cosalit strzegom
Kolekcja

KOLEKCJA MINERAŁÓW PIOTRA ZAJĄCA. NOWOŚCI 2020 cz. 1


Czas nadrobić zaległości. W tym roku nie było wpisu o nowościach w kolekcji, więc mimo tego że mamy wrzesień, ładuję część pierwszą tegorocznego wpisu. Najprawdopodobniej jedną z trzech…zobaczymy, ale jest tego dużo 🙂

selenit lubin

selenit gips

Selenit
Poch.: Szyb Zachodni kop. Lubin, Lubin, Dolnośląskie, Polska
Idealnie czysty kryształ gipsu na kalcycie. Okaz kupiony od innego kolekcjonera w 2019 roku, jednak prezentuję go przy okazji tego wpisu, ponieważ dopiero ostatnio został odpowiednio wypreparowany. Ze zdobytych informacji wynika, że jest to część żyły kalcytowej (z chalkopirytem, gipsem i anhydrytem), z szybu zachodniego z kopalni Lubin, najprawdopodobniej z 2011 roku. Okazy tego typu trafiały się w chodniku transportowym przy taśmociągu, podczas prac związanych z budową rozdzielni elektrycznej.

cosalit strzegom

cosalit strzegomCosalit
Poch.: Kop. Andrzej III, Strzegom, Dolnośląskie, Polska
Kryształy rzadkiego cosalitu na „ogródku skalnym” ze Strzegomia. Minerały towarzyszące: muskowit, fluoryt, turmalin, albit, kwarc, mikroklin i chloryty. Największy kryształ cosalitu wielkości ok. 7 mm. Tworzy srebrzyste, łukowato wygięte igły (łatwo go pomylić z nieco podobnym turmalinem, ten jednak tworzy tutaj kryształy czarne i proste). Okaz wprost idealny na fotografie makro, dużo się na nim dzieje 🙂 Kupiony na Wirtualnej Giełdzie Minerałów. Wym. 14 cm x 8 cm x 3,5 cm.

fluoryt kłodawaFluoryt
Poch.: Kop. soli Kłodawa, Kłodawa, Wielkopolskie, Polska
Okaz kupiony na I kolekcjonerskiej giełdzie AGH w lutym br. Zgodnie z uzyskaną informacją trafienie w 2019 roku. Został wypłukany ze skały zbudowanej z halitu, kalcytu, anhydrytu i fluorytu. 

waryscyt wiśniówka variscite wiśniowkaWaryscyt na kwarcu
Poch.: Wiśniówka, Świętokrzyskie, Polska
Kuliste agregaty waryscytu na szczotce kwarcowej. Kolejny w kolekcji, dość spory jak na Wiśniówkę. Okaz kupiony na giełdzie MGBiM w krakowskiej Chemobudowie w marcu br.

hematyt zachełmie

Hematyt, baryt i syderyt
Poch.: Zachełmie, Świętokrzyskie, Polska
Największy znany mi okaz hematytu w dewońskim dolomicie z Zachełmia. Znaleziony na wspólnym wyjeździe w 2013 roku. Okaz kupiony od kolekcjonera.

chabazyt strzegom

Chabazyt
Poch.: Strzegom, Dolnośląskie, Polska
Paragenezy minerałów strzegomskich, z chabazytem o ładnej pomarańczowej barwie i intensywnym połysku. Jak podaje załączona etykieta, okaz z 1975 roku, pochodzący z kol. czeskiego kolekcjonera inż. Antonína Kašpárka. Okaz kupiony na giełdzie NCK w lutym.

azuryt miedziankaAzuryt, olivenit, tennantyt i in.
Poch.: Miedzianka, Chęciny, Świętokrzyskie, Polska
Chyba stanie się tradycją, że przy okazji wpisów o nowych okazach w kolekcji pojawia się Miedzianka. Znów wpadła mi w ręce, bo ten okaz ma najlepiej z dotychczasowych wykształcony olivenit – rzadki minerał z gromady arsenianów. Okaz kupiony na giełdzie MGBiM w krakowskiej Chemobudowie w marcu br.

Azuryt, tennantyt i in.
Poch.: Miedzianka, Chęciny, Świętokrzyskie, Polska
Jeszcze jedna kielecka Miedzianka. Na zgładzie dobrze widoczny tennantyt oraz azuryt o pięknej intensywnej barwie. Okaz kupiony od kolekcjonera.

chalcopiryte poland

chalkopiryt laskowaChalkopiryt
Poch.: Kop. Laskowa, Kostomłoty Drugie, Świętokrzyskie, Polska
Ciekawa mineralizacja z Laskowej – 3 mm automorficzny kryształ chalkopirytu w towarzystwie kalcytu i dolomitu. Wprost idealny do makro. Okaz kupiony od kolekcjonera.

kalcyt gnaszynKalcyt
Poch.: Wienerberger, Gnaszyn, Częstochowa, Śląskie, Polska
Część szczotki kalcytowej na syderycie ilastym. Kryształy kalcytu pokryte drobnym pirytem. Okaz zn. w styczniu 2018, kupiony od kolekcjonera.

grossular gębczyceHessonit
Poch.: Gębczyce, Strzelin, Dolnośląskie, Polska
Gemmologiczna, pomarańczowa (w zależności od domieszek żelaza) odmiana granatu grossularu. To już mój trzeci okaz z tej lokalizacji…z całą pewnością o najlepiej wykształconych kryształach (max 1 cm). Okaz kupiony od kolekcjonera.

halit tolbachitHalit z tolbachitem
Poch.: Kop. Sieroszowice, Polkowice, Dolnośląskie, Polska
Halit z inkluzjami tolbachitu. Drugi w kolekcji, chociaż ten o znacznie większych rozmiarach. Zgodnie z uzyskana informacją okaz z Oddziału 63. Kupiony na I kolekcjonerskiej giełdzie AGH w lutym br.

Kalcyt
Poch.: Kop. dolomitu Dubie, Dubie, Małopolskie, Polska
Z tej lokalizacji miałem w rękach kilka podobnych okazów, ale ten zdecydowanie wygrywa pod względem jakości. Chyba zostanie na stałe. Okaz z wymiany kolekcjonerskiej.

gozdnoKwarc z hematytem
Poch.: Gozdno, Dolnośląskie, Polska
Geoda kwarcowa w porfirze kwarcowym z Gozdna. Na uwagę zasługuje spora ilość hematytu zamknięta wewnątrz oraz na kryształach kwarcu. Okaz kupiony od kolekcjonera.

żbik strzegom

Pseudomorfoza kalcytu po apofyllicie
Poch.: Kop. Żbik (Strzegom I), Strzegom
Okaz z trafienia w grudniu 2018 roku. Na trzeciej fotografii widać, że rdzeń okazu stanowi kryształ kwarcu dymnego. Jeśli nie przeraża Was lektura po niemiecku, to zapraszam do poczytania o tym trafieniu w czerwcowym numerze magazynu Lapis (str 21-24). Okaz kupiony na giełdzie MGBiM w krakowskiej Chemobudowie w marcu br.

chalcedon męcinkaChalcedon
Poch.: Męcinka k. Jawora, Dolnośląskie, Polska
Groniaste skupienia chalcedonu z kam. bazaltu w Męcince. Okaz kupiony na I kolekcjonerskiej giełdzie AGH w lutym br.

almandyn głuchołazy granat głuchołazyAlmandyny
Poch.: Głuchołazy, Opolskie, Polska
Cztery okazy z dwóch różnych zakupów. Z uzyskanych informacji wynika, że granaty najprawdopodobniej pochodzą z okolic skarpy przy schodach nad Białą Głuchołaską. Dodam, że największy kryształ opisany był lokalizacją: Góra Chrobrego w Głuchołazach. Okazy kupione od kolekcjonerów.

rabe minerałyKalcyt
Poch.: Rabe, Podkarpackie, Polska
Niby pospolity kalcyt z żyły w piaskowcu, jednak ma w sobie to coś. Taka ciekawostka z tej lokalizacji. Znaleziony w jednym z potoków w pobliżu kam. Gruby. Okaz kupiony na I kolekcjonerskiej giełdzie AGH w lutym.

kwarc jegłowa jegłowa kryształKwarc
Poch.: Kop. łupków kwarcytowych Jegłowa, Jegłowa, Dolnośląskie, Polska
Obustronnie zakończony kryształ kwarcu z Jegłowej. Dzięki kwarcowej „stopce” elegancko się prezentuje. Do pełni szczęścia mógłby mieć jeszcze jakieś rzadkie inkluzje, ale podobno nie można mieć wszystkiego. Okaz kupiony od kolekcjonera. 

turmalin witoszówSzerlit
Poch.: Witoszów Górny, Dolnośląskie, Polska
Turmaliny jak turmaliny, ale lokalizacja ciekawa. Okaz kupiony na giełdzie MGBiM w krakowskiej Chemobudowie w marcu br.

pirotyn zimnikPirotyn
Poch.: Kop. Zimnik II, Zimnik, Dolnośląskie, Polska
Kolejny okaz do kolekcji minerałów z pegmatytów granitoidowego masywu Strzegom-Sobótka. Pobocznie także stilbit, kwarc, mikroklin itd. Okaz z lat 90tych. Kupiony na Wirtualnej Giełdzie Minerałów.

opal strzegomPseudomorfoza opalu i magnetytu po fajalicie
Poch.: Kop. Grabina I, Strzegom, Dolnośląskie, Polska
Raczej ciekawostka. Okaz zn. w 2007 roku. Kupiony na Wirtualnej Giełdzie Minerałów.

pirotyn miedziankaPirotyn
Poch.: Miedzianka, Janowice Wielkie, Dolnośląskie, Polska
Zgład przez pirotyn – magnetyczny siarczek żelaza. Okaz kupiony od kolekcjonera.

miechowice bytomPseudomorfozy cerusytu po fosgenicie 
Poch.: Miechowice, Bytom, Śląskie, Polska
Przykład na to, że nawet z najdrobniejszych okruchów da się spożytkować (kryształy do 5 mm). Resztki (po czyszczeniu) z okazu Dr. F. Krantza, prawdopodobnie z lat 1890-1939. Kupione od kolekcjonera.

kalcyt kadzielniaKalcyt
Poch.: Kadzielnia, Kielce, Świętokrzyskie, Polska
Kolejny kryształ kalcytu z kieleckiej Kadzielni. Tym razem idealnie przezroczysty, z widocznym efektem dwójłomności. Można powiedzieć, że prawie szpat islandzki. Okaz znaleziony w 2013 roku. Kupiony od kolekcjonera.

celestyn machówCelestyn
Poch.: Kop. Machów, Tarnobrzeg, Podkarpackie, Polska
Tutaj pojechałem po bandzie 🙂 Musicie jednak przyznać, że te igły wyglądają intrygująco. Prezent od innego kolekcjonera.

siarka jeziórkoSiarka rodzima na kalcycie w wapieniu osiarkowanym
Poch.: Jeziórko, Podkarpackie, Polska
Fragment rdzenia. Miałem nieco wątpliwości co do lokalizacji, sprzedawca jednak zapewniał mnie, że okaz pochodzi z Jeziórka a nie Piaseczna.

czerna minerały czerna kamienieKwarc
Poch.: Czerna, Małopolskie, Polska
Wyjątkowo ciekawy okaz kwarcu w żyle kalcytowej z Czernej k. Krzeszowic. Znaleziony przez Anię Andruchowicz w ubiegłym roku. Trafił do mnie w prezencie (dziękuję ! 🙂 ) Klika razy kąpany w ultradźwiękach .

gips rudnaGips
Poch.: Kop. Rudna, Polkowice, Dolnośląskie, Polska
Ładnie wykształcone, zbliźniaczone kryształu gipsu. Kupione za „grosze”,  a ładnie prezentują się w kolekcji. Okaz kupiony na giełdzie MGBiM w krakowskiej Chemobudowie w marcu br.

borów minerały„Ogródek skalny”
Poch.: Borów III (Borów 17 / Skalimex (BKG)), Kostrza, Dolnośląskie Polska
Paragenezy minerałów strzegomskich. O tyle ciekawe, że z różowym skaleniem. Okaz kupiony na giełdzie MGBiM w krakowskiej Chemobudowie w marcu br.

Piotr Zając
realgarblog.com

Daj Kamienia
.

Poznaj pozostałe wpisy na blogu REALGAR:

#kamienieminerały #minerałystrzegom #kghmminerały #lubinminerały #kwarcejegłowa #miedziankaminerały

Fraza kluczowa: Kolekcja minerałów Piotra Zająca. Nowe okazy z polskich lokalizacji m.in. Hessonit z Gębczyc, Chalcedon z Męcinki i Olivenit z Miedzianki.


2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *