wstrząsy grindavik
Aktualności

WSTRZĄSY W GRINDAVIK. Aktualności 2023


W piątek, między północą, a godziną 14 czasu lokalnego odnotowano stosunkowo silne i liczne wstrząsy w rejonie półwyspu Reykjanes na Islandii. To obszar w ostatnich paru latach bardzo aktywny sejsmicznie i wulkanicznie. Tym razem wstrząsy spowodowały znaczne straty w infrastrukturze, a w Grindavik padło całe zasilanie. Miejscowość została ewakuowana. Wulkanolodzy spodziewają się kolejnej erupcji. Jest możliwe, że może do niej dojść nawet i pod samym Grindavikiem. Ucierpiały również niektóre domy mieszkalne w Keflaviku i okolicach. Póki co ruch na lotnisku odbywa się normalnie. W wyniku wzmożonej aktywności sejsmicznej już w czwartek zamknięto Bláa Lónið; popularne geotermalne uzdrowisko znajdujące się 7 km na północ od Grindaviku.

grindavik wstrząsy
W oddalonym o około 25 km Keflaviku, w budynkach popękały ściany

Islandzkie Biuro Meteorologiczne (IMO) przekazało komunikat o zanotowaniu ponad 800 wstrząsów w rejonie intruzji magmowej. Na podstawie modeli geofizycznych szacuje się, że dajka znajduje się niecały kilometr poniżej powierzchni i powoli kieruje się do góry. Obecna sytuacja przypomina tą, która miała miejsce w 2021 roku. Na ten moment dokładna lokalizacja erupcji nie jest znana. Można się jej spodziewać w ciągu kilku następnych dni.

Aktualizacja 14.11.2023 r.

Sytuacja w Grindaviku i okolicach robi się coraz bardziej poważna. Na Islandii trwa zbiórka na pomoc ewakuowanym mieszkańcom. Około 4000 ewakuowanych osób miało parę minut na spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy. Na dzień dzisiejszy zaplanowano ewakuację pozostawionych na tym terenie zwierząt domowych i gospodarczych, ale obecny stan zagrożenia to uniemożliwia. Do miasta wpuszczane są tylko służby.

Aktualizacja 18.12.2023 r.

O godz. 22:17 wybuchł wulkan Reykjanes. Jest to sąsiedni, ale osobny system do znanego już Fagradelsfjall. Jest to jego pierwsza erupcja w trwającym od kilku lat okresie aktywności wulkanów na półwyspie. W początkowych godzinach erupcji lawa była emitowana ze szczeliny o długości 4 km z intensywnością szacowaną na 200-300 m3/h.

Karol Parkita i Piotr Zając
realgarblog.com

Jeśli podobał Ci się ten wpis, kliknij w Patronite i postaw nam kawę. Dzięki wsparciu możemy tworzyć kolejne treści na blogu!

patronite
Fraza kluczowa: Wstrząsy Grindavik, wulkan Reykjanes.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *