
Cegielnia Sławków
CEGIELNIA SŁAWKÓW — karta lokalizacji. Stan na lipiec 2022 roku
Sławków, Powiat Będziński, Śląskie, Polska
Relacje z wypraw terenowych; #Realgarwterenie czyli „terenowy sneak a peek”
Oznaczenie lokalizacji. OpenStreetMap 2022
Kopanka cegielniana w Sławkowie (dawniej pod nazwą cegielnia Garmulewicza) zlokalizowana jest przy ulicy Cegielnianej 9. Eksploatowano tutaj niewielkie złoże pstrych iłów dolnego permu (gliny sławkowskie), które wykorzystywano do produkcji m.in. cegły pełnej i wyrobów cienkościennych.
Eksploatacja trwała od lat 30 XX wieku i w jej efekcie powstało wyrobisko o powierzchni ok. 0,03 km2. Obecnie terenem zarządza Przedsiębiorstwo T. i C. Z. Trzcionkowski, A.Cieślik S-ka Jawna, a wyrobisko podlega rekultywacji. Lokalizacja znana jest wśród kolekcjonerów z uwagi na występowanie w obrębie czerwonych iłów sławkowskich warstw gipsu włóknistego.
Cegielnia Sławków. Lata 1929 – 1939. Fragment Szczegółowej mapy Polski WIG – 1:25 000. Źródło: MAPSTER – Mapy archiwalne Polski i Europy Środkowej
Wygląd sławkowskiej glinianki jest tak zachwycający, że nie można od niej oderwać oczu. Połączenie czerwonych glin sławkowskich z błękitną, lazurową wodą to istna geoturystyczna rozkosz. Wyczytałem gdzieś w internetach o „Sławkowskich Malediwach” i coś w tym jest. Niestety taki stan rzeczy długo się już nie utrzyma, ponieważ zasypywanie odkrywki (już znacznie pomniejszonej) postępuje. Północna i zachodnia część wyrobiska to już wyłącznie materiał żużlopodobny, a czerwone iły z gipsami dostępne są jedynie jeszcze od strony wschodniej. Na razie o gips nie jest trudno, łatwo znaleźć mniejsze czy większe okazy. Wszystko jest jednak kwestią czasu.
Poniżej przegląd minerałów znalezionych w lokalizacji:
Kilkudziesięciocentymetrowa bryła masywnego gipsu
Gips włóknisty. Warstwa o miąższości około 8 cm
Gips włóknisty o lekko błękitnym zabarwieniu
Gipsy o lekko czerwonym zabarwieniu
Okaz o intensywnie czerwonym zabarwieniu (najpewniej tlenkami żelaza)
Gips poddany intensywnym procesom krasowienia
Dokładne namiary na cegielnię znajdziecie w karcie lokalizacji w aplikacji Daj Kamienia w mapach ➡ „Minerały – lokalizacje występowania”:
Piotr Zając
realgarblog.com
Poznaj więcej wpisów na blogu REALGAR:
▪ KSS Wisła (Obłaziec-Gahura) – wyprawy terenowe
▪ SANOK – W poszukiwaniu rud manganu
▪ DĄBKI – wyprawy terenowe
▪ SWOSZOWICE – Ślady górnictwa siarkowego
▪ SUDECKI FESTIWAL MINERAŁÓW 2021 – Wystawy
▪ MINERAŁ KROKOIT
▪ ALBUMY MONOGRAFICZNE O POLSKICH AGATACH – Polecana literatura

