mydlniki
Minerały,  Skamieniałości

Mydlniki – skamieniałości podczas modernizacji linii kolejowej E30


MYDLNIKI — karta lokalizacji. Stan na luty 2018 roku
Kraków, Małopolskie, Polska
Relacje z wypraw terenowych; #Realgarwterenie czyli „terenowy sneak a peek”

Dziś będzie kilka zdań o lokalizacji, którą w 2018 roku odwiedzałem kilkukrotnie, wpadając tam w wolnych chwilach po pracy. Krakowskie Mydlniki, bo o nich mowa, oferowały przez pewien krótki czas łatwy dostęp do świeżych margli kredowych, w których można było znaleźć zarówno ciekawe skamieniałości, jak i minerały. O tym jednak po kolei.

mydlniki skamienialościZimowy plener rejonu stacji kolejowej Kraków-Mydlniki

Mydlniki są obszarem w zachodniej części Krakowa, stanowiącym część Dzielnicy VI Bronowice. Podobnie jak na terenie całego Krakowa, znajdziemy tutaj przede wszystkim liczne utwory węglanowe — mezozoiczne podłoże budują tutaj jurajskie wapienie, na których gdzieniegdzie zalegają płaty margli i opok kredowych, miejscowo z czertami.
Margle kredowe zwykle nie są obiektem moich zainteresowań (no chyba, że mówimy o haczetynie z Bonarki), jednak tym razem było nieco inaczej. Wszystko za sprawą przebudowy stacji kolejowej Kraków-Mydlniki.

mydlniki zimaZnaleziony fragment amonita

mydlniki e30

W roku 2016 rozpoczęto modernizację linii kolejowej E30 Kraków Mydlniki – Kraków Główny Towarowy, której to jednym z etapów była przebudowa odcinka i peronu na przystanku Kraków-Mydlniki. Bliżej końca inwestycji utworzono skarpy kolejowe zbudowane z margli wieku senońskiego. W obrębie tych utworów występują liczne skamieniałości — bez trudno można znaleźć jeżowce, gąbki czy fragmenty amonitów. Nie tylko liczebność była duża, ale także dobry stan zachowania bardzo zachęcał do poszukiwań. Nie chciałbym się tutaj szerzej wypowiadać w kwestii znalezionych gatunków, jednak z jeżowców byłem w stanie rozpoznać najliczniej występującego Echinocorys sp. oraz Micraster sp. Wielokrotnie natrafiałem także na drobną, kulistą gąbkę Porosphaera globularis.

mydlniki e30Skarpa w pobliżu budowanego peronu

margle senońskieGórno-kredowe margle senońskie

porosphaera globularis
porosphaera globularisGąbka Porosphaera globularis

mydlniki skamienialości jeżowiecJeżowiec Echinocorys sp. Kol. M. Łodziński

mydlniki skamienialości echinocorysJeżowiec Echinocorys sp.

mydlniki jeżowiec
jeżowiec echonocorys spJeżowiec Echinocorys sp. z lekko spękaną skorupą

mydlniki skamienialościJeżowiec Micraster Sp. Kol. M. Łodziński

Poniżej kilka „trupków” wymagających wymagających identyfikacji. Miałem to rozpoznane ale przyznaję że nie mam głowy do skamieniałości 🙂 Może pomożecie w komentarzach?

Zebrane próbki (okazy z mojej kolekcji oraz kol. M. Łodzińskiego)

Skamieniałości to jednak nie wszystko, bo o ile niektóre potrafiły mnie zachwycić, to jednak docelowo minerały stanowią główny obiekt moich zainteresowań. Sprawa więc wygląda w ten sposób, że w górno-kredowych marglach często można spotkać większe nagromadzenia krzemionki. Nie mam tutaj na myśli wyłącznie czertów (swoją drogą też bywają ładne po wypolerowaniu, szczególnie gdy zawierają na zgładzie fragmenty fauny), a ciemnobrązowego chalcedonu, miejscami tworzącego groniaste naskorupienia. Nie są to może okazy wysokiej jakości, jednak dość perspektywiczne, szczególnie gdy przyglądniemy się im bliżej przy użyciu lupy.

chalcedon mydlnikiChalcedon w czercie

chalcedon mydlniki
Okaz który został w kolekcji. Dwa chalcedonowe „duszki” narastające na brunatnym chalcedonie. Całość stanowi część niewielkiej druzy chalcedonowej w górnokredowym czercie. Mimo że nagromadzenia bezbarwnej krzemionki mają nie więcej niż 3 mm to
znacznie się wyróżniają i są dobrze widoczne gołym okiem.

chalcedon mydlnikiJedna z moich ulubionych fotografii makro

kraków mydlnikii na zakończenie zimowy zachód słońca na Mydlnikach

Piotr Zając
realgarblog.com


Fraza kluczowa: Mydlniki skamieniałości – margle kredowe | Mydlniki skamieniałości – jeżowce | Mydlniki skamieniałości – Echinocorys sp.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *