Wystawa „Kalcyt minerał o wielu obliczach” – SUDECKI FESTIWAL MINERAŁÓW 2021 LUBAŃ

SUDECKI FESTIWAL MINERAŁÓW 2021 – Wystawy w Ratuszu Muzeum Regionalnego na rynku w Lubaniu
Relacja Piotra Zająca

Sudecki Festiwal Minerałów

KALCYT – MINERAŁ
O WIELU OBLICZACH

Węglan wapnia, CaCO3. Jedni narzekają, że jest zbyt pospolity, mało ciekawy, bo jest przecież wszędzie. Mówią: „to tylko kalcyt!” Jest to jeden z najpowszechniejszych minerałów skałotwórczych, więc nie ma się co dziwić, że niektórzy ze szczerym uśmiechem na ustach rozpuszczają go w kwasie. Z drugiej strony są tacy, którzy właśnie na tym minerale budują swoje kolekcje. To co dla jednych jest wadą, dla innych jest zaletą; wraz z powszechnością kalcytu występuje ogromna różnorodność form krystalicznych. Jest więc co zbierać, bo jeden minerał, a tak różny. Można go uwielbiać, można też za nim nie przepadać, ale bez względu na to trzeba przyznać, że kalcytowa wystawa na Sudeckim Festiwalu Minerałów zachwycała różnorodnością form i barw tego „minerału o wielu obliczach„.

Gablota nr 1, z prawej strony:

Sudecki Festiwal Minerałów

.
Gablota nr 2, z prawej strony:

Sudecki Festiwal Minerałów

.
Opis wystawy zamieszczony na stronie Sudeckiego Festiwalu Minerałów:
Kalcyt to jeden z najpospolitszych minerałów występujących w skorupie ziemskiej, obecny w większości środowisk geologicznych. Jest materiałem, z którego zbudowane są skorupki i szkielety licznych organizmów żywych, a także głównym składnikiem wielu skał osadowych, takich jak wapienie czy marmury. Kalcyt charakteryzuje się największą (ponad 800!) różnorodnością form krystalograficznych (czyli kształtu kryształów) wśród wszystkich minerałów. Czysty kalcyt jest bezbarwny lub biały, ale dzięki różnym domieszkom występować może we wszelkich możliwych barwach. Najbardziej spektakularne okazy kalcytu oszałamiają formą i kolorem i są przedmiotem pożądania kolekcjonerów na całym świecie.

Przegląd poszczególnych okazów:

Kalcyt Campomorto Kalcyt Campomorto Kalcyt Rio Grande do Sul Kalcyt Borów Kalcyt Dalnegorsk Kalcyt Malezja Kalcyt Kostrza Kalcyt Kostrza Kalcyt Kowala Kalcyt Pomorzany Kalcyt Pomorzany Kalcyt Bigrigg Kalcyt Kalcyt Kalcyt Kalcyt Kalcyt Kalcyt

Poniżej największy z prezentowanych okazów: kalcyt z kop. Elmwood, Tennessee w USA:

Kalcyt

.

Piotr Zając
realgarblog.com

Pozostałe wpisy na blogu dotyczące Sudeckiego Festiwalu Minerałów 2021:

👉Pobierz aplikację 𝘿𝙖𝙟 𝙆𝙖𝙢𝙞𝙚𝙣𝙞𝙖 i poznaj więcej minerałów!
👉 Chcesz więcej takich wpisów? Wesprzyj nas na 𝗣𝗔𝗧𝗥𝗢𝗡𝗜𝗧𝗘: https://patronite.pl/REALGAR
.
#sudeckifestiwalminerałów #lubań #sfm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *