sudecki festiwal minerałów
Wystawy

Wystawa „Kalcyt minerał o wielu obliczach” – SUDECKI FESTIWAL MINERAŁÓW 2021 LUBAŃ


SUDECKI FESTIWAL MINERAŁÓW 2021 – Wystawy w Ratuszu Muzeum Regionalnego na rynku w Lubaniu
Relacja Piotra Zająca

sudecki festiwal minerałów

KALCYT – MINERAŁ
O WIELU OBLICZACH

Węglan wapnia, CaCO3. Jedni narzekają, że jest zbyt pospolity, mało ciekawy, bo jest przecież wszędzie. Mówią: „to tylko kalcyt!” Jest to jeden z najpowszechniejszych minerałów skałotwórczych, więc nie ma się co dziwić, że niektórzy ze szczerym uśmiechem na ustach rozpuszczają go w kwasie. Z drugiej strony są tacy, którzy właśnie na tym minerale budują swoje kolekcje. To co dla jednych jest wadą, dla innych jest zaletą; wraz z powszechnością kalcytu występuje ogromna różnorodność form krystalicznych. Jest więc co zbierać, bo jeden minerał, a tak różny. Można go uwielbiać, można też za nim nie przepadać, ale bez względu na to trzeba przyznać, że kalcytowa wystawa na Sudeckim Festiwalu Minerałów zachwycała różnorodnością form i barw tego „minerału o wielu obliczach„.

Gablota nr 1, z prawej strony:

sudecki festiwal minerałów

.
Gablota nr 2, z prawej strony:

sudecki festiwal minerałów

.
Opis wystawy zamieszczony na stronie Sudeckiego Festiwalu Minerałów:
Kalcyt to jeden z najpospolitszych minerałów występujących w skorupie ziemskiej, obecny w większości środowisk geologicznych. Jest materiałem, z którego zbudowane są skorupki i szkielety licznych organizmów żywych, a także głównym składnikiem wielu skał osadowych, takich jak wapienie czy marmury. Kalcyt charakteryzuje się największą (ponad 800!) różnorodnością form krystalograficznych (czyli kształtu kryształów) wśród wszystkich minerałów. Czysty kalcyt jest bezbarwny lub biały, ale dzięki różnym domieszkom występować może we wszelkich możliwych barwach. Najbardziej spektakularne okazy kalcytu oszałamiają formą i kolorem i są przedmiotem pożądania kolekcjonerów na całym świecie.

Przegląd poszczególnych okazów:

campomorto calcitesudecki festiwal minerałówrio grande do sulminerały borów sudecki festiwal minerałówdalnegorskGunung Keriang sudecki festiwal minerałówkalcyt kostrza sudecki festiwal minerałówkalcyt kostrza sudecki festiwal minerałówkalcyt kowala sudecki festiwal minerałówpomorzany olkuszkopalnia pomorzanybigrigg calcitesudecki festiwal minerałów borówcalcite Herjasudecki festiwal minerałówkalcyt sambavakalcyt sambavasudecki festiwal minerałów 2021 Kalcyt kobaltowyPoniżej największy z prezentowanych okazów: kalcyt z kop. Elmwood, Tennessee w USA:

elmwood

Piotr Zając
realgarblog.com

Pozostałe wpisy na blogu dotyczące Sudeckiego Festiwalu Minerałów 2021:

▪ Wystawa: „Tarnobrzeska siarka zatopiony skarb”
▪ Wystawy konkursowe kolekcjonerów cz. 3
▪ Wystawy konkursowe kolekcjonerów cz. 2
▪ Wystawy konkursowe kolekcjonerów cz. 1

blog realgar

#sudeckifestiwalminerałów #lubań #sfm

Fraza kluczowa: Sudecki Festiwal Minerałów 2021

Daj Kamienia


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *