sudecki festiwal minerałów topazy
Giełdy minerałów, imprezy i wydarzenia,  Wystawy

ŚWIAT TOPAZÓW – TOPAZY ŚWIATA. Sudecki Festiwal Minerałów 2023


Topaz to ceniony przez kolekcjonerów i wytwórców biżuterii minerał, zaliczany czasem do kamieni szlachetnych. Charakteryzuje się dużą twardością, bogactwem barw i często pięknym połyskiem. Znany jest głównie z takich krajów jak Brazylia, Afganistan, USA, Rosja czy Ukraina.

sudecki festiwal minerałów topazy

Mało osób wie, że topazy trafiają się również w Polsce – w rejonie Strzegomia na Dolnym Śląsku. I tam właśnie, w jednym z kamieniołomów granitu, natrafiono w 2018 roku na pegmatyt ze spektakularnymi okazami tego minerału, które są niewątpliwie największymi i najlepszymi jakościowo znanymi z Polski. I właśnie największy z kryształów z tego znaleziska po raz pierwszy prezentowano publicznie, w otoczeniu z okazów z całego świata. Zamieszczone we wpisie opisy pochodzą z wystaw oraz stron organizatorów.

sudecki festiwal minerałów topazy sudecki festiwal minerałów topazy sudecki festiwal minerałów topazy sudecki festiwal minerałów topazy

sudecki festiwal minerałów topazy

Fotografie: Piotr Zając i Mariusz Jodłowski
Zamieszczone we wpisie opisy pochodzą z wystaw oraz stron organizatorów
realgarblog.com

Jeśli podobał Ci się ten wpis, kliknij w Patronite i postaw nam kawę. Dzięki wsparciu możemy tworzyć kolejne treści na blogu!

patronite

Daj Kamienia
Fraza kluczowa: sudecki festiwal minerałów topazy – lubań | Sudecki festiwal minerałów topazy – wystawa w ratuszu


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *