zamek tenczyn
Wystawy

WYSTAWA AGATÓW NA ZAMKU TENCZYN. Święto Kamieni 2018


W zeszły weekend, 15 i 16 września 2018 r., na Zamku Tenczyn w Rudnie odbyło się „Święto Kamieni” – wystawa agatów z kolekcji Witka Kopruchy.

Na zamku nie byłem od lat, wiec tym chętniej wybrałem się z żoną i synkiem obejrzeć wystawę agatów z Rudna. Przy okazji miałem okazję zobaczyć jak bardzo zamek się zmienił – ostatnio byłem tu jak jeszcze mało kto się nim interesował i można było całkowicie swobodnie się po nim poruszać.

Przejdźmy jednak do meritum. Wystawa mieściła się w jednej sali na zamkowej wieży  w której ustawiono oszklone gabloty. Przed wejściem znajdowały się stoiska handlowe z minerałami i skamieniałościami. Oczywiście były różne zagraniczne śliczności, ale fajnie, że sprzedawano również sporo lokalnego materiału.Odnosząc się do samej wystawy i okazów, nie wypada mi zrobić nic innego jak zachwycić się różnorodnością barw i rysunków w prezentowanych agatach. Kilkudziesięcioletnia kolekcja Witka tym bardziej zachwyca, gdy zdamy sobie sprawę że zbieranie agatów w Rudnie nie jest łatwym zadaniem i wymaga ogromnej ilości czasu, zaangażowania i cierpliwości.
Marcel wybierający agaty do kolekcji 🙂

Po oglądnięciu zawartości gablot można było jeszcze kupić agat z Rudna i to wcale nie po wygórowanej cenie. Do wyboru były polerowane połówki lub dużo tańsze na własny poler. Niektóre całkiem niezłej jakości.


Sprzedawane agatyNie ma to jak przywieźć pamiątkę z wycieczki 🙂 Szczotka kwarcowa z Simoty oraz kilka agatów do polerowania:

Szczotka kwarcowa
Poch.: Simota, Małopolskie, Polska

Agaty zakupione za kilka złotych

Wygląda na to, że nie wypada mi zrobić nic innego jak tylko pochwalić całe przedsięwzięcie. Promocja tutejszych agatów i to w tak fantastycznej scenerii wydaje się być świetnym pomysłem. Oby więcej było takich inicjatyw.

PS. Żeby nie było że jestem monotematyczny, dorzucam amonity znalezione wśród zamkowych murów 🙂


Piotr Zając
realgarblog.com

REALGAR blog


2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *