fluorites from poland
Giełdy minerałów, imprezy i wydarzenia,  Wystawy

FLUORITES FROM POLAND. The Mineral City Show 2024


Wydarzenie kolekcjonerskie w Tucson w stanie Arizona USA, które swoim rozmiarem i rozmachem nie przypomina żadnego innego. The Mineral City to dosłownie miasto minerałów, bo na te osobliwe targi składa się aż trzynaście budynków wypełnionych po brzegi najwyższej klasy okazami. Jest to jedna z trzech czołowych światowych imprez mineralogicznych, obok tych organizowanych w Hong Kongu i Sainte-Marie-aux-Mines. Tegoroczne The Mineral City Show odbywało się w dniach 26 stycznia – 10 lutego i przyciągnęło kolekcjonerów z całego świata. Wśród nich była reprezentacja z Polski, która zaprezentowała najlepsze polskie fluoryty.

mineral city mural
Murale znajdujące się pomiędzy budynkami A i D. Najnowszy autorstwa Rebecca Johnston.

Fluorites from Poland. Crème de la crème ze strzegomskich pegmatytów

Muzeum Minerałów w Szczawnie-Zdroju wraz ze Spirifer Minerals podczas The Mineral City Show 2024 przedstawili specjalną wystawę „Fluorites from Poland”. Zlokalizowana była w budynku A, w pokoju A5 (Gem & Mineral Park) przy 516 W Lester Street. Prócz znanych i cenionych okazów fluorytów z okolic Strzegomia, w gablocie pojawiły się kryształy z trafienia „Blue Cube Pocket”. Dla mnie zupełne zaskoczenie; forma kryształów odbiega od tych znanych mi z Borowa. Zgodnie z tym co napisał autor wystawy, Tomasz Praszkier na Forum Kolekcjonerów Minerałów: „Są one zupełnie unikalne ze względu na dominującą formę sześcianu, morfologię, niezwykły połysk, kolor i estetykę„.

fluorites from poland

Fluoryty pochodzące z masywu Strzegom-Sobótka znane są każdemu polskiemu kolekcjonerowi minerałów. Bywają spotykane w pegmatytach, czyli skałach stanowiących końcowy produkt krystalizacji większych mas magmy zgromadzonych w komorach magmowych (Szuszkiewicz 2019). Wraz z pozostałymi minerałami takimi jak kwarc, mikroklin, epidot itd. stanowią strzegomską klasykę, charakterystyczną dla pegmatytów miarolitycznych. Osobiście do fluorytów mam ogromną słabość, więc tym bardziej sprawia mi przyjemność podziwianie tych niesamowitych okazów, unikalnych w swej jakości i wykształceniu. Zastanawiam się…może zobaczymy je na wystawach podczas tegorocznego Sudeckiego Festiwalu Minerałów? Chciałbym!

Blue Cube Pocket
Fluoryt z trafienia „Blue Cube Pocket”

fluorites from poland fluorites from poland

Poniżej post z facebookowej strony The Mineral City Show dotyczący wystawy specjalnej „Fluorites from Poland”:

The Mineral City Show TV. Rozmowa z Tomaszem Praszkierem o fluorytowej wystawie:

W pokoju A5 zaprezentowano również inne liczne okazy, m.in. baryty z kop. Lubin czy kalcyty z Grabiszyc

barytes from poland

Tekst: Piotr Zając
Fotografie: Grzegorz Słowik
realgarblog.com

Jeśli podobał Ci się ten wpis, kliknij w Patronite i postaw nam kawę. Dzięki wsparciu możemy tworzyć kolejne treści na blogu!

patronite

Poznaj najnowsze relacje z wydarzeń kolekcjonerskich na świecie:

mineral gem fluorite

Sainte-Marie-aux-Mine. 58ème Mineral & Gem

58 targi w Sainte-Marie-aux-Mines to ważne wydarzenie dla wszystkich zainteresowanych minerałami, skamieniałościami, jubilerstwem i branżami pokrewnymi. Impreza trwała 5 dni od środy 21.06.2023 do niedzieli 25.06.2023. W tym roku tematem wystaw było „Passion i Best of” – opowieść z perspektywy… ← Czytaj więcej

gold Saphira

The Munich Show 2022 – 58th Mineralientage München

Największe targi mineralogiczne w Europie! The Munich Show – Mineralientage München. Jest to już 58 edycja tej imprezy, która rok w rok (a dokładnie od 1964 roku) odbywa się w niemieckim Monachium, w czasie ostatnich dni lub zaraz po Oktoberfest. W tym roku… ← Czytaj więcej

Daj Kamienia
Fraza kluczowa: Fluorites from Poland – The Mineral City Show 2024
#themineralcityshow #tucsonminerals #spiriferminerals #gemmineralpark


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *