krakowskie gipsy
Wyprawy

Borek Fałęcki w Krakowie. Gipsy przy ul. Armatury


Są takie miejsca, dzięki którym upewniamy się, że poszukiwań minerałów nie można ograniczać wyłącznie do znanych i od lat eksploatowanych lokalizacji. W lecie 2024 roku na skrzyżowaniu ul. Zakopiańskiej z ul. Armatury w Krakowie (dz. IX Łagiewniki-Borek Fałęcki) powstał wykop pod budowę budynku usługowego. Prowadzone prace odsłoniły mioceńskie iły, a co za tym idzie liczne żyły i wkładki gipsu. Krakowskie gipsy występują dość powszechnie, jednak każde ich odsłonięcie okraszone jest nutą ciekawości, czy przypadkiem nie trafiły się jakieś lepsze okazy.

krakowskie gipsy
Wykop przy ulicy Armatury w Krakowie.

WYKOP PRZY UL. ARMATURY — karta lokalizacji. Stan na czerwiec 2024 roku.
Kraków, Małopolskie, Polska
Relacje z wypraw terenowych; #Realgarwterenie czyli „terenowy sneak a peek”
krakowskie gipsy
Widok na wnętrze wykopu.
krakowskie gipsy
Pierwsze znalezione w tym miejscu gipsy włókniste.

Krakowskie gipsy na południu miasta

Gips (eng. Gypsum, ros. Гипс) to pospolity minerał z grupy siarczanów (bywa również skałą monomineralną), uwodniony siarczan wapnia o wzorze CaSO4 x 2H2O. Jest to ewaporat, który na obszarze krakowskim krystalizował jako produkt odparowywania w ciepłym mioceńskim morzu wypełniającym zapadlisko przedkarpackie.

Krakowskie gipsy występują głównie w południowo-zachodniej części Krakowa (w mniejszych ilościach również na północ – np. Tonie czy Modliczka) w obrębie iłów piętra opolskiego. Reprezentowane są przez trzy odmiany: gips włóknisty (szpat satynowy), gips szablasty oraz alabaster. Kiedyś eksploatowane w licznych niewielkich kopankach, w miejscach na których dziś są drogi, bloki czy całe osiedla.

krakowskie gipsy
Gips włóknisty – szpat satynowy znaleziony w pobliżu wykopu przy ul. Armatury
krakowskie gipsy
Nieco poubijany, ale lekko przeświecający; lepszej jakości niż biały powyżej.

Znajdywanie gipsów dla krakowian nie jest niczym szczególnym. Tak jak obecność krzemieni w obrębie wapieni jurajskich jest dla wszystkich oczywista (lub przynajmniej dla większości), tak mieszkańcy dzielnic Dębniki, Swoszowice czy Kurdwanów kojarzą gipsy (a w szczególności alabastry) obecne na terenach zielonych czy w wykopach. Przypominam tutaj mój tekst z początków bloga, gdzie w latach 2011/2012 podczas prac nad rozbudową infrastruktury na osiedlu Ruczaj, w wykopach i na hałdach znajdywaliśmy okazy, które do dziś zdobią nasze kolekcje.

mały geolog
Kornel znajdujący gipsy wokół placu budowy.

Warto obserwować świat wokół nas. Minerały mogą być wszędzie, również tam, gdzie się ich nie spodziewacie 🙂

Piotr Zając
realgarblog.com

Jeśli podobał Ci się ten wpis, kliknij w Patronite i postaw nam kawę. Dzięki wsparciu możemy tworzyć kolejne treści na blogu!

patronite


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *