PIERWSZA ORKA czyli Wielkie Agatów Szukanie w Rudnie. Czerwiec 2022 r.
Poszukiwania minerałów to zawsze wielka frajda. Jeszcze gdy do tego dochodzi owocna lokalizacja i dobra pogoda, to mamy gwarant dobrej zabawy. Po raz kolejny Muzeum Agatów w Rudnie wyszło z propozycją kolekcjonerskiej imprezy, czyli poszukiwań agatów. Wydarzenie skierowane do każdego zainteresowanego poszukiwaniami – kolekcjonerów, poszukiwaczy, geologów małych i dużych. Niektórzy wiedzieli czego szukają, inny liczyli po prostu na trochę wysiłku fizycznego, miło spędzony czas czy na zwyczajne machanie łopatą. Agaty dopisały…nie trzeba jechać w Sudety, u nas pod Krakowem też są!
„PIERWSZA ORKA czyli Wielkie Agatów Szukanie”, pole agatowe przy Muzeum Agatów w Rudnie, Rudno 3. 11 czerwca 2022 r.
Relacja Grupy REALGAR
PIERWSZA ORKA. Wydarzenie organizowane przez Muzeum Agatów w Rudnie
3,2,1 start!…i ruszyli w poszukiwaniu agatów
Niedaleko Krakowa, pod samiutkim Zamkiem Tenczyn każdy może znaleźć agat. Pierwsza Orka 2022
Agat – co to takiego? Agatem nazywamy odmianę chalcedonu (skrytokrystalicznej odmiany kwarcu) charakteryzującą się obecnością warstw o różnym zabarwieniu. Występuje w wielu formach i odmianach. Najczęściej spotykany jest w postaci migdałów o koncentrycznej budowie.
Jak występuje? Migdały czyli zmineralizowane pęcherzyki pogazowe bywają obecne w wylewnych skałach magmowych – tzw. melafirach (paleobazalcie). W okolicach Krzeszowic melafiry wieku permskiego występują m.in. w Regulicach, Simocie czy w Rudnie, gdzie budują najwyższe wzniesienie Garbu Tenczyńskiego – Górę Zamkową.
Melafir z pustką po pęcherzyku pogazowym
Migdał w melafirze. Okaz znaleziony na agatowym polu przez Pawła Siudę
Agatowe pola? Skąd w takim razie agaty na polach w Rudnie? W miejscach gdzie niegdyś płynęły potoki lawowe występują migdały i to właśnie za nimi od wielu lat chętnie rozglądają się kolekcjonerzy. Nie trzeba jednak szukać wyłącznie melafirowych skał z migdałami – agatami. Melafir łatwo ulega erozji, natomiast migdały zbudowane z chalcedonu są na nią w większym stopniu odporne. Dzięki temu agaty znajdywane są w warstwie gleby na polach w Rudnie.
Zaraz po znalezieniu. Zdobycze Olka
Gdy cieszysz się jak dziecko z tych małych agatowych jajeczek 🙂
Niektóre ze znalezionych migdałów. Na tym etapie ciężko było stwierdzić co kryją w środku. Jedno było pewne – będziemy ciąć
Ametyst – odmiana kwarcu o fioletowym zabarwieniu. Jeden z pierwszych okazów znalezionych przez Marcina. Marzenie kolekcjonera
Poniżej przedstawiamy sylwetki agatowych poszukiwaczy. Każdy uśmiechnięty i zadowolony. Widać, że szukanie agatów sprawia im przyjemność. Rekreacja na polach w Rudnie, inna niż wszystkie.
Można być wytrawnym poszukiwaczem, ale czasami wystarczy mieć trochę więcej szczęścia. Jedna z uczestniczek trafiła agat, który odróżniał się od innych wyjątkową budową oraz rozmiarem. Organizator wydarzenia Witold Koprucha potwierdził, że gdyby dziś organizowano mistrzostwa o Agatowego Króla, to byłby właśnie ten zwycięski okaz.
Tymczasem Olek zajął się edukacją młodzieży w terenie. Ciekawe ilu kolekcjonerów i geologów wyrośnie z takiego agatowego pola 🙂
W trakcie pracy dobrze zrobić sobie przerwę. W ramach wydarzenia uczestnicy mieli zagwarantowany posiłek, czyli kiełbaskę i lody.
Na warsztatach tworzenia biżuterii przy Muzeum spotkaliśmy Michała Szczęśniaka z PODRÓŻ INTUICYJNA. Piękna biżuteria i bardzo pozytywny człowiek. Aż się chciało przysiąść i nauczyć czegoś nowego 🙂
A potem wreszcie przyszedł czas na cięcie znalezionych migdałów. Do warsztatu ustawiła się kolejka chętnych, a przy pile stanął Witold Koprucha. To była druga najbardziej emocjonująca chwila, zaraz po znalezieniu okazów na polu.
Efekty końcowe. Niektóre agaty o całkiem przyzwoitym rysunku, nadające się do gabloty. Oczywiście materiał wymaga jeszcze wypolerowania, ale od tego momentu już było wiadomo, które połówki migdałów podobają się najbardziej.
Równocześnie na Zamku Tenczyn odbywała się giełda minerałów. Kto nie miał dość agatów po poszukiwaniach na polach, mógł jeszcze uruchomić zawartość portfela na wzbogacenie kolekcji o dodatkowe okazy. Skoro była giełda, to na blogu REALGAR nie zabraknie fotorelacji i z tego wydarzenia. Już się biorę za wybieranie fotografii 🙂
Marcin ze swoim nowym nabytkiem z giełdy. Agat z Nowego Kościoła. Super okaz, pokażemy go bliżej w kolejnym wpisie
Piotr Zając z Grupą REALGAR
realgarblog.com
Poznaj więcej wpisów na blogu REALGAR:
-
-
-
- UKRAIŃSKIE MINERAŁY z rosyjskim atakiem w tle
- REGULICE – co wulkanizm ma do ametystów i agatów?
- INKLUZJE czyli o tym co w krysztale zamknięte
- RUDNO – O melafirach, heulandycie i agatach
- KOPALNIA W POSĄDZY – Zapomniane dziedzictwo siarkowe
- PERŁY JANINY czyli o wyjątkowej kolekcji Pawła Siudy i libiąskich Skittlesach
-
-
6 komentarzy
Barbara Bezkorowajna-Niemiec
Świetna fotorelacja i super komentarze!!!!
Piotr
Bardzo dziękujemy 🙂 zapraszam na kolejny wpis – fotorelację z Giełdy na Zamku Tenczyn. Dziś w nocy lub jutro opublikujemy. Będą zaprezentowane świetne okazy i przede wszystkim WYJĄTKOWI sprzedawcy 🙂
Pingback:
Pingback:
Pingback:
Pingback: