Aktualności

O TYM CO JEST I BĘDZIE. Aktualności 2020


Garść aktualności dot. funkcjonowania bloga i ostatnich wydarzeń. Na początek kilka zdań o tegorocznym Święcie Kamieni na Zamku Tenczyn w Rudnie, które odbyło się w dn. 26-27 września. Stało się już pewną tradycją, że na blogu pojawiały się relacje z tego wspaniałego wydarzenia kolekcjonerskiego. Niestety z uwagi na obostrzenia związane z covid-19 Święto odbyło się w znacznie okrojonej formie. Zrezygnowano z wystawy w baszcie zamkowej, a giełdę minerałów przygotowano w zmniejszonym składzie. Tym razem powstrzymałem się więc od zamieszczenia pełnej relacji z imprezy; materiał jest zbyt słaby. Kilka fotografii wrzucam poniżej licząc na to, że w przyszłym roku Święto Kamieni odbędzie się przynajmniej tak okazałe jak w 2019.

Poniżej zestawienie najnowszych zmian które możecie obserwować na blogu:

  • Mamy nowe „stare” logo. Usunąłem wprowadzający w błąd skrót www przed właściwym adresem bloga. Logo zostało zmienione we wszystkich nagłówkach oraz dodane w najnowszych wpisach. Sukcesywnie będzie zmieniane przy okazji aktualizacji starszych treści.
  • Dodałem odnośniki obrazkowe do wpisów z bieżącego roku. Dotychczas takie wpisy jak „Uherce Mineralne”, „Muzeum bursztynu w Jarosławcu” czy ostatnie wystawy i relacje z giełd można było odnaleźć wyłącznie po przez stronę główną lub pasek wyszukiwania. Od wczoraj wpisy są dostępne w skrótach w menu głównym.
  • Założyłem nowy dział „słowniczek”. Jest to początek serii wpisów dydaktycznych, chociaż na razie będzie nawiązywał przede wszystkim do pojęć pojawiających się na łamach bieżących wpisów. Na dzień dzisiejszy w słowniczku znajdziecie „basen sedymentacyjny” i „minerały metamiktyczne”.
  • W pasku bocznym znajdziecie odnośnik do mineralcollectionblog – strony Bartłomieja Kajdasa z którym na bieżąco będziemy współpracować. Kilka fotografii Jego autorstwa znajdziecie już we wpisach o krokoicie czy waryscycie. Nasza współpraca na pewno bardzo urozmaici treści na REALGARZE.
  • Dział muzea i wystawy w menu głównym został podzielony na dwie osobne strony. Potrzeba wynikła z dużej ilości odnośników, a obecny sposób przedstawienia znacznie ułatwia wybór wpisów.
  • Kontynuujemy serię relacji z giełd minerałów w formie galerii. Taki sposób prezentacji pozwala na szybsze przygotowanie wpisów, bez większych opóźnień. Dzięki temu że Grzesiek Słowik ma w planach uczestniczyć w większości polskich giełd minerałów, szykuje się duża ilość szybkich relacji. Oczywiście o ile będą organizowane…

W kwestii zbliżających się wpisów, w najbliższych planach mam zakończenie relacji terenowych 2018-19, tzn. wpisy dot. KSS Wisła, zbierania magnetytu na wybrzeżu Słowińskim oraz jeśli czas pozwoli relacja z wizyty w kop. Pomorzany. Chciałbym dodać jeszcze jakiś wpis do działów minerały oraz słowniczek, ale wątpię czy wyrobię się jeszcze w tym roku. Z dalszych większych planów – rozpoczynam pisanie artykułu dot. libiąskich konkrecji kalcytowych oraz od kilku tygodni z Marcinem Kaczmarczykiem pracujemy nad pewną aplikacją geologiczną związaną z blogiem. Na razie jeszcze nie uchylam rąbka tajemnicy, sami jesteśmy ciekawi co z tego wyjdzie 🙂

Magnetytowy „jeżyk” zebrany na plaży w Dąbkach


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *