wyprawy minerały 2023 liczyrzepa
Minerały,  Wyprawy

WYPRAWY NA MINERAŁY 2023. Kolekcja Wojciecha Siernego


Rok 2023 dobiegł końca. Postanowiłem przygotować małe podsumowanie moich tegorocznych wjazdów; zestawienie typu wyprawy po minerały w 2023 roku, z naciskiem na przedstawienie przywiezionych okazów. Niestety sezon był dla mnie dość krótki, chociaż i tak intensywny. Grunt, że po 2 latach przerwy udało mi się w końcu powrócić na Dolny Śląsk, skąd przecież bez okazów po prostu wrócić się nie da.

Kowary

Na sam początek Kopalnia Uranu Podgórze w Kowarach. Dzięki uprzejmości pracowników kopalni: Julki i Marcina miałem po raz kolejny przyjemność gościć w tym historycznym miejscu i pozwiedzać niedostępne na co dzień miejsca w kopalni. Udało się nawet popracować trochę młotkiem 🙂

Wyprawy minerały
Widok na Śnieżkę w drodze do Kowar
Wyprawy minerały
Minerały wtórne uranu na ścianach podziemnych wyrobisk
kowarski potok
Kowarski potok

Drugi dzień to również Kowary, lecz tym razem wraz z Marcinem udaliśmy się do sztolni Liczyrzepa w celu zbadania i zebrania fluorytu. Na uwagę zasługuje bardzo przyjemne wejście do sztolni 😀

wyprawy minerały 2023 liczyrzepa
Zalany szyb
Wyprawy minerały
Przykopalniana hałda. Marcin ostro działa!

Miedzianka dolnośląska

Crème de la crème, czyli Miedzianka. Każdy kto mnie zna wie, że jest to dla mnie szczególnie ważne miejsce w które regularnie staram się wracać. Nawet jak pogoda nie sprzyja, to zawsze można napić się piwka w miejscowym browarze. Na szczęście tym razem pogoda była, a w wykopkach towarzyszył mi legendarny dolnośląski kolekcjoner minerałów Roman Rybski.
W drodze powrotnej zaliczyłem również krótki przystanek w Arboretum UWr w Wojsławicach. Ostatni raz byłem tam kilka lat temu i ku mojemu zaskoczeniu w wyrobisku po kamieniołomie powstało Georetum.

Sokolniki
Jak Miedzianka to i Cycki, tfu Sokoliki 😉
Miedzianka
Jedna z miedziańskich hałd, świeżo co przekopana koparką przez studentów
Wyprawy minerały
Zwietrzałe skupienia malachitu
kornwallit miedzianka
Kornwallit/pseudomalachit, Miedzianka, Janowice Wielkie, Dolny Śląsk, Polska, fov 20mm
Arboretum Wosjławice

JuraPark w Krasiejowie

Lipiec to czas urlopu, a jak wiadomo lipiec to Sudecki Festiwal Minerałów. Nie będę się tutaj rozpisywał, bo na blogu znajduje się już relacja z tego wydarzenia. W lipcu też po paru latach planowania w końcu udało mi się wybrać do JuraPark w Krasiejowie. Miejsce ciekawe, nie tylko dla dzieci, ale po prostu dla każdego, kto ma ochotę spędzić dzień wśród dinozaurów. Na miejscu oprócz szkieletów czy modeli dinozaurów znajdziemy park rozrywki, kino 5D czy prehistoryczne oceanarium. Oprócz JuraParku, w Krasiejowie znajduje się też Centrum Ewolucji Człowieka, w którym została przedstawiona historia nas, ludzi. Fajne miejsce na jednodniowy wypad z rodzinką.

jurapark krasiejów
Główne wejście do parku
dinozaury krasiejów
Modele robią wrażenie!

Wiśniówka

Ponownie, w lipcu udało mi się wreszcie dotrzeć w Świętokrzyskie. A jak Świętokrzyskie to wiadomo, bez koleżanki Beaty nie mogło się to udać :* Dzięki niej udało się wejść do kamieniołomów w Wiśniówce i Podwiśniówce. Towarzyszył nam również miejscowy poszukiwacz i kolekcjoner Błażej, który to zabrał nas w kilka ciekawych miejsc. Przy okazji pobytu w Chęcinach było nam dane nocować w ECEGu (Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej), gdzie napotkaliśmy znajomych studentów i ich wykładowców z UŚ i UW. Tutaj należy pozdrowić kolegę Elka Szełęga, który niedawno wydał bardzo ciekawą książkę o minerałach Polski (recenzja znajduje się blogu 😉 ).

Wypad może był krótki, ale za to efektowny. Pierwszego dnia, a raczej pół dnia, odhaczona została Wiśniówka i Podwiśniówka. Zwłaszcza ta druga miejscówka sypnęła okazami. Nie można było zrobić inaczej, jak powtórzyć tam wejście następnego dnia.

wiśniówka kamieniołom
Widok na Wiśniówkę. Niestety tym razem nie była zbyt łaskawa
podwiśniówka
Widok na Podwiśniówkę. Fot B.Greś
Wyprawy minerały
Kolejna duża bryła pokryta skupieniami fosforanów
Wyprawy minerały
Taki maluszek pojechał ze mną do domu. Fot B.Greś

Okolice Chęcin. Miedzianka i Jaskinia Raj

Następnym przystankiem była historyczna już lokalizacja, Miedzianka. Tym razem ta Świętokrzyska. Niestety do sztolni nie udało się wejść, ale hałdy dały kilka fajnych okazów, głównie mikro okazów do kolekcji. Na samym końcu Błażej zabrał nas na galenę, gdzie przy odrobinie szczęścia można znaleźć cerusyt. Ostatniego dnia, a raczej też pół dnia, było zwiedzanie Jaskini Raj. Myślę, że tu nie ma zbytnio co rozpisywać. Po prostu każdy miłośnik geologii musi zwiedzieć ten cud natury 😉 Ważne, by rezerwować bilety przez internet i to z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Góra Miedzianka
Widok na Górę Miedzianka
Góra Miedzianka
…i widok z Góry Miedzianka
azuryt miedzianka
Kryształ azurytu. 2 mm
Wyprawy minerały
W poszukiwaniu galeny. Beata robi za skalę 😉

Na tym trzeba zakończyć zestawienie wypraw po minerały w 2023 roku. Tydzień po powrocie z świętokrzyskiego noga postanowiła wybrać się na wczasy do gipsu 😉

Wyprawy minerały
Gips jako mój towarzysz przez 2 miesiące

Okazy przedstawione we wpisie to jedynie skromny ułamek całości. Sporo jeszcze leży w składziku i czeka na cięcie. Oczywiście nie będę tutaj pisał o giełdach na których byłem; prócz SFM na którym bywam od samego początku, odwiedziłem jeszcze giełdy w Gliwicach, Katowicach czy Warszawie. Relacje z większości giełd w tych miastach (z różnych lat) można znaleźć też na naszym blogu.
O hałdach węgla kamiennego w Rybniku i okolicach nie będę wspominał, bo tam to się chodzi na spacery po obiedzie 😉 Piryt, piryt i jeszcze raz piryt. O Szarlocie w Rydułtowach i minerałach jakie można tam znaleźć znajdziecie na blogu obszerny artykuł.

piryt szarlota
Jeden z tegorocznych pirytów

Pozdrawiam i do zobaczenia za rok. Mam nadzieję, że wtedy będę miał jeszcze więcej do opowiedzenia 🙂

Wojciech Sierny
realgarblog.com

Jeśli podobał Ci się ten wpis, kliknij w Patronite i postaw nam kawę. Dzięki wsparciu możemy tworzyć kolejne treści na blogu!

patronite

Daj Kamienia
Fraza kluczowa: Wyprawy minerały 2023 – Miedzianka | Wyprawy minerały 2023 – Wiśniówka i Podwiśniówka | Wyprawy minerały 2023 – Kowary i Liczyrzepa


Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *