kamieniołom kowala
Wyprawy

Kopalnia Kowala – Dyckerhoff Polska


KOPALNIA KAMIENIA WAPIENNEGO „KOWALA” — karta lokalizacji. Stan na wrzesień 2022 roku
Kowala, Kielce, Świętokrzyskie, Polska
Relacje z wypraw terenowych; #Realgarwterenie czyli „terenowy sneak a peek”

kopalnia kowala

Kopalnia Kowala (kamieniołom Wola) znajduje się około 9 km w linii prostej na południowy-zachód od centrum Kielc. Wydobycie na eksploatowanym przez Dyckerhoff Polska złożu Kowala rozpoczęto w latach 60tych XX wieku. Eksploatuje się tutaj dewońskie margle i wapienie z przeznaczeniem do zakładów Dyckerhoff.

gmina kowalaOznaczenie lokalizacji. OpenStreetMap 2022

Jest to lokalizacja szczególnie znana wśród kolekcjonerów minerałów i skamieniałości. W obrębie dewońskich wapieni bardzo licznie występują żyły kalcytowe, często z szczotkami zbudowanymi z kryształów w formie charakterystycznych, ostro zakończonych skalenoedrów, tzw. „psich zębów” o czerwonym / brązowym zabarwieniu. Powierzchnie szczotek kalcytowych często osiągają duże rozmiary, zwykle przekraczając wielkość kilkudziesięciu centymetrów. „Psie zęby” nie wyczerpują tematu kalcytu z tej lokalizacji, bo znane są również kryształy idealnie czyste, można powiedzieć prawie jubilerskie, a także okazy zróżnicowane pod kątem wykształcenia czy barw (różowe, białe a nawet błękitne).

kowalaObserwujemy roboty strzałowe

Węglany to jedno, ale Kowala przede wszystkim słynie z pirytu. W obrębie czarnych/szarych margli i wapieni famenu występują strefy ze zwiększoną ilością siarczków. Spotykane są powierzchnie pokryte pirytem, a także konkrecje pirytowe oraz spirytyzowana fauna. Znane są m.in. spirytyzowane amonity, łodziki czy goniatyty; okazy wysokiej jakości i bardzo pożądane w środowiskach kolekcjonerskich.

gmina kowalaWidok na zachodnią część wyrobiska. Kilka sekund po strzelaniu

kamieniołom kowala

O zakładzie można powiedzieć, że jest chroniony jak placówka Rządowa USA; obiekt w całości ogrodzony. Najpierw wchodziliśmy przez kilka bramek, kolejno wyrabianie identyfikatorów, no i obowiązkowy test BHP przed wejściem.
Zostaliśmy zaproszeni na pokaz strzelania, który obserwowaliśmy z punktu widokowego.
Dyrektor opowiadał o pracy na zakładzie, przedstawił sposoby wydobycia, a następnie pojechaliśmy na wydobycie.
Niestety słynna ściana z której pochodziły książkowe okazy pirytu została już zasypana, ale coś tam pięknego udało nam się znaleźć ?

kowalaZ wrażenia po robotach strzałowych ciężko było dojść do siebie 😉

kowala kamieniemargle famenuKsiążkowe odsłonięcie warstw skalnych

uskok w skałach

Fotografie uskoków. Niektóre zmineralizowane kalcytem oraz pirytem

gmina kowala kowala świętokrzyskie kowala kamieniołom

Pierwsze okazy i radość z poszukiwań

kowala kamieniołomOdpowiednie wyposażenie kolekcjonera minerałów. Elegancka torba to podstawa 🙂 (żarty, żartami ale torba z dobrego materiału, o mocnych uchwytach to przydatna rzecz jest).

kalcyt z kamieniołomu kowalaJeden z najciekawszych okazów. Kryształy kalcytu powleczone hematytem. Ręka do skali. Okaz w kol. Marka Kacza.

Poniżej kilka kalcytów, które wpadły nam w oko. Więcej podobnych okazów prezentowaliśmy już we wpisie z naszej pierwszej wyprawy do kamieniołomu Kowala.

.
Przyglądnijmy się siarczkom. Niekoniecznie trafiliśmy na okazy, które będą pokazywane w wystawowych gablotach, chociaż cieszy nas, że udało się zdobyć trochę pirytu z Kowali. Tym samym potwierdzamy, mamy to! Na tym etapie trzeba wspomnieć, że niektóre okazy warto potraktować jeszcze HCl, by w pełni odkryć to, co tkwi w marglu. Konkrecje zwykle wyskakują przy łupaniu i też nie zawsze widoczne są na pierwszy rzut oka.

kryształ pirytu w marglu z kowaliRegularny kryształ pirytu tkwiący w fameńskim marglu. Niestety skali brak, okaz pozostał w kamieniołomie 🙁

siarczki z kamieniołomu kowala

kowalaGrupa REALGAR bardzo zadowolona 🙂

kowalaTak bywa na wyprawach terenowych, że bagażnik jest dobrze dopchany 😉

Dokładne namiary na Kopalnię Kowala – kamieniołom Wola znajdziecie w karcie lokalizacji w aplikacji Daj Kamienia w mapach„Minerały – lokalizacje występowania”:

kowala

Piotr Zając i Grupa REALGAR
Fotografie: Anna Andruchowicz, Alicja Szambelan-Turek,
Tymon Kalbarczyk, Tomasz Zyguła, Mariusz Jodłowski
realgarblog.com

Poznaj pozostałe wpisy na blogu REALGAR:

▪ KOPALNIA W POSĄDZY – Zapomniane dziedzictwo siarkowe
▪ PERŁY JANINY czyli o wyjątkowej kolekcji Pawła Siudy i libiąskich Skittlesach
▪ REGULICE – co wulkanizm ma do ametystów i agatów?
▪ INKLUZJE czyli o tym co w krysztale zamknięte
▪ RUDNO – O melafirach, heulandycie i agatach
▪ ODRA – Katastrofa ekologiczna, a wody kopalniane

blog realgar

Fraza kluczowa: kowala

Daj Kamienia


Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *