opal szlachetny
Giełdy minerałów, imprezy i wydarzenia

GIEŁDA BIŻUTERII I MINERAŁÓW W KRAKOWIE Hala Czyżyny. Marzec 2023


Pierwszy dzień Marcowej Giełdy Biżuterii i Minerałów w Krakowie za nami. Jest już tradycją (na pewno można tak powiedzieć), że na blogu REALGAR pojawiają się relacje z giełd jeszcze w trakcie ich trwania lub zaraz po zakończeniu. Ma to swoje plusy i minusy. Plusy takie, że wspomnienie wydarzenia jest żywe, a ludzie są nim bardzo zainteresowani. Po statystykach widać, że często w wyszukiwarce pada hasło „Giełda Minerałów Kraków 2023„, bo ci którzy nie mogli być pierwszego dnia chcą wiedzieć, jakie ciekawe okazy były na giełdzie i jak kształtują się ich ceny. Niestety minusem jest duże zmęczenie po całodniowym udziale, oraz konieczność odpoczynku; jutro przecież też jest dzień! Czas jest zdecydowanie ograniczony na wykonanie tej „operacji”.

giełda minerałów kraków

Nie mogąc postąpić inaczej, zapraszam na szybką fotorelację z wydarzenia. Bez oceniania, ale za to z ciekawymi fotografiami okazów z giełdy, oraz sylwetkami niektórych uczestników imprezy. Nasze stoisko na razie celowo pomijam – plan zakłada, że już niebawem je oglądniecie w osobnym wpisie. Teraz jest odpowiedni czas, by zobaczyć nas „na żywo” podczas trwania giełdy; przyjść, porozmawiać, poopowiadać czy nawet ponarzekać. Możemy wspólnie wypić kawę i pośmiać się. Zależy nam, by się z Wami poznać, nasi drodzy czytelnicy  🙂

zając piotr realgar

MIĘDZYNARODOWA GIEŁDA BIŻUTERII I MINERAŁÓW – MGBiM, al. Jana Pawła II 37 – Hala Sportowa Czyżyny / Centrum Sportu i Rekreacji Politechniki Krakowskiej, Kraków. 25-26 marca 2023 r.
Relacja Grupy REALGAR

EDIT: Po zakończeniu giełdy dodaję do wpisu kilkanaście uzupełniających fotografii. Jest to na tyle duże wydarzenie (a dla nas ważne), że nie chcemy skupiać się wyłącznie na jednym dniu. W ramach uzupełnień doszły kolejne fotografie okazów, oraz wyraźny podział na to co z PL i ze Świata. W ten sposób wpis powinien stanowić komplet podstawowych informacji…czyli wszystko co chcielibyście zobaczyć na marcowej giełdzie w Krakowie.

giełd minerałów kraków giełd minerałów krakówREALGAR to przede wszystkim ludzie, więc wychowujemy młode pokolenie

giełd minerałów krakówBo do tanga trzeba dwojga, a taki Malachit pasuje do pary idealnie 🙂

giełda minerałów kraków marzec 2023 giełd minerałów kraków giełd minerałów kraków giełd minerałów kraków

gips lubinSelenity z KGHMu z lat 70/80-tych w świetle UV. Łupane po płaszczyźnie łupliwości, z fragmentami o miodowym zabarwieniu.

giełda minerałów krakówGiełda się kręciła od rana, czyli drugi dzień rozpoczęliśmy po mistrzowsku 🙂

giełda minerałów kraków

W tym miejscu płynnie przechodzimy do okazów. Jest to oczywiście bardzo skromny ułamek z ogromnej ilości „kamieni”, które można wypatrzyć na giełdzie. Więcej fotografii publikowaliśmy  na naszej stronie FB: Realgar – minerały, geologia, geoturystyka oraz grupach takich jak Forum Kolekcjonerów Minerałów, Minerały Starej Kamienicy i nie tylko oraz innych. Podobnie filmy; rozmawialiśmy z wystawcami, co mogliście oglądać na naszej stronie FB. Pytacie w takim razie, jaki jest sens wrzucać relację na blog? Odpowiedź jest prosta…tutaj fotografie są bardziej dopieszczone, szczegółowe oraz zostają z nami na zawsze. To jest przewaga bloga nad mediami społecznościowymi – tutaj nic nie ginie i po czasie, gdy będziecie czegoś konkretnego szukali, to znajdziecie 🙂

Minerały i skamieniałości z Polski:

bavenit strzegom
Bavenit z Borowa w dość zaskakującej formie. Mając już w kolekcji jeden okaz Bavenitu z B-14 pewnie przeszedłbym obojętnie wobec większości podobnych okazów, jednak tym razem tak się nie stało. Buteleczka jest świetnym pomysłem na zabezpieczenie tego wyjątkowo delikatnego minerału.

Stoisko p. Henryka Rutyny m.in. z bogactwami kop. Lubin (Baryty z Markasytem oraz Gipsy), a także Gipsami z Dobrzynia nad Wisłą:

giełd minerałów kraków
giełd minerałów kraków
giełd minerałów kraków
giełd minerałów kraków
baryt stanisławów
cynkit oławaCynkit z Oławy – tlenek cynku powstały w Hucie Oława. Duże i ładnie wykształcone okazy. Ciekawostką jest, że Cynkity pięknie świecą w świetle UV na intensywny żółto-zielony kolor.

fluoryt strzegom

Kryształ Fluorytu z Czernicy o błękitnej barwie  – Jelly lemon pocket. Jak się nie mylę trafienie z przełomu 2021/22 roku

Choffatia

Minerały i skamieniałości ze Świata:

złoto rodzimeZłoto krystaliczne na kwarcu oraz zrost kryształów Złota. Stoisko Jacka Szczerby

…oraz nieco mniejsze „złotka”, jak się nie mylę na stoisku RAPTOR:

złoto cena
giełda minerałów kraków
vivianite jocão
Wiwianit z Jocão claim w Brazylii. Ciekawostką jest, że w trakcie fotografowania Wiwianitów z tej lokalizacji praktycznie niewidoczna jest zielona barwa kryształów. Dopiero na zdjęciach można zobaczyć to, co niewidoczne na pierwszy rzut oka.

antimonite montautoAntymonit z Kop. Montauto (Toskania, Włochy). Okaz wydobyty w latach 50-tych XX wieku.

…a także wiele innych okazów

Jak chociażby Kobaltokalcyty z Kakanda, Malachity z Katanga (RPA), Piryt z Navajún (Hiszpania) czy Platyna (a raczej Isoferroplatyna) z Kraju Chabarowskiego (Masyw Kondjor), w cenie bagatela 1550 zł.

giełd minerałów kraków giełd minerałów kraków giełd minerałów krakówsklep kamor ametyst brazylia prehnit piryt navajun kwarc kaktusowy
malachit katanga giełda minerałów kraków giełda minerałów kraków

platyna konder geologia na wesołoAgat na wesoło 🙂 Takie pareidolie są ciekawe, zabawne i mogą się podobać. Czasem warto popatrzeć na okaz z nieco innej perspektywy.

meteoryt moraskoMeteoryt żelazny Morasko z widocznymi figurami Thomsona – Widmanstattena.

giełd minerałów kraków
ammonite iridescence

skrzyżowane nikolePłytki cienkie skał z różnych lokalizacji w świetle spolaryzowanym. Pokazy Mikroświat Minerałów i Skał Muzeum Geologicznego Instytutu Nauk Geologicznych PAN

Na koniec dodaję kilka fotografii wystaw: Bursztyny bałtyckie oraz Opale szlachetne z Etiopii w kolekcji Jacka Szczerby. Skromnie, ponieważ jeśli jednak czas dopisze, będzie o tym osobny wpis.

giełd minerałów kraków bursztyn bałtycki wystawa amonity wystawa giełda minerałów kraków opal szlachetny opal etiopia

Piotr Zając z Grupą REALGAR
Fot. P. Zając, T. Kalbarczyk
realgarblog.com

Poznaj pozostałe wpisy na blogu REALGAR:

▪ KOPALNIA W POSĄDZY – Zapomniane dziedzictwo siarkowe
▪ PERŁY JANINY czyli o wyjątkowej kolekcji Pawła Siudy i libiąskich Skittlesach
▪ REGULICE – co wulkanizm ma do ametystów i agatów?
▪ INKLUZJE czyli o tym co w krysztale zamknięte
▪ RUDNO – O melafirach, heulandycie i agatach
▪ ODRA – Katastrofa ekologiczna, a wody kopalniane

blog realgar

Fraza kluczowa: Giełda Minerałów Kraków 2023 – Hala Sportowa Czyżyny | Giełda Minerałów Kraków 2023 – Marcowa Giełda

Daj Kamienia


4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *