HALITE – Minerał Halit
Halit (eng. Halite, ros. Галит) jest minerałem z gromady halogenków. Chlorek sodu o wzorze NaCl.
Okaz halitu prezentowany na XVII Lwóweckim Lecie Agatowym. Kol. Spirifer.
Nazwa halitu pochodzi od połączenia dwóch greckich słów: halos (sól, morze, słony) oraz lithos (skała, kamień). W przeszłości wykorzystywany przede wszystkim ze względu na jego właściwości konserwujące oraz słony smak. Często stanowił rarytas dostępny jedynie dla nielicznych. Do dziś jest ważnym przedmiotem handlu i artykułem w znacznym stopniu niezbędnym dla człowieka.
Znany już od starożytności. W Baryczy k. Krakowa znane jest miejsce eksploatacji halitu (soli) metodą warzelniczą datowane na ok. 3500 r. p. n. e. Również liczne wzmianki o soli można znaleźć w dziełach przyrodników i filozofów starożytnych, m.in. Pliniusz Starszy (23-79 n.e. – zginął podczas erupcji Wezuwiusza) wymienia metody pozyskiwania halitu przez odparowanie wody morskiej lub solanek (Kouřimský 1995).
Stalaktyty solne w Kopalni Soli Wieliczka
Cechami charakterystycznymi halitu są jego słony smak oraz zdolność do rozpuszczania się w wodzie (dzięki czemu używamy go w kuchni). Bywa higroskopijny a także sprawia wrażenie wilgotnego w dotyku. Jest ewaporatem – powstaje w wyniku odparowania i krystalizacji ze słonych wód morskich lub jezior w klimacie gorącym i/lub suchym. Bywa również produktem ekshalacji wulkanicznych. Często towarzyszą mu minerały takie jak: gips, anhydryt, sylwin, karnalit, polihalit, kizeryt, siarka rodzima czy minerały ilaste (illit, kaolinit). Monomineralną skałę zbudowaną z minerału halitu (do około 99,1 % NaCl) nazywamy solą kamienną (Halityt).
Regularne kryształy halitu
Poch.: Kryształowa grota, Wieliczka, Małopolskie, Polska
Okaz Muzeum Geologicznego PAN w Krakowie
Tworzy kryształy regularne (postać sześcianu), rzadziej ośmiościanu i dwunastościanu rombowego. Często są to kryształy szkieletowe. Występuje w postaci skupień ziarnistych, zbitych a także włóknistych i naciekowych. Posiada białą rysę, szklisty lub matowy połysk i trójkierunkową łupliwość. Jego twardość to 2 w skali Mohsa. Jest izostrukturalny z galeną.
Halit włóknisty, tzw. „Włosy św. Kingi”
Poch.: Wieliczka, Małopolskie, Polska
Halit włóknisty w znacznym powiększeniu.
Poch.: Wieliczka, Małopolskie, Polska
Włosy wielkości 7 mm. Kol. Piotr Zając
Czysty chemicznie halit jest bezbarwny. Odmiany różnokolorowe są skutkiem zawartości domieszek innych pierwiastków (zielony, czerwony), minerałów ilastych (szary) lub zaburzeń w obrębie sieci krystalicznej (niebieski, fioletowy).
Halit niebieski
Poch.: Kłodawa, Wielkopolskie, Polska
Barwa spowodowana defektami sieci krystalicznej w wyniku
naturalnego promieniowania radioaktywnego. Kol. Piotr Zając
Halit fioletowy
Poch.: Wintershall, Heringen, Werra-Meißner, Hesse, Niemcy
j.w. Kol. Grzegorz Słowik
Różnozabarwione hality
Poch.: Kop. Rudna, Polkowice, Dolnośląskie, Polska
Okazy prezentowane na pierwszej Ślonskiej Giełdzie Minerałów w 2018 roku
Halit
Poch.: Kop. Sieroszowice, Polkowice, Dolnośląskie, Polska
Kryształ szkieletowy halitu. Zielona barwa pochodzi od inkluzji tolbachitu oraz kowelinu, bituminów i siarki. Więcej o tym trafieniu można poczytać na stronie SpiriferMinerals. Kol. Piotr Zając
Paragenezy halitu i gipsu
Poch.: Lubin, Dolnośląskie, Polska
Halit narosły na słupkowym krysztale gipsu o pomarańczowej barwie.
Trafienie 3 lata temu. Okaz kupiony na Ślonskiej Giełdzie Minerałów w 2018 roku.
Kol. Piotr Zając
Chlorek sodu wykorzystuje się głównie w przemyśle spożywczym. Używany jest także w przemyśle chemicznym, szklarskim i ceramicznym, a idealnie wykształcone kryształy są stosowane do budowy aparatury pomiarowej oraz w optyce. Ma zastosowanie również w medycynie m.in. przy sporządzaniu roztworu fizjologicznego oraz w inhalacjach i kąpielach solankowych.
Wykwity solne – halit kalafiorowaty krystalizujący na stropie w Kopalni Soli Wieliczka
Głównymi producentami soli kamiennej są Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Niemcy. Pozyskiwany jest przede wszystkim ze złóż lądowych oraz w mniejszym stopniu metodami tradycyjnymi po przez odparowywanie z wód morskich (np. Nin, Chorwacja).
W Polsce halit występuje w mioceńskich osadach zapadliska przedkarpackiego (Wieliczka, Bochnia, Barycz), na monoklinie przedsudeckiej (LGOM), w utworach cechsztyńskich na Kujawach (m.in. Kłodawa, Inowrocław, Wapno, Łubień) oraz w rejonie Pucka.
Stalaktyty solne w Kopalni Soli Wieliczka
Przykładowe okazy halitu (grafika powiększa się po kliknięciu w miniaturkę):
Halit krystalizuje w wyniku ewaporacji czyli odparowania ze słonej wody. Dzięki temu procesowi bez problemu sami możemy wyhodować kryształy soli w domowym zaciszu o czym wie najprawdopodobniej każdy uczeń szkoły podstawowej.
Niestety wyhodowanie dobrze wykształconych kryształów halitu które godne byłyby umieszczenia w kolekcji jest już zajęciem znacznie trudniejszym, wymagającym czasu i cierpliwości. Podobnie jak w przypadku hodowli chalkantytu podstawą jest przygotowanie odpowiednio klarownego, przesyconego roztworu.
Kryształy halitu – okaz hodowlany
Zachęcam tutaj do eksperymentowania – metodą prób i błędów można uzyskać zaskakująco dobre efekty. Poniżej przedstawiam kilka cennych rad dzięki którym udało mi się wyhodować moje okazy:
- Warto posłużyć się odpowiednio dużym naczyniem w którym zmieścimy więcej roztworu (np. akwarium).
- Kryształy muszą mieć odpowiednią powierzchnię na której mogą narastać. Dobrze sprawdzają się porowate skały lub antropogeny (np. żużel). Estetycznie wygląda również drzewo pokryte kryształami. Pamiętajmy jednak by je odpowiednio umieścić w roztworze (np. obciążyć by nie pływało po powierzchni solanki a w niej, bliżej dna).
- Chcąc uzupełnić solankę wykonujemy to w sposób jak najmniej zaburzający właściwy roztwór. Najlepszym rozwiązaniem jest powolne dodawanie roztworu np. poprzez kroplówkę. Oba roztwory muszą mieć podobną temperaturę.
- Poprzez zmianę temperatury solanki możemy uzyskać zonalność kryształów.
- Dzięki krystalizacji termicznej można uzyskać drobne „igiełkowe” kryształy halitu. Pamiętać należy jednak o pełnej szczelności pojemnika oraz jednolitej, niezmieniającej się, wysokiej temperaturze roztworu (ciągłe podgrzewanie).
- Halit zielono zabarwiony możemy uzyskać poprzez dodanie chociażby chalkantytu (chlorkowy kompleks miedzi).
- Duże kryształy halitu można uzyskać dodając do roztworu NH4NO3.
Poniżej przykłady halitu wyhodowanego w warunkach domowych:
Piotr Zając
realgarblog.com
Literatura:
-
- Żaba J. Ilustrowana Encyklopedia Skał i Minerałów. Videograf II, Katowice 2010
- Szełęg E. Atlas Minerałów i Skał. Część 1. Pascal, Bielsko-Biała 2010
- Kouřimský J. Ilustrowana Encyklopedia Minerały i Skały. Delta, Warszawa 1995
- Błaszkowski K. O szlachetnych kryształach. Nasza Księgarnia, Warszawa 1987
4 komentarze
Tomek
Jak zwykle miło się czyta 🙂 Okazy piękne. Dałbyś jakąś radę co do stężenia i składu roztworu solankowego (jakieś dodatki?) najlepiej sprawdzającego się przy czyszczeniu okazów? Moje próby dotychczasowe z dużym białym halitem przebiegały różnie. Pozdrawiam
Pingback:
Pingback:
Pingback: