PLLUM
Aktualności

REALGAR w projekcie PLLuM. Aktualności 2025


W ostatnich dniach zrobiło się głośno o projekcie PLLuM – polskim, otwartym modelu językowym, stworzonym specjalnie na potrzeby polskich użytkowników. Jest to z pewnością duża nowość w naszym Kraju, ale…co to ma wspólnego z geologią?

Wybrane teksty z bloga REALGAR zostały wykorzystane do treningu modelu PLLuM.

Blog REALGAR od zawsze pisany jest przez ludzi, korzystając wyłącznie z naszych umiejętności, wiedzy i pasji. Z popularnych w ostatnich latach chatów korzystamy tylko na zasadzie korekty błędów czy sprawdzenia stylistyki, pracując na już przygotowanym przez nas tekście. Jest to bardzo pilnowane (Redaktor naczelny nad tym czuwa 😉 ), by treści zamieszczane na blogu były pracą ludzi, a nie wytworem AI. Trzeba jednak pamiętać, że technologia nas otacza; możemy jej stanąć na przekór lub płynąć razem z prądem. Model PLLuM jest dostępny na otwartej licencji CC BY, a jego celem jest wspieranie rozwoju nauki, oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Jak głosi hasło na stronie modelu: „Współpraca na rzecz innowacji”. Chcieliśmy mieć w tym swój udział.

Na stronach PLLuM możecie znaleźć nie tylko opis projektu, ale także działający chat. Skoro jest taka możliwość, to lepiej, by PLLuM sam siebie opisał poniżej odpowiedź, którą wygenerował na zadane pytanie „czym jesteś?”.

PLLuM to zaawansowany model językowy stworzony specjalnie dla języka polskiego. Jest on dostępny na otwartej licencji, co oznacza, że każdy może go wykorzystać w celach komercyjnych, edukacyjnych lub badawczych. Model PLLuM został zaprojektowany, aby pomagać w zadaniach związanych z językiem polskim, takich jak generowanie tekstu, odpowiadanie na pytania, tłumaczenie i wiele innych. Dzięki dużej liczbie parametrów, model PLLuM może zapewnić dokładne i elastyczne odpowiedzi na różnorodne zadania językowe. Użytkownicy odgrywają kluczową rolę w procesie uczenia się modelu, co pozwala mu stale się rozwijać i poprawiać swoje umiejętności.

Model wciąż jest i nadal będzie rozwijany. Na razie czat dysponuje 8 miliardami parametrów (co w porównaniu z liczbą ponad 100 od chata GPT stanowi dużą różnicę) niemniej osobiście jestem mile zaskoczony efektami kilku rozmów, które przeprowadziliśmy. Wygląda to lepiej niż przewidywałem. Podobno nie ma co porównywać – oba modele mają swoje unikalne zalety, a wybór modelu zależy od konkretnych potrzeb i wymagań użytkownika. Będę korzystał, by się o tym przekonać na własnej skórze. Reasumując, jeśli chat zacznie Wam odpowiadać na pytania w naszym realgarowym, geologicznym stylu, nie ma się czemu dziwić 🙂 W ramach udostępnionych przez nas tekstów, REALGAR został ujęty na stronie PLLuM, w zakładce partnerzy.

Projekt realizowany jest na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji.

Więcej przydatnych linków:

Jeśli podobał Ci się ten wpis, kliknij w Patronite i postaw nam kawę. Dzięki wsparciu możemy tworzyć kolejne treści na blogu!

patronite


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *