzie Park Niepołomickie Błonia
hackmanite badakhstan
Sodalit, który zakupiliśmy na giełdzie. Trochę do wykorzystania w warsztatach, trochę do pokazania w ultrafiolecie, a jeszcze bardziej trochę do obserwowania tenebrescencji. Jak zrobię zdjęcia, to się pochwalę 🙂

Piotr Zając
realgarblog.com

Jeśli podobał Ci się ten wpis, kliknij w Patronite i postaw nam kawę. Dzięki wsparciu możemy tworzyć kolejne treści na blogu!

patronite

Poznaj nasze relacje z innych giełd minerałów:

listopadowa giełda

Listopadowa Giełda w roku 2023

Podczas giełdy udało się wypatrzeć sporo ciekawych okazów u wystawców, oraz zaprezentowano wystawę „Minerały Słowacji”. W relacji skupiliśmy się na nowościach i okazach, których nie było podczas poprzednich edycji… ← Czytaj więcej


agat płóczki

65 Giełda Minerałów AGH

Na początek powiedzmy sobie o tym, co można zauważyć na fotografii powyżej. Uważam, że zmiana plakatów była świetnym rozwiązaniem. Są dobrze widoczne, czytelne, wszystkie informacje są należycie rozpisane. Nie byłem fanem poprzednich plakatów, chociażby dlatego, że patrząc na nie już z niewielkiej odległości stawały się wyjątkowo… ← Czytaj więcej

Daj Kamienia
Fraza kluczowa: giełda minerałów biżuterii niepołomice – zamek królewski | giełda minerałów biżuterii niepołomice – tanzanite.art | giełda minerałów biżuterii niepołomice – maj 2024


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *