GIEŁDA BIŻUTERII I MINERAŁÓW W KRAKOWIE Hala Czyżyny. Marzec 2023
Pierwszy dzień Marcowej Giełdy Biżuterii i Minerałów w Krakowie za nami. Jest już tradycją (na pewno można tak powiedzieć), że na blogu REALGAR pojawiają się relacje z giełd jeszcze w trakcie ich trwania lub zaraz po zakończeniu. Ma to swoje plusy i minusy. Plusy takie, że wspomnienie wydarzenia jest żywe, a ludzie są nim bardzo zainteresowani. Po statystykach widać, że często w wyszukiwarce pada hasło „Giełda Minerałów Kraków 2023„, bo ci którzy nie mogli być pierwszego dnia chcą wiedzieć, jakie ciekawe okazy były na giełdzie i jak kształtują się ich ceny. Niestety minusem jest duże zmęczenie po całodniowym udziale, oraz konieczność odpoczynku; jutro przecież też jest dzień! Czas jest zdecydowanie ograniczony na wykonanie tej „operacji”.
Nie mogąc postąpić inaczej, zapraszam na szybką fotorelację z wydarzenia. Bez oceniania, ale za to z ciekawymi fotografiami okazów z giełdy, oraz sylwetkami niektórych uczestników imprezy. Nasze stoisko na razie celowo pomijam – plan zakłada, że już niebawem je oglądniecie w osobnym wpisie. Teraz jest odpowiedni czas, by zobaczyć nas „na żywo” podczas trwania giełdy; przyjść, porozmawiać, poopowiadać czy nawet ponarzekać. Możemy wspólnie wypić kawę i pośmiać się. Zależy nam, by się z Wami poznać, nasi drodzy czytelnicy 🙂
MIĘDZYNARODOWA GIEŁDA BIŻUTERII I MINERAŁÓW – MGBiM, al. Jana Pawła II 37 – Hala Sportowa Czyżyny / Centrum Sportu i Rekreacji Politechniki Krakowskiej, Kraków. 25-26 marca 2023 r.
Relacja Grupy REALGAR
EDIT: Po zakończeniu giełdy dodaję do wpisu kilkanaście uzupełniających fotografii. Jest to na tyle duże wydarzenie (a dla nas ważne), że nie chcemy skupiać się wyłącznie na jednym dniu. W ramach uzupełnień doszły kolejne fotografie okazów, oraz wyraźny podział na to co z PL i ze Świata. W ten sposób wpis powinien stanowić komplet podstawowych informacji…czyli wszystko co chcielibyście zobaczyć na marcowej giełdzie w Krakowie.
REALGAR to przede wszystkim ludzie, więc wychowujemy młode pokolenie
Bo do tanga trzeba dwojga, a taki Malachit pasuje do pary idealnie 🙂
Selenity z KGHMu z lat 70/80-tych w świetle UV. Łupane po płaszczyźnie łupliwości, z fragmentami o miodowym zabarwieniu.
Giełda się kręciła od rana, czyli drugi dzień rozpoczęliśmy po mistrzowsku 🙂
W tym miejscu płynnie przechodzimy do okazów. Jest to oczywiście bardzo skromny ułamek z ogromnej ilości „kamieni”, które można wypatrzyć na giełdzie. Więcej fotografii publikowaliśmy na naszej stronie FB: Realgar – minerały, geologia, geoturystyka oraz grupach takich jak Forum Kolekcjonerów Minerałów, Minerały Starej Kamienicy i nie tylko oraz innych. Podobnie filmy; rozmawialiśmy z wystawcami, co mogliście oglądać na naszej stronie FB. Pytacie w takim razie, jaki jest sens wrzucać relację na blog? Odpowiedź jest prosta…tutaj fotografie są bardziej dopieszczone, szczegółowe oraz zostają z nami na zawsze. To jest przewaga bloga nad mediami społecznościowymi – tutaj nic nie ginie i po czasie, gdy będziecie czegoś konkretnego szukali, to znajdziecie 🙂
Minerały i skamieniałości z Polski:
Stoisko p. Henryka Rutyny m.in. z bogactwami kop. Lubin (Baryty z Markasytem oraz Gipsy), a także Gipsami z Dobrzynia nad Wisłą:
Cynkit z Oławy – tlenek cynku powstały w Hucie Oława. Duże i ładnie wykształcone okazy. Ciekawostką jest, że Cynkity pięknie świecą w świetle UV na intensywny żółto-zielony kolor.
Kryształ Fluorytu z Czernicy o błękitnej barwie – Jelly lemon pocket. Jak się nie mylę trafienie z przełomu 2021/22 roku
Minerały i skamieniałości ze Świata:
Złoto krystaliczne na kwarcu oraz zrost kryształów Złota. Stoisko Jacka Szczerby
…oraz nieco mniejsze „złotka”, jak się nie mylę na stoisku RAPTOR:
Wiwianit z Jocão claim w Brazylii. Ciekawostką jest, że w trakcie fotografowania Wiwianitów z tej lokalizacji praktycznie niewidoczna jest zielona barwa kryształów. Dopiero na zdjęciach można zobaczyć to, co niewidoczne na pierwszy rzut oka.
Antymonit z Kop. Montauto (Toskania, Włochy). Okaz wydobyty w latach 50-tych XX wieku.
…a także wiele innych okazów
Jak chociażby Kobaltokalcyty z Kakanda, Malachity z Katanga (RPA), Piryt z Navajún (Hiszpania) czy Platyna (a raczej Isoferroplatyna) z Kraju Chabarowskiego (Masyw Kondjor), w cenie bagatela 1550 zł.
Agat na wesoło 🙂 Takie pareidolie są ciekawe, zabawne i mogą się podobać. Czasem warto popatrzeć na okaz z nieco innej perspektywy.
Meteoryt żelazny Morasko z widocznymi figurami Thomsona – Widmanstattena.
Płytki cienkie skał z różnych lokalizacji w świetle spolaryzowanym. Pokazy Mikroświat Minerałów i Skał Muzeum Geologicznego Instytutu Nauk Geologicznych PAN
Na koniec dodaję kilka fotografii wystaw: Bursztyny bałtyckie oraz Opale szlachetne z Etiopii w kolekcji Jacka Szczerby. Skromnie, ponieważ jeśli jednak czas dopisze, będzie o tym osobny wpis.
Piotr Zając z Grupą REALGAR
Fot. P. Zając, T. Kalbarczyk
realgarblog.com
Poznaj pozostałe wpisy na blogu REALGAR:
▪ KOPALNIA W POSĄDZY – Zapomniane dziedzictwo siarkowe
▪ PERŁY JANINY czyli o wyjątkowej kolekcji Pawła Siudy i libiąskich Skittlesach
▪ REGULICE – co wulkanizm ma do ametystów i agatów?
▪ INKLUZJE czyli o tym co w krysztale zamknięte
▪ RUDNO – O melafirach, heulandycie i agatach
▪ ODRA – Katastrofa ekologiczna, a wody kopalniane
Fraza kluczowa: Giełda Minerałów Kraków 2023 – Hala Sportowa Czyżyny | Giełda Minerałów Kraków 2023 – Marcowa Giełda
4 komentarze
Miner
Super relacja. Ile taki morasko kosztował?
admin
Chyba trzeba dopytać u Jacka Szczerby, bo niestety nie znam ceny. PS – dzięki za komentarz i miłe słowa 🙂
Pingback:
Pingback: