Morion
Wystawy

Wystawa „Moriony – kwarce z piekła rodem” – SUDECKI FESTIWAL MINERAŁÓW 2021 LUBAŃ


SUDECKI FESTIWAL MINERAŁÓW 2021 – Wystawy w Ratuszu Muzeum Regionalnego na rynku w Lubaniu
Relacja Piotra Zająca

Morion

MORIONY – KWARCE
Z PIEKŁA RODEM

Wystawa najlepszych polskich morionów – czarnej odmiany kwarcu, stosunkowo rzadko występującej w przyrodzie, a zarazem bardzo cenionej przez kolekcjonerów i jubilerów.
Najlepszych w tym wypadku oznacza również jedne z największych. Wystarczy ocenić wielkość prezentowanych kwarców (w szczególności w dolnej części fotorelacji) i chce się powiedzieć: „mała wielka wystawa”. Okazów niewiele, ale za to jakich! Druga sprawa to niesamowita zmiana jaką przeszły okazy po preparacji. Polecam rzucić okiem na fotografię, gdzie Andrzej Korzekwa prezentuje okaz niedługo po wyciągnięciu i porównać go z tym samym okazem na fotografiach z wystawy. Rzeczywiście kwarce z piekła rodem…i też dlatego, że bardzo ciężko było wykonać im przyzwoite fotografie. Światło trochę mnie pokonało tym razem 😀

Morion

Opis wystawy zamieszczony na stronie Sudeckiego Festiwalu Minerałów:

15-tego listopada 2019, w kamieniołomie granitu w Borowie (okolice Strzegomia), w trakcie eksploatacji, natrafiono na niezwykłą kawernę wyściełaną wielkimi kryształami czarnego kwarcu – morionu, o niezwykłym połysku. Dzięki współpracy z właścicielami kamieniołomu kawernę udało się wydobyć niemalże w całości, w kilku wielkich, wielotonowych blokach. Po żmudnym procesie preparacji powstał szereg spektakularnych okazów o nieznanej do tej pory, z terenów Polski, jakości. Najpiękniejsze z nich zobaczyć będzie można na wystawie w trakcie Sudeckiego Festiwalu Minerałów.

Przegląd poszczególnych okazów:

Morion
Morion
Morion
Morion

Najbardziej spektakularna część Morion Pocket:

Morion
MorionTomasz do skali

Morion
Morion
Morion

Więcej wpisów na blogu dotyczących Sudeckiego Festiwalu Minerałów 2021:

Piotr Zając
realgarblog.com

 

 

 

 

#sudeckifestiwalminerałów #lubań #sfm #morionpocket #moriony #borów #strzegom 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *