Prawo do nieruchomości
Ochrona Środowiska,  Prawo geologiczne i górnicze

Prawo do nieruchomości po nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego. GEOLOGICZNE TIPSY


Dawno nie pisałem nic o naszym wspaniałym prawie geologicznym i górniczym. Toteż popełniam kolejny wpis i kolejny raz naświetlam zmiany jakie zaszły od października ubiegłego roku. We wniosku o zatwierdzenie projektu robót geologicznych przed nowelizacją ustawy należało jedynie określić prawo do nieruchomości w obrębie której inwestor planuje te roboty wykonywać. Literalnie warunek ten spełniało zazwyczaj jedno zdanie – posiadam prawo (własność/dzierżawa/umowa itp.) lub nie posiadam prawa. Po nowelizacji ustawy do wniosku należy dołączyć wykaz właścicieli/użytkowników wieczystych nieruchomości w obrębie której/których prowadzone będą roboty geologiczne oraz wypisy z rejestru gruntu.

Tips #2. Prawo do nieruchomości po nowelizacji Ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze.

W tym drugim elemencie zaczynają się schodki szczególnie przy dużych inwestycjach liniowych. Dotychczas było tak, że inwestor (np. PKP/GDDKiA/CPK/GAZ SYSTEM) lub jego pełnomocnik występowali do starosty o licencję na konkretny obręb, by samemu móc wygenerować coś na kształt wypisu z rejestru gruntów. Dlaczego na kształt? Bowiem tak wygenerowane wypisy nie spełniają definicji wypisu z rejestru gruntów wskazanej w Rozporządzeniu w Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków tj. par. 36 ust. 2. Tak wygenerowany „wypis” najczęściej nie zawiera np. nazwy organu wydającego wypis, oznaczenia sprawy według obowiązującego systemu kancelaryjnego czy podpisu osoby reprezentującej organ (czy to fizycznego lub cyfrowego).

Prawo do nieruchomości

O ile ten problem występuje bardzo rzadko lub praktycznie w ogóle w przypadku inwestycji punktowych (studnie) lub bardziej skupionych (np. złoża) to inwestycje liniowe są o tyle problematyczne, że zdecydowanie prościej i szybciej wygenerować na podstawie uzyskanej licencji parę set wypisów (nie spełniających w/w definicji). Ustawodawca jednak nie przewidział takiej możliwości, by wniosek mógł zawierać wypisy wygenerowane na podstawie licencji uzyskanej od starosty (również załączonej do wniosku). To rozwiązałoby w moim odczuciu problem.

Karol Parkita
realgarblog.com

Jeśli podobał Ci się ten wpis, kliknij w Patronite i postaw nam kawę. Dzięki wsparciu możemy tworzyć kolejne treści na blogu!
patronite
Fraza kluczowa: Prawo do nieruchomości


Jeden komentarz

  • Asakura

    Bardzo ciekawy i fauny artykuł, pozdrawiam autora i cała redakcję Realgar-a, prosiłbym o dalsze rozwinięte i bogate w aktualne informacje artykuły o obowiązującym prawie gorniczym/ geologicznym zwłaszcza w zakresie uzyskiwania pozwoleń i zasad poszukiwania i wydobycie rud i minerałów 😁 taka tematykę uważam za ciekawa i wysoce pożyteczna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *