Aktualności

Zmarł Profesor Łukasz Karwowski


5 grudnia 2022 r. odszedł Profesor Łukasz Karwowski. Geolog, mineralog, badacz meteorytów, profesor Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego.

Profesor Karwowski był człowiekiem nietuzinkowym. Kochał zabawę i szaleństwo. Był niezwykle radosny. Zawsze mówiłem, że Profesor przeżył przynajmniej dwa życia. Wokół Niego zawsze gromadziła się grupa ludzi chętnych być przy Nim, słuchać Jego opowiadań, uczyć się od Niego geologii i życia. Zawsze służył radą i pomocą. Jednocześnie, nigdy nie zabiegał o zaszczyty i splendory. Był wybitnym geologiem, geochemikiem i mineralogiem. Obdarzonym niesamowitą intuicją. Był doskonałym terenowcem. Studiował geologię na Uniwersytecie Warszawskim. Tam też rozpoczął pracę żeby po kilku latach przenieść się na tworzony wówczas Wydział Geologii Uniwersytetu Śląskiego.

Profesor Łukasz Karwowski

Profesor Łukasz Karwowski zajmował się badaniami minerałów, zwłaszcza rudnych, inkluzji w minerałach, substancji organicznej i wreszcie meteorytów, które kochał do swoich ostatnich dni. Był autorem nowych minerałów opisanych w polskich meteorytach. Był też założycielem i pierwszym Prezesem Polskiego Towarzystwa Meteorytowego. Profesor był doskonałym nauczycielem i mentorem. Pomysłodawcą stworzenia Muzeum Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego i jego pierwszym kierownikiem. Wychował kilka pokoleń geologów, mineralogów i geochemików. Nawet ze mnie zrobił w miarę rozgarniętego mineraloga. Jego odejście jest dla nas wszystkich wielką stratą. Pozostała wielka pustka. Ale jego wychowankowie zadbają o to, żeby na „Żylecie” nie było smutno i nudno, bo to ostatnia rzecz jakiej by sobie życzył.

Dr Eligiusz Szełęg. Tekst pochodzi z Forum Kolekcjonerów Minerałów. Wykorzystano za zgodą autora.


Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *