-
Wystawa „Moriony – kwarce z piekła rodem” – SUDECKI FESTIWAL MINERAŁÓW 2021 LUBAŃ
SUDECKI FESTIWAL MINERAŁÓW 2021 – Wystawy w Ratuszu Muzeum Regionalnego na rynku w Lubaniu Relacja Piotra Zająca MORIONY – KWARCE Z PIEKŁA RODEM Wystawa najlepszych polskich morionów – czarnej odmiany kwarcu, stosunkowo rzadko występującej w przyrodzie, a zarazem bardzo cenionej przez kolekcjonerów i jubilerów. Najlepszych w tym wypadku oznacza również jedne z największych. Wystarczy ocenić wielkość prezentowanych kwarców (w szczególności w dolnej części fotorelacji) i chce się powiedzieć: „mała wielka wystawa”. Okazów niewiele, ale za to jakich! Druga sprawa to niesamowita zmiana jaką przeszły okazy po
-
Wystawa „Kalcyt minerał o wielu obliczach” – SUDECKI FESTIWAL MINERAŁÓW 2021 LUBAŃ
SUDECKI FESTIWAL MINERAŁÓW 2021 – Wystawy w Ratuszu Muzeum Regionalnego na rynku w Lubaniu Relacja Piotra Zająca KALCYT – MINERAŁ O WIELU OBLICZACH Węglan wapnia, CaCO3. Jedni narzekają, że jest zbyt pospolity, mało ciekawy, bo jest przecież wszędzie. Mówią: „to tylko kalcyt!” Jest to jeden z najpowszechniejszych minerałów skałotwórczych, więc nie ma się co dziwić, że niektórzy ze szczerym uśmiechem na ustach rozpuszczają go w kwasie. Z drugiej strony są tacy, którzy właśnie na tym minerale budują swoje kolekcje. To co dla jednych jest wadą, dla innych jest zaletą; wraz z powszechnością kalcytu występuje ogromna różnorodność form krystalicznych. Jest więc co zbierać, bo jeden minerał, a tak różny.
-
INKLUZJE czyli o tym co w krysztale zamknięte
Inkluzje (inaczej wrostki) są to wszelkie ciała stałe, ciecze i gazy zamknięte wewnątrz minerału. Inkluzje mogą zostać uwięzione w przestrzeni krystalicznej w trakcie trwania krystalizacji, bądź dostają się do jej wnętrza już po jej ustaniu. Pojawienie się nieciągłości w minerale (spękań) umożliwia wniknięcie do jego wnętrza substancji. Po lewej: Rutyl w kwarcu, po prawej: dumortieryt w kwarcu Kolekcja i fotografia: B. Kajdas Inkluzje mogą być zarówno dostrzegalne gołym okiem (widoczne makroskopowo), bądź bywają tak drobne, że odróżniamy je wyłącznie przy pomocy badań mikroskopowych. W takich przypadkach mogą mieć wyraźny wpływ na cechy minerału „gospodarza” (np. różowe zabarwienie w kwarcu różowym spowodowane przez mikrowłókna dididumortierytu). Przyjmuje się, że żaden surowiec powstały w…