giełda minerałów kraków strefa wiedzy
Giełdy minerałów, imprezy i wydarzenia,  Wystawy

STREFA WIEDZY – GIEŁDA BIŻUTERII I MINERAŁÓW W KRAKOWIE Hala Czyżyny. Wrzesień 2023


Wielokrotnie pisaliśmy już na łamach bloga, że giełdy minerałów to nie tylko kupno i sprzedaż okazów, ale również cała otoczka składająca się na takie wydarzenie. Równie ważne (a być może nawet ważniejsze) bywają wystawy prezentowane przez organizatorów i znane osobistości z kolekcjonerskiego świata. Dodatkowym elementem giełd są także stoiska edukacyjne tworzone przez ludzi z pasją, którzy opowiadają geologii, swoich zbiorach czy wyprawach. Jest to również dobra okazja, by poznać Kluby, Stowarzyszenia czy Muzea, które nawiązują w ten sposób do swoich działalności. Często takie stosika przenikają się razem z wystawami. Podczas Sudeckiego Festiwalu Minerałów organizowana jest GEOstrefa, a na giełdach w Warszawie czy Krakowie to już tzw. Strefa Wiedzy.

WRZEŚNIOWA GIEŁDA MINERAŁÓW – MGBiM, al. Jana Pawła II 37 – Hala Sportowa Czyżyny / Centrum Sportu i Rekreacji Politechniki Krakowskiej, Kraków. 16-17 wrzesień 2023 r.
Relacja Piotra Zająca

Zapraszam na przegląd po Strefie Wiedzy. W opisach posłużyłem się lekko zmienionymi zapisami ze strony organizatorów, co znacznie ułatwiło mi tworzenie treści. Zacznijmy od stoiska dla nas najważniejszego; REALGAR też miał udział w tworzeniu Strefy.

REALGAR. Warsztaty geologiczne i identyfikacja minerałów.

Chcielibyśmy przekazać wiedzę, oraz zainteresować nasza pasją. Będziemy opowiadać o tym co kochamy najbardziej, czyli o minerałach. Zachęcamy również, by przynieść swoje okazy do identyfikacji; postaramy się pomóc przy rozpoznawaniu Waszych skarbów.

Nasze miejsce obejmowało stoisko do identyfikacji minerałów oraz warsztaty, gdzie dzieciaki mogły porysować, rozwiązać krzyżówkę i posłuchać naszych geologicznych opowieści.

giełda minerałów kraków strefa wiedzy
Alicja w trakcie identyfikacji
warsztaty kraków
Kolorowanki miały u nas wzięcie. Każdy chciał pokolorować diament czy fluoryty 🙂

W trakcie identyfikacji posłużyliśmy się odpowiednim sprzętem, dzięki któremu mogliśmy lepiej się przyglądnąć przyniesionym okazom

Mikroświat minerałów – krystalizacja kryształów w czasie rzeczywistym

Krakowski fotograf i eksperymentator, z zawodu chemik obliczeniowiec, a z zamiłowania koniarz i poszukiwacz piękna w naturze nie tylko ożywionej Wojciech Płonka, w czasie rzeczywistym od 60 do 300 sekund demonstrował, jak powstają kryształy. Pod mikroskopem i na ekranie można było obserwować proces krystalizacji kryształów z roztworów w temperaturze pokojowej i po podgrzaniu m.in. takich faz jak mentol, czy abe. Wojciech jest kilkukrotnym finalistą i laureatem prestiżowego konkursu Nikon Small World in Motion – część jego prac jest do obejrzenia na stronie Nikon Small World.

wojciech płonka
Wojciech Płonka na swoim stanowisku

giełda minerałów kraków strefa wiedzy

Wystawa Krakowskiej Preparatorni Mamut

W Strefie Wiedzy Janusz Kucharski – Krakowska Preparatornia Mamut prezentował amatorski i profesjonalny sprzęt do preparacji skamieniałości (dłuta, wiertła, młotki, grawerki i aparatura działająca na bazie sprężonego powietrza), oraz sposób jego użycia. Można było posłuchać o tajnikach obróbki preparatorskiej, a nawet samemu spróbować odsłonić (pod czujnym okiem Janusza 🙂 ) ukryte w skale skamieniałości.

preparatornia mamut giełda minerałów kraków strefa wiedzy

Stoisko grupy Inkluzja

Na wrześniowej giełdzie Grupa Inkluzja zaprezentowała ekspozycję kopalnych ryb, zaczynając od pokrewnych rybom konodontów przez akantody, zęby rekinów, płaszczek, a kończąc na oligoceńskich śledziach i strzępielowatych. Były również inkluzje organiczne w bursztynach, a także fenomenalna rekonstrukcja czaszki Nothosaurusa. Najmłodsi mogli zabawić się w paleontologów poszukując kopalnych szczątków w piaskownicy.

klub inkluzja klub inkluzja

Łupki ze szkieletami ryb

giełda minerałów kraków strefa wiedzy
Inkluzje w bursztynach

nothosaurus nothosaurusamonity wystawa

Wystawa paleontologiczna Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk o Ziemi oraz Krakowskiego Stowarzyszenia Paleontologicznego

Zaprezentowano okazy skamieniałości pochodzące ze zbiorów Jakuba Armatysa, Rafała Kaucza, Adama Tkocza i Bartosza Zimońskiego. Moją największą uwagę zwróciła bogata kolekcja amonitów (niektóre pokaźnych rozmiarów), chociaż cała zbiór obfitował również w jeżowce, gąbki, zęby rekinów itd. Zainteresowały mnie onkolity onkolity z okolic Poręby, które możecie zobaczyć na fotografiach poniżej.

polskie towarzystwo przyjaciół nauk o ziemi

polskie towarzystwo przyjaciół nauk o ziemi

Geolandia

Miejsce dla najmłodszych, gdzie można rysować, kolorować, wyklejać, a także lepić z plasteliny oraz modeliny. Są gipsowe dinozaury do pomalowania oraz kolorowe paciorki. Geolandia to bardzo ważne miejsce..żeby rodzic mógł w spokoju zająć się uzupełnianiem okazów do kolekcji, zostawiając dziecko pod opieką animatorek.

geolandia

Piotr Zając
realgarblog.com

Jeśli podobał Ci się ten wpis, kliknij w Patronite i postaw nam kawę. Dzięki wsparciu możemy tworzyć kolejne treści na blogu!

patronite

Poznaj nasze relacje na blogu REALGAR z krakowskiej giełdy w Hali Czyżyny z lat 2023 i 2022:

 

Giełda minerałów Kraków 2023 marzec

Marcowa Giełda w roku 2023

Bez oceniania, ale za to z ciekawymi fotografiami okazów z giełdy, oraz sylwetkami niektórych uczestników imprezy. Nasze stoisko na razie celowo pomijam – plan zakłada, że już niebawem je oglądniecie… ← Czytaj więcej


Giełda minerałów Kraków 2022 listopad

Listopadowa Giełda w roku 2022

Zimno, brzydko i smog…wiadomo, krakowskie klimaty. Mamy więc listopad i nadeszły kolejne targi. Kraków ma to do siebie, że giełd nam tutaj nie brakuje i niczym obwarzanek, kalendarz zakręca się na kolejnych imprezach… ← Czytaj więcej


Giełda minerałów Kraków 2022 wrzesień

Wrześniowa Giełda w roku 2022

Na giełdzie chcielibyśmy z każdym porozmawiać, wnikliwie przepatrzyć minerały i skamieniałości z każdego stoiska. Często nie kończy się na przybiciu piątki, a potem…cóż, jest północ i człowiek zasypia przed ekranem… ← Czytaj więcej


Giełda minerałów Kraków 2022 marzec

Marcowa Giełda w roku 2022

Galerię otwiera RAPTOR ze swoimi fenomenalnymi Kwarcami mango z Kolumbii oraz Aragonitami z Hiszpanii. Idąc dalej na fotografiach zobaczycie m.in. marokańskie Agaty… ← Czytaj więcej

Daj Kamienia
Fraza kluczowa: giełda minerałów kraków 2023 strefa wiedzy | giełda minerałów kraków 2023 strefa wiedzy – MGBiM | giełda minerałów kraków 2023 strefa wiedzy – wrzesień


Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *