64 giełda minerałów agh
Giełdy minerałów, imprezy i wydarzenia

64 GIEŁDA MINERAŁÓW, SKAMIENIAŁOŚCI I WYROBÓW JUBILERSKICH AGH W KRAKOWIE


Wtorek. Małe opóźnienie, ale wreszcie mogę Wam zaprezentować kolejny blogowy wpis. W ostatnich dniach na facebookowych grupach pojawiały się krótkie relacje z64 giełda minerałów AGH aghowskiej giełdy, więc ta na realgarze krótka nie będzie 🙂 Zgrywamy fotografie, wybieram te najlepsze, ładuję na serwer, dodaję wszelkie konieczne opisy i relacja gotowa. Tak w dużym skrócie można opisać proces tworzenia wpisu, co brzmi dość prosto, chociaż wymaga sporo czasu. W tym przypadku z planowanej króciutkiej relacji wyszedł dość obszerny wpis, na który trzeba było poczekać dwa dni więcej. Czy warto? 64 Giełda minerałów AGH – tym razem postanowiłem podejść nieco inaczej do tematu. Sami oceńcie, czy tak powinny wyglądać kolejne nasze relacje z giełd.

Z kwestii technicznych; we wpisie zmieściło się około 90 fotografii. Dużo, ale są skompresowane do rozmiaru maksymalnie 600 kb, więc powinny się pięknie, bez oporów ładować. Fotografie robiliśmy tak, by większość okazów posiadała etykietę oraz cenę. Jeśli nie było takich informacji, to opis znajduje się pod zdjęciem.

64 MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA I GIEŁDA MINERAŁÓW, SKAMIENIAŁOŚCI I WYROBÓW JUBILERSKICH – Muzeum Geologiczne WGGIOŚ AGH, Al. Adama Mickiewicza 30 (bud. A-0), Kraków. 03-04 grudzień 2022 r.
Relacja Grupy REALGAR

O giełdzie słów kilka, czyli chwalę i wyjaśniam

Giełda minerałów AGH to wydarzenie kolekcjonerskie organizowane od 1986 roku na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Tym razem była to 64 edycja tej imprezy; coś czego nam od dłuższego czasu bardzo brakowało, bo ostatnia odbyła się w 2020 roku. Tradycją jest, że giełda na AGH odbywa się w pierwszych dniach grudnia i nie jest tajemnicą, że tydzień wcześniej odbywała się Giełda Biżuterii i Minerałów w Hali Czyżyny (link do relacji). Tym samym mamy dwie poważne imprezy z minerałami w tle, jedna za drugą. Na całe szczęście mówimy tutaj o dwóch różnych wydarzeniach, bardzo różniących się giełdach, które poniekąd się uzupełniają. Obie giełdy chwalę, bo obie są potrzebne.

REALGAR na Giełdzie minerałów AGH

Niby tu i tu minerały, a jednak człowiek robi zupełnie różne zakupy. Giełda minerałów AGH to przede wszystkim spotkanie lokalnych kolekcjonerów, starych znajomych i przyjaciół, ludzi często związanych z środowiskiem akademickim. Na pewno znajdziemy tutaj więcej minerałów i skamieniałości z okolic Krakowa i Krzeszowic, często okazów po tzw. wietrzeniu kolekcji. Na Giełdzie MGBiM w Hali Czyżyny częściej prezentowane są okazy światowe, wysokiej klasy, sprowadzane z dalekich miejsc. Robi się tam poważne interesy i wydaje poważne pieniądze. Oczywiście wszystko zależy od tego, komu jakie kolekcjonerstwo pasuje, każdy prowadzi je po swojemu. Ponad to, wygląda na to, że również przedział wiekowy odwiedzających może być nieco inny. Wspomniane przeze mnie różnice wyraźnie widać w statystykach wyszukiwania google: Aghowska giełda ma przynajmniej jedno 0 z tyłu mniej wyników wyszukiwania. Dodatkowo, ewidentnie wyszukiwanie odbywa się przez hasło „giełda minerałów” podczas gdy w Hali Czyżyny częściej „giełda biżuterii”. Tym samym, mniej w internecie jest aghu, a na targi przychodzą ludzie, którzy się tej giełdy spodziewają, stali bywalcy. Dodajmy do tego jeszcze tani jak na obecne czasy wstęp – 10 zł i okazuje się, że giełda jest sukcesem. Zgodnie z danymi zamieszczonymi na FB Muzeum Geologicznego WGGiOŚ AGH, liczba odwiedzających giełdę wyniosła ponad 2500 osób.

64 Giełda minerałów AGH

Jak już wcześniej wspomniałem, dzisiejszym wpisem wprowadzam nieco świeżości do tematu giełdowych relacji; tworząc wpis skupiliśmy się na osobach wystawców i ich materiale. Przypuszczam, że po tylu latach reportaży, można być już zmęczonym oglądaniem fotografii randomowym okazów, dlatego tym razem w większości przyporządkowaliśmy konkretne okazy do konkretnych ludzi. Wyszło to jakoś samo z siebie, w pewnym momencie uznałem to za konieczność. Ponownie w myśl zasady: „za każdym minerałem stoi człowiek”, co na giełdach minerałów bardzo się sprawdza.

Minerały na giełdzie minerałów AGHNo to działamy! Fotografujemy okazy…

Kwarc z Nowego Kościoła…rozmawiamy z wystawcami, przeglądamy minerały.

64 Giełda minerałów AGHKącik dla dzieci na giełdach to podstawa. Nie dość, że rozbudza u najmłodszych geologiczne pasje (dzieciaki mogą samodzielnie poszukać skarbów), to jeszcze rodzice mają trochę czasu dla siebie 🙂

Przegląd stoisk, czyli kto, co na aghowskim stole położył

Główny punkt relacji zacznijmy od typowo lokalnego materiału. Pan Marek jest stałym bywalcem aghowskich giełd i chyba nie było takiej, bym nie zrobił u niego zakupów. Trzeba tutaj dodać, że jest to stoisko na którym ceny są zawsze bardzo przyzwoite. Tym razem moja uwaga padła m.in. na Piryty z kamieniołomu Stare Gliny w Jaroszowcu, zgłady niebieskiego kalcytu oraz brucyt z Dubia, kwarce i chalcedony z Rudna i Niedźwiedziej Góry oraz dużo innego lokalnego materiału. Pirytem z Jaroszowca jestem zachwycony, dawno nie widziałem polskiego pirytu o tak intensywnym połysku,

64 Giełda minerałów AGHPan Marek z niebieskim kalcytem z Dubia

64 Giełda minerałów AGH piryt jaroszowiec piryt stare gliny kalcyt dubie brucyt dubie 64 Giełda minerałów AGH amphipora dubie 64 Giełda minerałów AGH 64 Giełda minerałów AGH 64 Giełda minerałów AGH

SiO2 to ewidentnie największa pasja Adama. Na swoim stoisku przygotował agaty z Simoty, Rudna, Regulic oraz Płóczek Górnych, a także chalcedony z okolic Wolbromia. Minerały to jednak nie wszystko i można było u niego znaleźć także skrzemionkowane drzewa czy liczne skamieniałości, w tym amonity, belemnity, ślimaki, kolce jeżowców.

agaty rudno regulicePrzyznaję, że nie pamiętam jaki okaz Adam prezentował na fotografii, ale grunt, że to coś wyjątkowego

64 Giełda minerałów AGH agat płóczkiAgat
Poch.: Płóczki Górne, Lwówek Śląski, Dolnośląskie, Polska

ametyst simota Ametyst
Poch.: Simota, Alwernia, Małopolskie, Polska

belemnity skamieniałości kolce jeżowców skamieniałościKwarce u Pana Ireneusza. Klasyka sama w sobie. Wszystkie są super, ale naszą uwagę zwróciły te powleczone tlenkami manganu z Jaroszowa (często z inkluzjami pirytu) czy obustronnie zakończone z Pożarzyska.

64 Giełda minerałów AGHPan Ireneusz z kwarcem. Czy to Jaroszów czy inna lokalizacja, to kwestia do odgadnięcia

kwarc jaroszów kwarc z jaroszowa 64 Giełda minerałów AGH

Pana Andrzeja zna chyba każda osoba związana z WGGIOŚ. Na giełdach można zobaczyć u niego sporo lokalnego materiału z lokalizacji takich jak Czatkowice, Zalas, Jerzmanowice, Miękinia czy Podłęże. Jako jeden z nielicznych Pan Andrzej posiada na stoisku sporo bardzo dobrych okazów z kop. Machów.

siarka machówOkazy z Machowa. Lubimy bardzo!

siarka machówSiarka rodzima
Poch.: Kop. Machów, Tarnobrzeg, Podkarpackie, Polska

kalcyt z zalasuKalcyt
Kop. Kop. Zalas, Krzeszowice, Małopolskie, Polska

kwarc różowy miękiniaKwarc różowy
Poch.: Miękinia, Krzeszowice, Małopolskie, Polska

64 Giełda minerałów AGHKalcyt
Poch.: Kop. Czatkowice, Czatkowice, Krzeszowice, Polska

64 Giełda minerałów AGHGalena
Poch.: Kop. Bolesław, Bolesław, Olkusz, Małopolskie, Polska

64 Giełda minerałów AGHKalcyt pokryty tlenkami manganu
Poch.: Jaskinia Zygmunta, Jerzmanowice, Małopolskie, Polska

64 Giełda minerałów AGH 64 Giełda minerałów AGH 64 Giełda minerałów AGH

64 Giełda minerałów AGHKamil zadowolony z nowego okazu. Porządny kolomorf to podstawa dobrego zaopatrzenia kolekcji

64 Giełda minerałów AGHZbliżenie na blendy skorupowe z powyższej fotografii

…i skoro już jesteśmy przy blendach, to u Pana Zbigniewa jest jedyne stoisko wyłącznie z tym niesamowitym materiałem z Olkusza. To kolejny sprzedawca, który pojawia się na AGH od zawsze. Niestety kop. Olkusz-Pomorzany to już historia, więc trudno oczekiwać nowych okazów; pozostaje to co w zapasach u kolekcjonerów.

blendy z olkuszaZgłady olkuskich blend skorupowych

blenda olkusz blenda pomorzany 64 Giełda minerałów AGHPodobno widać tu myszkę Miki…takie ćwiczenie dla poprawy percepcji wzrokowej 🙂

Stoisko Studenckiego Koła Naukowego Geologów AGH. Dużo różności z polski i świata.

studenckie koła agh wggiośOlek dzierżący w dłoniach bardzo porządny okaz olkuskiej blendy skorupowej

64 Giełda minerałów AGHAmonit
Poch.: Racławice, Miechów, Małopolskie, Polska

fluoryt strzegomFluoryt
Poch.: B-14 Borów, Dolnośląskie, Polska

64 Giełda minerałów AGHHalit z anhydrytem
Poch.: Kop. Wieliczka, Wieliczka, Małopolskie, Polska

64 Giełda minerałów AGHNie tylko polskimi okazami człowiek żyje. Jarosław prezentował m.in. fantastyczne okazy z kop. Trepča Stan Terg w Kosowie. Przyznaję, że mam słabość do intenstywnie czarnego marmatytu (odm. sfalerytu) z tej lokalizacji. Mimo, że kolekcjonuję wyłącznie polskie okazy, to od lat posiadam kilka marmatytów z tej lokalizacji.
Na fotografiach okazy marmatytu, dolomitu i przede wszystkim kalcytu z Kosowa.

64 Giełda minerałów AGH 64 Giełda minerałów AGH 64 Giełda minerałów AGH 64 Giełda minerałów AGH

Niektórym kalcytom dobrze przyjrzeć się w świetle UV:

kalcyt trepca 64 Giełda minerałów AGH 64 Giełda minerałów AGH 64 Giełda minerałów AGH

Czy na tym koniec?

Oczywiście, że nie! Poniżej przegląd niektórych ciekawszych okazów. Czasami coś zachwyci, zrobi się zdjęcie, a potem jest żal, że się nie kupiło. Nie mogłem nie wrzucić czegoś więcej 🙂

64 Giełda minerałów AGHAgaty z Malawi

64 Giełda minerałów AGH 64 Giełda minerałów AGH 64 Giełda minerałów AGH 64 Giełda minerałów AGHSeria fotografii niebieskich chińskich Fluorytów. Zachwyciły nas. Barwa jest fantastyczna, ale niestety głównie dlatego, że takie okazy bywają napromieniowywane celem podkręcenia barwy (Tomasz Praszkier, dziękujemy za informację!).

64 Giełda minerałów AGH

Rubin z Omfacytem
Poch.: Bystrzyca Górna, Świdnica, Dolnośląskie, Polska

64 Giełda minerałów AGH

Zielono mi…i ciepło! Ten okaz z Kowar już uśmiecha się do mnie kolejny raz, z giełdy na giełdę.

64 Giełda minerałów AGHYooperlit” (Sjenit z Sodalitem) pochodzący z Półwyspu Kola.

64 Giełda minerałów AGHWaryscyt na karcycie
Poch.: Podwiśniówka, Świętokrzyskie, Polska

64 Giełda minerałów AGH„Perły trawertynowe” (zgodnie z opisem) pochodzące z Toskanii

64 Giełda minerałów AGH

64 Giełda minerałów AGH

64 Giełda minerałów AGHKalcyty (opisane jako aragonity)
Poch.: Kam. Vitošov, Lesnice, Šumperk, Olomouc, Czechy

64 giełda minerałów AGH 64 giełda minerałów AGH

64 giełda minerałów AGHAnalcym z góry Kahovan na stoisku J&J Minerals. Intryguje mnie ta barwa kryształów, chociaż przeglądając fotografie na mindat dochodzę do wniosku, że jest przede wszystkim powierzchniowa

64 giełda minerałów AGH 64 giełda minerałów AGH64 giełda minerałów AGH

64 giełda minerałów AGH

piryt kowala

Piryt z kop. Kowala. Tak a propos naszego ostatniego wpisu o kamieniołomie Wola

64 giełda minerałów AGH

Natrolit z Norwegii. Okaz o bardzo ładnej prezencji

64 giełda minerałów AGH

Na zakończenie Marcel,  który nie może uwierzyć, co dało się zmieścić w te świeczki

This slideshow requires JavaScript.

ŁODZIŃSCY – SALONY JUBILERSKIE W KRAKOWIE. BIŻUTERIA – SKLEP INTERNETOWY Z BIŻUTERIĄ ZŁOTĄ I SREBRNĄ

Grupa REALGAR
realgarblog.com

Poznaj pozostałe wpisy na blogu REALGAR:

▪ HAŁDA SZARLOTA. „Śląski wulkan” minerałów
▪ KOPALNIA W POSĄDZY – Zapomniane dziedzictwo siarkowe
▪ PERŁY JANINY czyli o wyjątkowej kolekcji Pawła Siudy i libiąskich Skittlesach
▪ REGULICE – co wulkanizm ma do ametystów i agatów?
▪ INKLUZJE czyli o tym co w krysztale zamknięte
▪ RUDNO – O melafirach, heulandycie i agatach
▪ ODRA – Katastrofa ekologiczna, a wody kopalniane

blog realgar

Fraza kluczowa: 64 giełda minerałów AGH – Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska | 64 giełda minerałów AGH – klasyczna giełda

Daj Kamienia


4 komentarze

  • Marek Ł

    W relacji Piotrze poruszyłeś też temat promocji kolekcjonerstwa w Polsce. Każda giełda zachęca starych i młodych kolekcjonerów do dalszych poszukiwań i odwiedzin kolejnych wystaw.
    Sednem sprawy jest to że w Krakowie są potrzebne obie giełdy w hali sportowej Czyżyny na Politechnice Krakowskiej już 25-26.03.2023 i ta na Agh. Jedna i druga giełda promuje geoturystykę, geologię i kolekcjonerstwo a na tym powinno nam zależeć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *