jesienne wykopki agatowe
Giełdy minerałów, imprezy i wydarzenia

JESIENNE WYKOPKI 2023 – Muzeum Agatów w Rudnie


Ciężko powiedzieć, które z wydarzeń organizowanych przez Muzeum agatów w Rudnie uważam za najlepsze. Z jednej strony są Mistrzostwa o tytuł Agatowego Króla – otwarta rywalizacja, możliwość zdobycia pucharu, czy nagród. Jest losowanie działek, każdy walczy w obrębie swojego pola. Z drogiej strony są spotkania takie jak Jesienne wykopki agatowe, czy Pierwsza orka, zdecydowanie mniejsze, nieco bardziej kameralne, w których całe pole jest dostępne dla poszukiwaczy. Tak było dotychczas…do 9 września, kiedy to Jesienne wykopki agatowe 2023 przeciągnęły około 300 uczestników. Parking pękał w szwach, a na polu trwały intensywne prace poszukiwawcze.

jesienne wykopki agatowe
Grunt to mieć motywację…Kornel ma zdecydowanie większą niż on sam. No to ruszamy na agatowe pole!

Jesienne wykopki agatowe 2023, czyli brudni i szczęśliwi

Przyznam szczerze, że jakoś zbyt na luzie podszedłem do tych poszukiwań. Trzeba było się bardziej przygotować, bo wielu uczestników nie żartowało, tylko ostro wzięło się do pracy z przygotowanym sprzętem. Dla mniej zorganizowanych Muzeum udostępniło niewielką ilość narzędzi, choć w pewnym momencie tych brakowało. Ciekawie zrobiło się na około godzinę do zakończenia, kiedy w dziurach powstały narzędziowe wspólnoty pierwotne, zaś narzędzia pożyczano w miarę potrzeby. Do poszukiwań agatów nie wystarczy jednak sam sprzęt – równie niezbędne jest wprawne oko i odrobina szczęścia. Pogoda była fenomenalna, ale wcześniej nie padało, więc agaty były dość trudne do odróżnienia od wszędobylskiego paleobazaltu. Jeśli ktoś nie korzystał z wody i szczotki, to mógł wiele przegapić lub przynajmniej nie mieć pewności, co znalazł. W takich sytuacjach obecne było wsparcie; przy stoliku identyfikacyjnym Alicja i Mariola pomagały uczestnikom poprawnie identyfikować agaty, a nieco dalej w wykopie można było spotkać Piotra, Pawła i Tymona, którzy swoim doświadczeniem wspierali poszukiwaczy.

jesienne wykopki agatowe
W wykopie ziemia była bardziej wilgotna, dzięki czemu szukanie agatów przynosiło lepsze efekty

jesienne wykopki agatowe

jesienne wykopki agatowe
Jeśli celem są agaty, to trzeba się przyłożyć by je zdobyć. To nie przelewki

Agaty. Jak ich szukać?

Na przykładzie poniższych fotografii można całkiem przyzwoicie pokazać jak wyglądają poszukiwania agatów. Agat łatwo pomylić z paleobazaltem, gdy wyciągamy skałę oblepioną ziemią. Jeśli mamy już wykonany wykop, a ziemia jest wilgotna, to w zasadzie można wyczuć w niej skałę dłońmi. Gorzej jak jest to twardy, zbity grunt (jak na powierzchni, podczas upalnego dnia), wtedy nawet jeśli w bryle ziemi ukryty jest agat, to możemy go zwyczajnie nie zauważyć. Właśnie dlatego najlepiej, by wcześniej trochę popadał deszcz. Oczywiście, da się obie skały odróżnić: po dźwięku rysującego je młotka, po fakcie, że paleobazalt przez ten młotek zostanie zarysowany, a agat nie, po obłości jajek i charakteru powierzchni chalcedonu… choć tu też bywają numery jak np. paleobazalt wietrzejący kuliście, czy chropowata powierzchnia niektórych jajek. Agat najczęściej ma charakterystyczną skorupkę, ale to wszystko brzmi dobrze o ile mamy czysty okaz w ręku, a nie bryłę ziemi. Właśnie dlatego woda i szczota są bardzo przydatne w poszukiwaniach.

gdzie szukać agatów
Tak to właśnie wygląda. Zachęcająco?
gdzie szukać agatów
Paleobazalt czy agat? Dopiero po dokładnym przyglądnięciu się widać, że w niektórych miejscach chalcedon wyraźnie prześwituje
gdzie szukać agatów
Najczęściej wyciągamy taką skałę z której nic nie wynika. Paleobazaltu na polach jest wiele, dlatego każdy wielokrotnie ogląda wyciągane skały, czasami po prostu się myląc. Na szczęście, zdarzają się takie chwile jak ta – w tym przypadku to nie był paleobazalt, a jeden z największych agatów w historii pola!
rudno wykopki
Niemal każdy agat wymagał przemycia z ziemi. Po wielu płukaniach z wody niewiele zostaje (z różowych paznokci również 😏 )
jesienne wykopki agatowe
Kolejny ogromny okaz, znaleziony niemal na powierzchni hałdy po pracy koparki

Agatowe pola? Skąd agaty na polach w Rudnie?

W miejscach gdzie niegdyś płynęły i zastygły potoki lawowe, zachowane w nich zostały pęcherze, powstałe z wydzielającego się ze stopionej skały gazu – fakt, że niektóre wypełnione zostały chalcedonem i innymi minerałami sprawia, że od wielu lat chętnie rozglądają się za nimi kolekcjonerzy. Nie trzeba jednak szukać wyłącznie melafirowych skał z migdałami – agatami. Melafir z czasem ulega erozji, natomiast migdały zbudowane z chalcedonu są na nią odporne w większym stopniu niż otaczająca skała. Dzięki temu agaty znajdywane są w warstwie gleby na polach w Rudnie.

jesienne wykopki agatowe rudo wykopki jesienne wykopki agatowe jesienne wykopki agatowe jesienne wykopki agatowe wykopki w rudnie
Kolejne fotografie są dowodem na to, że na Wykopki przyjeżdżają nie tylko doświadczeni kolekcjonerzy, ale również całe rodziny, w tym najmłodsi po prostu zainteresowani geologią. Oni też mają szansę, bo prócz doświadczenia niemniej ważne jest szczęście…co zresztą widać, bo sporo najlepszych okazów znalazła właśnie młodzież.

jesienne wykopki agatowe
Niewzruszony 😁
jesienne wykopki agatowe
Przypuszczam, że to najmłodszy z uczestników, ale równocześnie Gabriel to doświadczony realgarowiec, więc szukanie ma we krwi 😏
jesienne wykopki agatowe
Widząc takie obrazki wiem, że geologiczny duch w narodzie nie ginie. Z nich będą kiedyś kolekcjonerzy 💥

jesienne wykopki agatowe jesienne wykopki agatowe

jesienne wykopki agatowe
Pies na wykopkach to też jest sposób na poszukiwania. Nie dość, że sprawnie kopie, to jeszcze może wywęszy ten właściwy „kamień”

W tym miejscu pasuje przejść do konkretów, czyli przeglądu poszczególnych okazów. Zatrzymajmy się jednak na chwilę, bo przecież nie tylko agatami człowiek żyje. Dla uczestników przygotowano pieczonkę ziemniaczaną z kociołka (pieczonka w cenie wstępu na pole), a w przerwie w środku pracy rozpoczęła się biesiada… bo jak tu się nie cieszyć, kiedy pole tak obrodziło!

jesienne wykopki agatowe jesienne wykopki agatowe jesienne wykopki agatowe

Przegląd znalezionych okazów

Jeszcze zanim rozpoczęły się Jesienne Wykopki Agatowe 2023, pojawił się pomysł, by w relacji położyć nacisk na znalezione okazy. Dzięki temu można chociażby porównać kto co znalazł i jakie to były okazy. Wiadomo, nie biegaliśmy za każdym uczestnikiem, by sfotografować jego agaty, a też nie wszystkie fotografie nadawały się do publikacji. Niemniej, to co się udało uchwycić zmieściliśmy w dwóch galeriach, które zamieszczamy poniżej. W ten sposób chcieliśmy pokazać nie tylko pracę uczestników, ale również jej efekty. Tym bardziej, że tym razem były one naprawdę imponujące.

jesienne wykopki agatowe

Nieodłącznym elementem wydarzenia jest możliwość przecięcia znalezionych okazów. Oddawane na ręce Witolda, na bieżąco były cięte i przekazywane uczestnikom. Następnie (jeśli to było zasadne) uczestnicy mieli możliwość samodzielnego wypolerowania okazów.

kamienie rudno
Witold Koprucha podczas cięcia agatów
kamienie rudno
Test. Idzie na poler czy nie?
muzeum agatów rudno
Pierwsze próby na tarczy polerskiej

Zanim przejdziemy do drugiej galerii, zobaczmy w naszej opinii ten najlepszy okaz Wykopków. Już sam kształt zadziwia; nie trzeba wcale ciąć, by wiedzieć, że taki okaz nie trafia się często. Idealne jajo! Kiedyś dość sceptycznie słuchałem opowieści, jak to w dawnych czasach pracownicy wtedy jeszcze czynnych kamieniołomów rzucali sobie agatami wielkości strusich jaj. Jestem teraz w stanie uwierzyć w te historie, a nawet przypuszczać, że trafiały się wtedy także znacznie większe okazy.

jesienne wykopki agatowe
Tutaj nie ma co pisać, można się tylko zachwycać 🧡🧡🧡 Perfekcyjne jajko. Gratulujemy również szczęścia poszukiwaczowi! Okazało się bowiem, że przed końcem poszukiwań z niewielkiej dziury wyciągnięto drugi, jeszcze większy okaz i kilkunasto-kilogramowe skupienie kwarcu z kryształem górskim
jesienne wykopki agatowe
Po przecięciu ukazał się głównie kwarc – ale jaki kwarc! zobaczcie na fotografii poniżej
jesienne wykopki agatowe
Wewnątrz jajka, oprócz kryształu górskiego znalazło się skupienie niespotykanego tu dotychczas kwarcu różowego, otoczonego dodatkową obwódką z ametystu!
jesienne wykopki agatowe
Kolejny z grupy „najlepszych wykopanych”. Tutaj znacznie więcej się dzieje, a barwa jest niesamowita 💪

Jesienne Wykopki Agatów 2023 w Rudnie trzeba opisać jednym zdaniem: mimo suszy plon dopisał. Tym razem rzeczywiście można trochę przyrównać agaty do ziemniaków, bo okazy które znajdywali uczestnicy nierzadko były tych i większych rozmiarów. To jest trochę tak, że gdy już myślałem, że nic mnie nie zaskoczy, to okazuje się to nadal możliwe. Zaskoczeniem nad zaskoczenia był fakt, że trzy ogromne znaleziska: perfekcyjne jajko z kwarcem różowym, jeden z największych agatów w historii pola, a później także kilkanaście kilogramów kwarcu mlecznego z czystszymi przejściami w kryształ górski, zostało znalezione przez jednego uczestnika, w jednym wykopie, nie więcej niż pół metra jedno obok drugiego! Oby na przyszłość agatowe pola w Rudnie były równie łaskawe. Niech te agaty zawsze właśnie takie wychodzą, to będziemy tu przyjeżdżać wiecznie 🤩

Piotr Zając
Korekta i uzupełnienia: Tymon Kalbarczyk
Fotografie: Tymon Kalbarczyk, Paweł Siuda i Piotr Zając
realgarblog.com

Jeśli podobał Ci się ten wpis, kliknij w Patronite i postaw nam kawę. Dzięki wsparciu możemy tworzyć kolejne treści na blogu!

patronite

Daj Kamienia

Poznaj pozostałe wpisy na blogu REALGAR:

KOPALNIA W POSĄDZY – Zapomniane dziedzictwo siarkowe
▪ PERŁY JANINY czyli o wyjątkowej kolekcji Pawła Siudy i libiąskich Skittlesach
▪ REGULICE – co wulkanizm ma do ametystów i agatów?
▪ INKLUZJE czyli o tym co w krysztale zamknięte
▪ RUDNO – O melafirach, heulandycie i agatach
▪ ODRA – Katastrofa ekologiczna, a wody kopalniane

Fraza kluczowa: Jesienne wykopki agatowe 2023


Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *